Stát si nechal ukrást další pozemky. Opět v Uhříněvsi

Sabina Slonková
23. 5. 2007 18:00
Jde o stavební parcely za sto miliónů

Praha - Další státní parcely zmizely z dosahu úřadů: lukrativní pozemky v pražské části Uhříněves za zády tamní radnice i ministerstva zemědělství prodal Státní statek Jeneč. Hodnota parcel dosahovala sto miliónů korun.

Podle zjištění Aktuálně.cz jde o deset pozemků určených pro bydlení, které firma Státní statek Jeneč - zřízená ministerstvem zemědělství - vůbec nebyla oprávněna předávat do soukromých rukou. Podle zákona na tuto půdu měla nárok pražská část Uhříněves, která o ni také zažádala.

Management Státního statku ji však v rozporu s nařízením tehdejší ministryně zemědělství Mileny Vicenové, která loni dočasně pozastavila veškeré převody obdobné půdy, před půl rokem v tichosti převedl na soukromou osobu. Ta je ale podle všeho jen nastrčeným prostředníkem, který kryje skutečného vlastníka pozemků.

Starosta: Je to podvod

"Je to neskutečný podvod. Loni jsme zažádali o převod pozemků a vedení Státního statku Jeneč nám sdělilo, že musíme posečkat, až bude zrušeno dočasné rozhodnutí ministryně. Jenže když přestalo platit, ukázalo se, že pozemky jsou pryč a vedení firmy je dávno převedlo na soukromý subjekt," sdělil Aktuálně.cz starosta Uhříněvsi Milan Coller.

Do případu se už vložil i nynější ministr Petr Gandalovič, právníci resortu nyní hledají způsob, jak převod pozemků zvrátit. "Připravujeme právní kroky," uvedl bez bližších podrobností Gandalovič.

Uhříněves podruhé

Je to už podruhé za poslední dva roky, co státní úředníci či zaměstnanci přihráli lukrativní parcely lidem, kteří na ně neměli nárok. Deník Aktuálně.cz před časem upozornil na to, že za ministra Petra Zgarby pozemkový fond přidělil spekulantům pozemky za více než dvě miliardy korun, ačkoli byly určeny pro restituenty.

Shodou okolností ty nejlukrativnější parcely byly opět v Praze-Uhříněvsi, kde je získal podnikatel Gabriel Večera proslulý svými nadstandardními kontakty do resortu zemědělství. I tyto pozemky měla obec připravené pro městskou výstavbu. Pozemkový fond pak zpětně všechny sporné převody zažaloval, u těch nejlukrativnějších parcel ale zatím soudní pře prohrává.

Žaloba už padla

Podle zjištění Aktuálně.cz žaloby padly i v případě nejnovější kauzy spojené se Státním statkem Jeneč. Ministr zemědělství Gandalovič totiž nechal před časem vyměnit celý management firmy a ti, co byli za neoprávněnou transakci s pozemky v Uhříněvsi odpovědní, odešli.

Nové vedení pak podalo žalobu, kterou se domáhá zrušení celé operace. Zkušenosti z obdobných sporů ale ukazují, že jejich šance nejsou moc vysoké.

Aktéři samotné transakce zatím nebyli k zastižení, redakci Aktuálně.cz se nepodařilo dostihnout ani současného majitele pozemků, ani bývalé vedení Státního statku Jeneč.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy