Stát se konečně dopočítal, co ho stála Melčákova žaloba

Markéta Chaloupská
1. 12. 2009 16:45
Po čtvrt roce úřady vědí, že volby, které nebyly, vystavily konečný účet na 67 milionů korun
Poslanec Melčák u Ústavního soudu. Ten mu dal za pravdu: Politici předčasné volby vypsali v rozporu s ústavou.
Poslanec Melčák u Ústavního soudu. Ten mu dal za pravdu: Politici předčasné volby vypsali v rozporu s ústavou. | Foto: Jan Langer

Praha - Trvalo to čtvrt roku, než se stát dopočítal, kolik vlastně zaplatil za volby, které vůbec nebyly.

Z nejnovějších údajů ministerstva vnitra, zahraničí a Českého statistického úřadu vyplývá, že státní kasy nalila do původně plánovaných podzimních voleb přes 67,2 miliony korun.

Z toho největší suma připadá na Český statistický úřad. Za volby, které zmařila stížnost Miloše Melčáka podaná na Ústavní soud, který poslanci vyhověl, nenávratně utratil na 36 milionů korun.

"Jedná se hlavně o peníze na pronájem 3500 počítačů nebo sítí pro přenos dat," uvedl pro online deník Aktuálně.cz místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. Zbytek promrhaných peněz tvoří například účty za pohonné hmoty, právní služby, poštovné, cesty, telefony nebo programové vybavení vytvořené jen pro specifické potřeby voleb.

Ministerstvo vnitra utratilo 30,8 milionů korun. A to hlavně za papír na volební lístky, volební zákony a ostatní volební materiály.

"Možná budeme moci papír znovu použít, takže výdaje by se mohly v konečném součtu trochu snížit. Záležet ale bude na dohodě s firmou," řekla Hana Malá z ministerstva vnitra.

S 593 tisíci hospodařilo ministerstvo zahraničí. To se především staralo o české voliče v zahraničí.

Podle propočtů resortu bylo zhruba 225 tisíc vynaloženo na materiály, které lze použít bez ohledu na termín konání voleb. Zbytek peněz se bude muset investovat znovu. Šlo totiž o peníze vložené do propagace voleb mimo území našeho státu.

V říjnu, únoru či květnu?

Konání předčasných voleb, jež byly vyhlášeny na říjen, znemožnil svým rozhodnutím Ústavní soud. Další pokus prosadit volby o měsíc později ztroskotal na neochotě ČSSD hlasovat o rozpuštění sněmovny, kterým by se cesta k volbám otevřela.

Sociální demokraté v čele s Jiřím Paroubkem se obávali toho, že by soud mohl znovu volby zrušit. Namísto toho vede zemi dál úřednický kabinet, který má v oblibě rekordní počet Čechů.

Dosud není jasné, kdy se přesně budou volby konat. Spekuluje se jak o únoru, tak o květnu příštího roku. Jasno by snad mohla vnést Státní volební komise, která se sejde 14. prosince.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy