Stát se musí řídit jako firma, tvrdí miliardář Babiš

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
27. 10. 2012 15:10
Kandidaturu do sněmovny zvažuje, protože nehodlá poslouchat ty "kecy, žvásty a urážení"
Budu lídrem, kandidovat moc nechci.
Budu lídrem, kandidovat moc nechci. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Andrej Babiš ještě neví, zda bude za své hnutí ANO 2011 kandidovat v příštích volbách do sněmovny.

"Budu lídrem, chodit po mítincích," říká a vzápětí vysvětluje, proč si rozmýšlí své případné angažmá ve sněmovně: "Myslíte si, že bych tam já byl celý den? Toto poslouchat, ty kecy, žvásty, to urážení? Já jsem manažer."

Slovo manažer je v jeho případě klíčové: podle něj mají být ve sněmovně politici a ve vládě manažeři. Ministr pro něj není politická funkce: "V žádném případě!"

Od toho se odvíjí i Babišova představa, že stát by se měl řídit jako firma: "Jednoznačně. Česká republika je firma, která má deset milionů akcionářů."

A.cz: Budete vy sám kandidovat v příštích sněmovních volbách?

To je samozřejmě taky debata, která se vyvíjí. Teď jsem lídr. Já mám lidem co nabídnout, já jsem tady něco udělal za dvacet let. Naposledy tady hřiště za osm milionů. To všechno po mně zůstane, po těch politicích nezůstane ani h***o, nic, jen kecy. Takže můžu lidem říct: nebudu lhát, nebudu krást a budu pro vás pracovat.

A.cz: Takže půjdete do voleb?

Jasně, budu lídr do voleb.

A.cz: Budete mít dost kandidátů do sněmovních voleb?

Já nevím, ale určitě ano.

A.cz: Počkejte: nevíte - a určitě ano?

Budeme mít. Jasně, že budeme mít dost kandidátů. Postavíme plnou kandidátku.

Ještě nevím, jestli budu kandidovat

A.cz: V každém kraji?

Samozřejmě.

ANO 2011 v senátních volbách propadlo.
ANO 2011 v senátních volbách propadlo. | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: V jakém kraji byste chtěl kandidovat vy - v Praze?

Ale já nevím, jestli budu kandidovat.

A.cz: Před chvílí jste říkal, že budete...

Já jsem lídr hnutí. Budu chodit po mítincích, budu to hnutí vést.

A.cz: Ale neměl by předseda projít zkušebním ohněm voleb, zda ho voliči chtějí?

Ale já budu v těch volbách. Oni budou volit hnutí, kde jsem lídr.

A.cz: Jenže já jako volič bych si řekl, že mě Andrej Babiš přesvědčuje, ať volím jeho hnutí, ale sám do voleb nejde...

To je pravda. Budeme o tom přemýšlet. Možná budu kandidovat.

Ve vládě mají být manažeři

A.cz: Promiňte, ale mně to připadá jako podnikatelský záměr: vy budete mít poslance, sám ve sněmovně nebudete, ale budete je řídit. To je přece divné, ne?

To není nic divného. Podívejte se na náplň práce poslanců. Sledujete tu sněmovnu, tu ostudu? Myslíte si, že bych tam já byl celý den? Toto poslouchat, ty kecy, žvásty, to urážení? Já jsem manažer. V parlamentu mají být politici a ve vládě manažeři.

A.cz: Myslím, že ministr je politická funkce...

To si já vůbec nemyslím. V žádném případě.

Počkejte na sněmovní volby!
Počkejte na sněmovní volby! | Foto: Ludvík Hradilek

ČR je firma s 10 miliony akcionářů

A.cz: Myslíte, že se dá země řídit jako firma?

Samozřejmě, že si to myslím, ano. Po volbách se dá řídit jako firma. Jednoznačně. Česká republika je firma, která má deset milionů akcionářů. Je to zadlužená firma, s blbým managementem, který ještě krade. Takže kdyby tu firmu mohli akcionáři řídit, tak nakopou management do p****e a dají si tam svůj, lepší.

A.cz: Osobně mám představu, že život je mnohem pestřejší a širší, než ho redukovat na firmu...

Vy to nechápete. Stát jako firma, to je o selském rozumu. To je o příjmech a výdajích. Já nemluvím o životě. Život ano. Musíte se postarat o ty chudé, definovat, které části státu jsou nevýdělečné - aby zdravotnictví nebylo privátní, nebo proč tu máme tolik privátních škol.

Aby stát definoval, co je státní a postaral se o lidi, kteří tu celý život pracovali a teď možná budou mít problém vůbec dostat důchody. Prostě firmy, které nemají výkon, dotujeme z těch bohatších.

A.cz: No, ale z čeho byste dotoval Českou republiku?

Prosím vás, Českou republiku nepotřebujete dotovat. Tady je peněz jak želez. Každý rok se vybere tisíc miliard. Akorát projebou tisíc sto nebo tisíc dvě stě. To je triviální. Když jdete třeba na ministerstvo zemědělství, tam je spousta schopných úředníků. Ti nepotřebují žádného ministra nebo nějaké poradce, zvládnou to sami.

Stát by měl definovat alespoň základní vizi. Tento stát nemá žádnou vizi.

A.cz: A vaše vize?

Moje vize je, že tento stát musí okamžitě dobudovat dopravní infrastrukturu a předložit investiční plán, aby nastartoval ekonomiku. A peněz je tu dost. Třicet procent nákladů na dálnice jsou, ještě než se kopne do země, a Havránkovou řešili 17 let. To má člověk vyřešené za půl hodiny.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Do sídla ukrajinské vlády pronikl muž s granátem v ruce a hrozí, že ho odpálí

Do sídla ukrajinské vlády pronikl muž s ručním granátem a hrozí jeho odpálením. Uvedla to agentura Unian, která se odvolává na sociální sítě.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Britské kapely nejsou naočkované, na festival v Tasově nepřijedou

Hvězdou festivalu Beseda u bigbítu nakonec bude polská zpěvačka Brodka. Nahradí britské kapely Black Country, New Road a Snapped Ankles, stejně jako belgickou sestavu Flying Horseman. Britové se nestihli plně očkovat, což by pro ně znamenalo cestovní komplikace, nejspíš i karanténu. "U Flying Horseman zase nastala situace, kdy na jejich koncert mělo navazovat německé turné, které se z důvodu restrikcí postupně rušilo. Zůstal jen koncert v České republice, který se nakonec kapela rozhodla z finančních i časových důvodů zrušit," vysvětluje ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Nově v programu přibyly české formace Dva a Bratři. Vyprodaná přehlídka v Tasově na Hodonínsku se koná tento pátek a sobotu. Hlavní část programu obstarají české a slovenské formace. "Naším hlavním cílem je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali ucelený pohled na současnou hudbu," doplňuje Uretšlégr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, trať bude stát až do večera

U Kralup nad Vltavou vykolejil brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD).

ČD momentálně předpokládají, že omezení provozu potrvá zhruba do 18:00, čas je ale pouze orientační. Termín bude průběžně aktualizován, uvedl dopravce. V úseku je náhradní autobusová doprava.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy