Mimořádná zpráva

Stát tiše rozjel kontroly majetku zbohatlíků z politiky

Sabina Slonková
23. 9. 2010 8:12
Zákulisní hráče politiky a jejich rodiny čeká porovnání příjmů a majetků
Dojde i na "kmotry" ODS? Na snímku bývalý senátor a starosta Chomutova Alexandr Novák. Momentálně čelí u soudu obvinění, že vzal úplatek za prodej městských akcií energetických společností.
Dojde i na "kmotry" ODS? Na snímku bývalý senátor a starosta Chomutova Alexandr Novák. Momentálně čelí u soudu obvinění, že vzal úplatek za prodej městských akcií energetických společností. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podnikatelům z šedé zóny politiky, takzvaným kmotrům, začínají horší časy: úřady se po letech otálení rozhodly zjistit, jak tito lidé přišli ke svým rozsáhlým majetkům.

Akci podle zjištění Aktuálně.cz v tichosti rozjíždí Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí. Tedy útvar, který má při zkoumání majetku největší možnosti získávání informací. A to jak mezi úřady státní správy, tak i v porovnání se soukromými, například auditorskými, institucemi.

"V kostce to je velmi jednoduché: udělá se kontrola majetku a porovná s daňovými výkazy na finančních úřadech. Pokud to nebude odpovídat, je to jasný signál dál se tím zabývat. A na konci může být řízení v oblasti daňových nedoplatků nebo i trestní oznámení pro praní špinavých peněz," uvedl úředník ministerstva financí detailně obeznámený s prověrkami majetků.

Zatím není jasné, zda se vedle kmotrů mají začít bát zmíněné akce i bývalí politici, kteří po odchodu do ústraní náhle začali utrácet milióny. Nejnověji by se to týkalo exministra životního prostředí Libora Ambrozka, z historie je nejkřiklavějším adeptem takové prověrky expremiér Stanislav Gross.

Neuniknou ani manželky

FAÚ se přitom podle informací Aktuálně.cz nehodlá zaměřit jen na majetky daných osob samotných, ale i na nemovitosti, jachty či automobily, které formálně vlastní například jejich manželky či další příbuzní nebo firmy s nimi spojené.

Stanislav Gross by byl adeptem. (Snímek je z letošní přehlídky návrháře Osmanyho Laffity.
Stanislav Gross by byl adeptem. (Snímek je z letošní přehlídky návrháře Osmanyho Laffity. | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Útvar přitom dokáže získat a propojit informace jak z bankovních účtů, tak od celníků a finančních úřadů, ale i od policie a tajných služeb, pojišťoven, auditorů, daňových poradců a advokátů. Má navíc možnost zjišťovat i majetky v zahraničí.

Ministerstvo financí oficiálně odmítá výslovně potvrdit, že se hodlá zaměřit zejména na kmotry. Potvrzuje však "intenzivní" porovnávání majetků a příjmů u podezřelých osob.

"V budoucnu se útvar bude intenzívně zabývat mimo jiné i některými subjekty (fyzické i právnické osoby), u kterých na základě provedeného šetření a získaných informací je podezření z praní špinavých peněz. Jedná se mimo jiné o případy nabytého majetku, které zásadně nekorespondují s faktickými příjmy jednotlivých subjektů," stojí ve stanovisku ředitele Finančního analytického útvaru Milana Cícera.

Tažení proti majetkům kmotrů přichází v době, kdy se od nich nové politické elity navenek distancují. Fakticky ale podnikatelé, kteří zákulisně ovlivňují klíčová politická rozhodnutí, vliv stále neztratili.

ČSSD: Doteď na to nikdo neslyšel

ČSSD, nejsilnější opoziční strana, která zatím dritvou většinu vládních protikorupčních nápadů ztrhala, tentokrát ministerstvu financí tleská.

Další z
Další z | Foto: Ludvík Hradilek

"Porovnání majetků a příjmů je jednoznačně nejsilnější nástroj proti korupci. Když už nic, zpravidla tak prokážete daňové úniky. Bohužel na to doposud nikdo nechtěl slyšet, nástroje na to přitom jsou," říká bezpečnostní expert sociálních demokratů a někdejší ministr vnitra František Bublan na akci resortu, kterému vládne Miroslav Kalousek z TOP 09.

Mimochodem: v protikorupčním plánu ministerstva vnitra, kterému vládne ministr za Věci veřejné, se s takovými kontrolami majetků nepočítá.

Po tobě půjdeme, tebe vynecháme

Bublan nicméně upozorňuje, že půjde jen velmi těžko zkontrolovat, zda výběr prověřovaných osob není a nebude účelový.

"Jde o to, jak se ti lidé budou vybírat. Aby to nebylo tak, že se potřebuju zbavit konkurenta, proto mu vlítnu na majetek. A upřímně - to se ohlídat moc nedá, finanční správa si vždy najde nějaký důvod," dodává Bublan.

Ministerstvo financí nicméně ujišťuje, že kontroly budou jen u osob, u nichž bude existovat nějaké podezření, že si "žijí nad poměry".

Francie, náš vzor

Podobným pochybnostem, jaké vznesl Bublan, předchází systém, který uplatňují například úřady ve Francii.

Ministři, jejich náměstci, vyšší úředníci a další lidé ze státní správy jsou zavedeni v počítačovém systému, kde se scházejí informace o jejich majetku z katastru nemovitostí, bank či pojišťoven. Současně je v systému evidence jejich příjmů.

"A pokud se objeví nějaká nesrovnalost, stroj to jméno vyplivne a začne vyšetřování. Ale nedělá to člověk a nelze do toho systému zasáhnout," uvedl Bublan.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Sněmovna schválila dodatečné zvýšení důchodů o 300 Kč od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy