Stát se veřejně omluvil exposlancům ODS. Dostanou odškodné

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2015 18:57
Mirka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře podle Nejvyššího soudu nelze kvůli poslanecké imunitě trestně stíhat.
Ivan Fuksa a Petr Tluchoř (vpravo) na kongresu ODS v Brně v listopadu 2012.
Ivan Fuksa a Petr Tluchoř (vpravo) na kongresu ODS v Brně v listopadu 2012. | Foto: Reuters

Praha - Stát se veřejně omluvil bývalým poslancům ODS Marku Šnajdrovi, Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi za stíhání a vazbu v kauze takzvaných trafik.

"Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Marka Šnajdra, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Marku Šnajdrovi omlouvá," stojí v textu omluvy, který ministerstvo spravedlnosti zaslalo ČTK, České televizi a Českému rozhlasu.

Stejnými slovy se Česko omlouvá i Fuksovi a Tluchořovi.

Odškodné 1,9 milionu

Trojice politiků navíc dostane odškodné. Stát jí dohromady vyplatí téměř 1,9 milionu korun.

Marek Šnajdr obdrží celkem 524 500 korun, Ivan Fuksa 847 502 korun a Petr Tluchoř 507 489 korun. Původně přitom exposlanci ODS požadovali po státu celkově více než 9,4 milionu korun.

"Považuji to za kompromis. Za to, že se stát omluví, požaduji jen část za náklady řízení," řekl v březnu Aktuálně.cz Marek Šnajdr.

"Jsem spokojen. Pro mě je klíčovou částí této dohody omluva České republiky za nezákonný postup Vrchního státního zastupitelství v Olomouci," komentoval uzavření smíru Petr Tluchoř.

Pád vlády

Tluchoř, Šnajdr a Fuksa byli hlavními aktéry kauzy údajného uplácení, která nakonec přispěla k pádu vlády Petra Nečase. Trojice totiž v prosinci 2012 kritizovala vládní daňový balíček, s nímž Nečas spojil důvěru svého kabinetu, za což si vysloužila označení "rebelové".

Před hlasováním o balíčku se tehdejší poslanci za ODS vzdali mandátu, díky čemuž daňové změny prošly. Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci za to dostali nabídku funkcí ve firmách s účastí státu, což žalobci vyhodnotili jako korupci.

Policie je zatkla spolu s dalšími při zátahu v červnu 2013 a soud je poslal do vazby. Z té byli propuštěni o měsíc později. Trojici podle Nejvyššího soudu nelze kvůli poslanecké imunitě trestně stíhat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy