Stát se konečně dopočítal, co ho stála Melčákova žaloba

Markéta Chaloupská
1. 12. 2009 16:45
Po čtvrt roce úřady vědí, že volby, které nebyly, vystavily konečný účet na 67 milionů korun
Poslanec Melčák u Ústavního soudu. Ten mu dal za pravdu: Politici předčasné volby vypsali v rozporu s ústavou.
Poslanec Melčák u Ústavního soudu. Ten mu dal za pravdu: Politici předčasné volby vypsali v rozporu s ústavou. | Foto: Jan Langer

Praha - Trvalo to čtvrt roku, než se stát dopočítal, kolik vlastně zaplatil za volby, které vůbec nebyly.

Z nejnovějších údajů ministerstva vnitra, zahraničí a Českého statistického úřadu vyplývá, že státní kasy nalila do původně plánovaných podzimních voleb přes 67,2 miliony korun.

Z toho největší suma připadá na Český statistický úřad. Za volby, které zmařila stížnost Miloše Melčáka podaná na Ústavní soud, který poslanci vyhověl, nenávratně utratil na 36 milionů korun.

"Jedná se hlavně o peníze na pronájem 3500 počítačů nebo sítí pro přenos dat," uvedl pro online deník Aktuálně.cz místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. Zbytek promrhaných peněz tvoří například účty za pohonné hmoty, právní služby, poštovné, cesty, telefony nebo programové vybavení vytvořené jen pro specifické potřeby voleb.

Ministerstvo vnitra utratilo 30,8 milionů korun. A to hlavně za papír na volební lístky, volební zákony a ostatní volební materiály.

"Možná budeme moci papír znovu použít, takže výdaje by se mohly v konečném součtu trochu snížit. Záležet ale bude na dohodě s firmou," řekla Hana Malá z ministerstva vnitra.

S 593 tisíci hospodařilo ministerstvo zahraničí. To se především staralo o české voliče v zahraničí.

Podle propočtů resortu bylo zhruba 225 tisíc vynaloženo na materiály, které lze použít bez ohledu na termín konání voleb. Zbytek peněz se bude muset investovat znovu. Šlo totiž o peníze vložené do propagace voleb mimo území našeho státu.

V říjnu, únoru či květnu?

Konání předčasných voleb, jež byly vyhlášeny na říjen, znemožnil svým rozhodnutím Ústavní soud. Další pokus prosadit volby o měsíc později ztroskotal na neochotě ČSSD hlasovat o rozpuštění sněmovny, kterým by se cesta k volbám otevřela.

Sociální demokraté v čele s Jiřím Paroubkem se obávali toho, že by soud mohl znovu volby zrušit. Namísto toho vede zemi dál úřednický kabinet, který má v oblibě rekordní počet Čechů.

Dosud není jasné, kdy se přesně budou volby konat. Spekuluje se jak o únoru, tak o květnu příštího roku. Jasno by snad mohla vnést Státní volební komise, která se sejde 14. prosince.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy