Stát se musí řídit jako firma, tvrdí miliardář Babiš

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
27. 10. 2012 15:10
Kandidaturu do sněmovny zvažuje, protože nehodlá poslouchat ty "kecy, žvásty a urážení"
Budu lídrem, kandidovat moc nechci.
Budu lídrem, kandidovat moc nechci. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Andrej Babiš ještě neví, zda bude za své hnutí ANO 2011 kandidovat v příštích volbách do sněmovny.

"Budu lídrem, chodit po mítincích," říká a vzápětí vysvětluje, proč si rozmýšlí své případné angažmá ve sněmovně: "Myslíte si, že bych tam já byl celý den? Toto poslouchat, ty kecy, žvásty, to urážení? Já jsem manažer."

Slovo manažer je v jeho případě klíčové: podle něj mají být ve sněmovně politici a ve vládě manažeři. Ministr pro něj není politická funkce: "V žádném případě!"

Od toho se odvíjí i Babišova představa, že stát by se měl řídit jako firma: "Jednoznačně. Česká republika je firma, která má deset milionů akcionářů."

A.cz: Budete vy sám kandidovat v příštích sněmovních volbách?

To je samozřejmě taky debata, která se vyvíjí. Teď jsem lídr. Já mám lidem co nabídnout, já jsem tady něco udělal za dvacet let. Naposledy tady hřiště za osm milionů. To všechno po mně zůstane, po těch politicích nezůstane ani h***o, nic, jen kecy. Takže můžu lidem říct: nebudu lhát, nebudu krást a budu pro vás pracovat.

A.cz: Takže půjdete do voleb?

Jasně, budu lídr do voleb.

A.cz: Budete mít dost kandidátů do sněmovních voleb?

Já nevím, ale určitě ano.

A.cz: Počkejte: nevíte - a určitě ano?

Budeme mít. Jasně, že budeme mít dost kandidátů. Postavíme plnou kandidátku.

Ještě nevím, jestli budu kandidovat

A.cz: V každém kraji?

Samozřejmě.

ANO 2011 v senátních volbách propadlo.
ANO 2011 v senátních volbách propadlo. | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: V jakém kraji byste chtěl kandidovat vy - v Praze?

Ale já nevím, jestli budu kandidovat.

A.cz: Před chvílí jste říkal, že budete...

Já jsem lídr hnutí. Budu chodit po mítincích, budu to hnutí vést.

A.cz: Ale neměl by předseda projít zkušebním ohněm voleb, zda ho voliči chtějí?

Ale já budu v těch volbách. Oni budou volit hnutí, kde jsem lídr.

A.cz: Jenže já jako volič bych si řekl, že mě Andrej Babiš přesvědčuje, ať volím jeho hnutí, ale sám do voleb nejde...

To je pravda. Budeme o tom přemýšlet. Možná budu kandidovat.

Ve vládě mají být manažeři

A.cz: Promiňte, ale mně to připadá jako podnikatelský záměr: vy budete mít poslance, sám ve sněmovně nebudete, ale budete je řídit. To je přece divné, ne?

To není nic divného. Podívejte se na náplň práce poslanců. Sledujete tu sněmovnu, tu ostudu? Myslíte si, že bych tam já byl celý den? Toto poslouchat, ty kecy, žvásty, to urážení? Já jsem manažer. V parlamentu mají být politici a ve vládě manažeři.

A.cz: Myslím, že ministr je politická funkce...

To si já vůbec nemyslím. V žádném případě.

Počkejte na sněmovní volby!
Počkejte na sněmovní volby! | Foto: Ludvík Hradilek

ČR je firma s 10 miliony akcionářů

A.cz: Myslíte, že se dá země řídit jako firma?

Samozřejmě, že si to myslím, ano. Po volbách se dá řídit jako firma. Jednoznačně. Česká republika je firma, která má deset milionů akcionářů. Je to zadlužená firma, s blbým managementem, který ještě krade. Takže kdyby tu firmu mohli akcionáři řídit, tak nakopou management do p****e a dají si tam svůj, lepší.

A.cz: Osobně mám představu, že život je mnohem pestřejší a širší, než ho redukovat na firmu...

Vy to nechápete. Stát jako firma, to je o selském rozumu. To je o příjmech a výdajích. Já nemluvím o životě. Život ano. Musíte se postarat o ty chudé, definovat, které části státu jsou nevýdělečné - aby zdravotnictví nebylo privátní, nebo proč tu máme tolik privátních škol.

Aby stát definoval, co je státní a postaral se o lidi, kteří tu celý život pracovali a teď možná budou mít problém vůbec dostat důchody. Prostě firmy, které nemají výkon, dotujeme z těch bohatších.

A.cz: No, ale z čeho byste dotoval Českou republiku?

Prosím vás, Českou republiku nepotřebujete dotovat. Tady je peněz jak želez. Každý rok se vybere tisíc miliard. Akorát projebou tisíc sto nebo tisíc dvě stě. To je triviální. Když jdete třeba na ministerstvo zemědělství, tam je spousta schopných úředníků. Ti nepotřebují žádného ministra nebo nějaké poradce, zvládnou to sami.

Stát by měl definovat alespoň základní vizi. Tento stát nemá žádnou vizi.

A.cz: A vaše vize?

Moje vize je, že tento stát musí okamžitě dobudovat dopravní infrastrukturu a předložit investiční plán, aby nastartoval ekonomiku. A peněz je tu dost. Třicet procent nákladů na dálnice jsou, ještě než se kopne do země, a Havránkovou řešili 17 let. To má člověk vyřešené za půl hodiny.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy