Stát tiše rozjel kontroly majetku zbohatlíků z politiky

Sabina Slonková
23. 9. 2010 8:12
Zákulisní hráče politiky a jejich rodiny čeká porovnání příjmů a majetků
Dojde i na "kmotry" ODS? Na snímku bývalý senátor a starosta Chomutova Alexandr Novák. Momentálně čelí u soudu obvinění, že vzal úplatek za prodej městských akcií energetických společností.
Dojde i na "kmotry" ODS? Na snímku bývalý senátor a starosta Chomutova Alexandr Novák. Momentálně čelí u soudu obvinění, že vzal úplatek za prodej městských akcií energetických společností. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podnikatelům z šedé zóny politiky, takzvaným kmotrům, začínají horší časy: úřady se po letech otálení rozhodly zjistit, jak tito lidé přišli ke svým rozsáhlým majetkům.

Akci podle zjištění Aktuálně.cz v tichosti rozjíždí Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí. Tedy útvar, který má při zkoumání majetku největší možnosti získávání informací. A to jak mezi úřady státní správy, tak i v porovnání se soukromými, například auditorskými, institucemi.

"V kostce to je velmi jednoduché: udělá se kontrola majetku a porovná s daňovými výkazy na finančních úřadech. Pokud to nebude odpovídat, je to jasný signál dál se tím zabývat. A na konci může být řízení v oblasti daňových nedoplatků nebo i trestní oznámení pro praní špinavých peněz," uvedl úředník ministerstva financí detailně obeznámený s prověrkami majetků.

Zatím není jasné, zda se vedle kmotrů mají začít bát zmíněné akce i bývalí politici, kteří po odchodu do ústraní náhle začali utrácet milióny. Nejnověji by se to týkalo exministra životního prostředí Libora Ambrozka, z historie je nejkřiklavějším adeptem takové prověrky expremiér Stanislav Gross.

Neuniknou ani manželky

FAÚ se přitom podle informací Aktuálně.cz nehodlá zaměřit jen na majetky daných osob samotných, ale i na nemovitosti, jachty či automobily, které formálně vlastní například jejich manželky či další příbuzní nebo firmy s nimi spojené.

Stanislav Gross by byl adeptem. (Snímek je z letošní přehlídky návrháře Osmanyho Laffity.
Stanislav Gross by byl adeptem. (Snímek je z letošní přehlídky návrháře Osmanyho Laffity. | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Útvar přitom dokáže získat a propojit informace jak z bankovních účtů, tak od celníků a finančních úřadů, ale i od policie a tajných služeb, pojišťoven, auditorů, daňových poradců a advokátů. Má navíc možnost zjišťovat i majetky v zahraničí.

Ministerstvo financí oficiálně odmítá výslovně potvrdit, že se hodlá zaměřit zejména na kmotry. Potvrzuje však "intenzivní" porovnávání majetků a příjmů u podezřelých osob.

"V budoucnu se útvar bude intenzívně zabývat mimo jiné i některými subjekty (fyzické i právnické osoby), u kterých na základě provedeného šetření a získaných informací je podezření z praní špinavých peněz. Jedná se mimo jiné o případy nabytého majetku, které zásadně nekorespondují s faktickými příjmy jednotlivých subjektů," stojí ve stanovisku ředitele Finančního analytického útvaru Milana Cícera.

Tažení proti majetkům kmotrů přichází v době, kdy se od nich nové politické elity navenek distancují. Fakticky ale podnikatelé, kteří zákulisně ovlivňují klíčová politická rozhodnutí, vliv stále neztratili.

ČSSD: Doteď na to nikdo neslyšel

ČSSD, nejsilnější opoziční strana, která zatím dritvou většinu vládních protikorupčních nápadů ztrhala, tentokrát ministerstvu financí tleská.

Další z
Další z | Foto: Ludvík Hradilek

"Porovnání majetků a příjmů je jednoznačně nejsilnější nástroj proti korupci. Když už nic, zpravidla tak prokážete daňové úniky. Bohužel na to doposud nikdo nechtěl slyšet, nástroje na to přitom jsou," říká bezpečnostní expert sociálních demokratů a někdejší ministr vnitra František Bublan na akci resortu, kterému vládne Miroslav Kalousek z TOP 09.

Mimochodem: v protikorupčním plánu ministerstva vnitra, kterému vládne ministr za Věci veřejné, se s takovými kontrolami majetků nepočítá.

Po tobě půjdeme, tebe vynecháme

Bublan nicméně upozorňuje, že půjde jen velmi těžko zkontrolovat, zda výběr prověřovaných osob není a nebude účelový.

"Jde o to, jak se ti lidé budou vybírat. Aby to nebylo tak, že se potřebuju zbavit konkurenta, proto mu vlítnu na majetek. A upřímně - to se ohlídat moc nedá, finanční správa si vždy najde nějaký důvod," dodává Bublan.

Ministerstvo financí nicméně ujišťuje, že kontroly budou jen u osob, u nichž bude existovat nějaké podezření, že si "žijí nad poměry".

Francie, náš vzor

Podobným pochybnostem, jaké vznesl Bublan, předchází systém, který uplatňují například úřady ve Francii.

Ministři, jejich náměstci, vyšší úředníci a další lidé ze státní správy jsou zavedeni v počítačovém systému, kde se scházejí informace o jejich majetku z katastru nemovitostí, bank či pojišťoven. Současně je v systému evidence jejich příjmů.

"A pokud se objeví nějaká nesrovnalost, stroj to jméno vyplivne a začne vyšetřování. Ale nedělá to člověk a nelze do toho systému zasáhnout," uvedl Bublan.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy