Stát se konečně dopočítal, co ho stála Melčákova žaloba

Markéta Chaloupská
1. 12. 2009 16:45
Po čtvrt roce úřady vědí, že volby, které nebyly, vystavily konečný účet na 67 milionů korun
Poslanec Melčák u Ústavního soudu. Ten mu dal za pravdu: Politici předčasné volby vypsali v rozporu s ústavou.
Poslanec Melčák u Ústavního soudu. Ten mu dal za pravdu: Politici předčasné volby vypsali v rozporu s ústavou. | Foto: Jan Langer

Praha - Trvalo to čtvrt roku, než se stát dopočítal, kolik vlastně zaplatil za volby, které vůbec nebyly.

Z nejnovějších údajů ministerstva vnitra, zahraničí a Českého statistického úřadu vyplývá, že státní kasy nalila do původně plánovaných podzimních voleb přes 67,2 miliony korun.

Z toho největší suma připadá na Český statistický úřad. Za volby, které zmařila stížnost Miloše Melčáka podaná na Ústavní soud, který poslanci vyhověl, nenávratně utratil na 36 milionů korun.

"Jedná se hlavně o peníze na pronájem 3500 počítačů nebo sítí pro přenos dat," uvedl pro online deník Aktuálně.cz místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. Zbytek promrhaných peněz tvoří například účty za pohonné hmoty, právní služby, poštovné, cesty, telefony nebo programové vybavení vytvořené jen pro specifické potřeby voleb.

Ministerstvo vnitra utratilo 30,8 milionů korun. A to hlavně za papír na volební lístky, volební zákony a ostatní volební materiály.

"Možná budeme moci papír znovu použít, takže výdaje by se mohly v konečném součtu trochu snížit. Záležet ale bude na dohodě s firmou," řekla Hana Malá z ministerstva vnitra.

S 593 tisíci hospodařilo ministerstvo zahraničí. To se především staralo o české voliče v zahraničí.

Podle propočtů resortu bylo zhruba 225 tisíc vynaloženo na materiály, které lze použít bez ohledu na termín konání voleb. Zbytek peněz se bude muset investovat znovu. Šlo totiž o peníze vložené do propagace voleb mimo území našeho státu.

V říjnu, únoru či květnu?

Konání předčasných voleb, jež byly vyhlášeny na říjen, znemožnil svým rozhodnutím Ústavní soud. Další pokus prosadit volby o měsíc později ztroskotal na neochotě ČSSD hlasovat o rozpuštění sněmovny, kterým by se cesta k volbám otevřela.

Sociální demokraté v čele s Jiřím Paroubkem se obávali toho, že by soud mohl znovu volby zrušit. Namísto toho vede zemi dál úřednický kabinet, který má v oblibě rekordní počet Čechů.

Dosud není jasné, kdy se přesně budou volby konat. Spekuluje se jak o únoru, tak o květnu příštího roku. Jasno by snad mohla vnést Státní volební komise, která se sejde 14. prosince.

 

Právě se děje

Další zprávy