Stát se veřejně omluvil exposlancům ODS. Dostanou odškodné

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2015 18:57
Mirka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře podle Nejvyššího soudu nelze kvůli poslanecké imunitě trestně stíhat.
Ivan Fuksa a Petr Tluchoř (vpravo) na kongresu ODS v Brně v listopadu 2012.
Ivan Fuksa a Petr Tluchoř (vpravo) na kongresu ODS v Brně v listopadu 2012. | Foto: Reuters

Praha - Stát se veřejně omluvil bývalým poslancům ODS Marku Šnajdrovi, Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi za stíhání a vazbu v kauze takzvaných trafik.

"Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Marka Šnajdra, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Marku Šnajdrovi omlouvá," stojí v textu omluvy, který ministerstvo spravedlnosti zaslalo ČTK, České televizi a Českému rozhlasu.

Stejnými slovy se Česko omlouvá i Fuksovi a Tluchořovi.

Odškodné 1,9 milionu

Trojice politiků navíc dostane odškodné. Stát jí dohromady vyplatí téměř 1,9 milionu korun.

Marek Šnajdr obdrží celkem 524 500 korun, Ivan Fuksa 847 502 korun a Petr Tluchoř 507 489 korun. Původně přitom exposlanci ODS požadovali po státu celkově více než 9,4 milionu korun.

"Považuji to za kompromis. Za to, že se stát omluví, požaduji jen část za náklady řízení," řekl v březnu Aktuálně.cz Marek Šnajdr.

"Jsem spokojen. Pro mě je klíčovou částí této dohody omluva České republiky za nezákonný postup Vrchního státního zastupitelství v Olomouci," komentoval uzavření smíru Petr Tluchoř.

Pád vlády

Tluchoř, Šnajdr a Fuksa byli hlavními aktéry kauzy údajného uplácení, která nakonec přispěla k pádu vlády Petra Nečase. Trojice totiž v prosinci 2012 kritizovala vládní daňový balíček, s nímž Nečas spojil důvěru svého kabinetu, za což si vysloužila označení "rebelové".

Před hlasováním o balíčku se tehdejší poslanci za ODS vzdali mandátu, díky čemuž daňové změny prošly. Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci za to dostali nabídku funkcí ve firmách s účastí státu, což žalobci vyhodnotili jako korupci.

Policie je zatkla spolu s dalšími při zátahu v červnu 2013 a soud je poslal do vazby. Z té byli propuštěni o měsíc později. Trojici podle Nejvyššího soudu nelze kvůli poslanecké imunitě trestně stíhat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy