Stát sečetl ohrožené památky. Stovky jich jsou na odpis

Tomáš Fránek
8. 1. 2008 12:02
Nejhorší je situace v příhraničí
V Ústeckém kraji je zničených památek nejvíc. Na zámku Jezeří jsou například téměř zničeny hospodářské budovy z 18.století.
V Ústeckém kraji je zničených památek nejvíc. Na zámku Jezeří jsou například téměř zničeny hospodářské budovy z 18.století. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - První veřejný výčet nejohroženějších památek v Česku je na světě. Národní památkový ústav na internetu zveřejnil na šest set budov, soch nebo zámků, jimž reálně hrozí zánik.

Soupis na adrese http://www.monumnet.npu.cz není zdaleka konečný, jenom do konce ledna se má rozšířit o další stavby, například o chátrající roubené komory a seníky z Bílých Karpat.

Památkáři zařazení ohrožených památek s jejich vlastníky nekonzultovalo, na soupisu tak nejde majitele dohledat.

Nejhůř je v Ústeckém kraji

"Seznam není kritikou vlastníka kulturní památky, který v mnoha případech nenese vinu na jejím současném stavu," uvedli památkáři na internetových stránkách.

A kde je ohrožených památek nejvíce? Jednoznačně v Ústeckém kraji, odkud se na soupis dostalo 108 památek. Včetně části známého zámku Jezeří, kde jsou ve velmi špatném stavu hospodářské budovy z 18.století.

"Zničeny jsou střechy, krovy v havarijním stavu, masivním zatékání do interiéru, lokálně propadlé stropy, narušena statika," napsali památkáři.

Velmi špatně je na tom také Středočeský, Karlovarský a Moravskoslezský kraj.

Příliš dobrá není ani situace v Praze, kde je nyní 44 ohrožených památek. Ve výčtu je tak například klášter Voršilek na Hradčanech.

"Objekt ve velice špatném technickém stavu, opadává fasáda. Objekt obývají vojáci," uvedli památkáři s tím, že se nyní připravuje celková rekonstrukce.

Přijdou dotace?

Nejméně ohrožených památek je na jihu Moravy a ve Zlínském kraji. Na jihu Moravy je to například zámek v Ivanovicích na Hané, který je nyní na prodej. Podle památkářů vyžaduje celkovou obnovu.

Ochránci památek i jejich majitelé míní, že zveřejnění zchátralých nemovitostí by paradoxně mohlo pomoci k jejich záchraně - přesněji k získání dotací z havarijního fondu Ministerstva kultury. Nebo od soukromých investorů.

To může být i případ hospodářských budov u zámku ve Smiřicích na Královehradecku. Jsou dlouhodobě prázdné a značně poškozené.

"Samozřejmě to v první řadě nevrhá dobré světlo na nás jako vlastníky. Ale na druhou stranu zařazení památky na takový seznam může pomoci k tomu, aby se nám podařilo získat peníze na obnovu těchto památek," řekl deníku Aktuálně.cz starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Tvrdí přitom, že jen do zámecké kaple bude letos muset město investovat tři miliony korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Bývalý protikorupční policista dostal pokutu za podvod, zaplatí 1,5 milionu

Bývalému protikorupčnímu policistovi Jindřichu Látovi obžalovanému z podvodu uložil Okresní soud pro Prahu - západ peněžitý trest 1,5 milionu korun. Peněžité tresty uložil i dalším dvěma obžalovaným, posledního stíhaného Ladislava Tesaříka potrestal dvouletou podmínkou s odkladem na 2,5 roku. Informaci o trestech poskytl mluvčí soudu Dominik Duchoň. Obžalovaní vinu odmítají. Verdikt není pravomocný.

Okresní soud původně Láta obžaloby zprostil, zbylé obžalované potrestal peněžitými tresty. Rozsudek ale zrušil odvolací Krajský soud v Praze. Nové rozhodnutí vynesl prvostupňový soud na počátku března.

Obžaloba tvrdí, že Lát svému známému Tesaříkovi sliboval, že mu za peníze poskytne ochranu v případě, kdy by byl trestně stíhán, nebo že do kauz přímo zasáhne. Celkem za to od Tesaříka podle spisu převzal 520 tisíc korun. Podle obžaloby ale Lát muže uvedl v omyl a žádnou činnost pro něj nevykonával, proto je obžalován z podvodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy