Stát ruší onkocentra, aby ušetřil peníze, tvrdí lékaři

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
14. 2. 2009 19:04
Z původních osmnácti center nechalo ministerstvo jen třináct
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Biologická léčba je příliš drahá, proto ji dostane méně lidí.

To jsou podle šéfa Vědecké rady Aleše Hermana ty pravé důvody, proč ministerstvo narychlo uspořádalo kontroly a zrušilo pět onkocenter.

"Není pravda, že nemocnicím chybí přístroje nebo personál. Není pravda, že by léčily nekvalitně. Například pardubické onkocentrum v takzvaném auditu uspělo. Přesto jako onkocentrum skončilo," upozornil.

Každý čtvrtý zemře

Rakovina v číslech

Rakovina v Česku

 • Na rakovinu se v Česku léčí přes 360 tisíc lidí
 • Každý rok lékaři objeví zhoubný nádor u dalších 67 tisíc lidí
 • Rakovině podle každý rok asi 28 000 lidí
 • Češi jsou na 9. místě na světě v počtu úmrtí na rakovinu, Češky na 15. místě
 • Češi nejčastěji umírají na rakovinu tlustého střeva a konečníku
 • Nejčastější nádory - rakovina tlustého střeva a konečníku (43 068), rakovina prsu (55 204)
 • Počet lidí s nádorem na tlustém střevě a s nádorem v prsu se od roku 1990 zdvojnásobil
 • Biologickou léčbu potřebují nejtěžší případy - asi 8% lidí s rakovinou

Onkocentra:

 • Na Bulovce, VFN a FTNsP Praha
 • FN v Motole, Praha
 • Nemocnice České Budějovice
 • FN Plzeň
 • Masarykova nemocnice Ústí n. Labem
 • Krajská nemocnice Liberec
 • FN Hradec Králové
 • Nemocnice Jihlava
 • MOÚ Brno, FN Brno, FN U Svaté Anny, Brno
 • KOC FN Olomouc
 • KOC Nemocnice Zlín
 • KOC Nový Jičín
 • KOC FN Ostrava
   

Každý třetí Čech onemocní rakovinou, každý čtvrtý na ni zemře. Řady lidí s nádorem se navíc každým rokem rozšiřují. Rakovinou tlustého střeva a konečníku tu například trpí nejvíc lidí na světě.

Ministerstvo zdravotnictví proto ještě za Davida Ratha vytvořilo síť center, která se na zhoubné nádory specializovala. Statut onkologických center dostalo osmnáct nemocnic. Dřív se pacienti s nádorem léčili ve 200 nemocnicích po celé zemi.

Nyní ale ministerstvo listinu pokrátilo. Stalo se tak na základě kontrol, které do nemocnic vyrazily na podzim loňského roku.

"Zjistili jsme, že některá z center nabízí léčbu jen některých druhů nádorů, jiná jsou špatně organizovaná. V dalších chybí následná péče," zhodnotila výsledky auditu náměstkyně ministerstva Markéta Hellerová.

O osudu pacientů rozhodla jedna hodina

Ministerstvo se rozhodlo těmto nemocnicím statut onkocentra odebrat. Od začátku letošního roku už smějí léčit jen méně závažné případy. Pokud objeví nádor v pokročilém stavu, pošlou pacienta na léčbu do jiné nemocnice, která statut uhájila.

Lékaři, kteří se auditů zúčastnili, ale namítají: Audity trvaly zhruba hodinu a čtrnáct dní po nich měl výsledky tisk. "Zatímco nemocnice neměly ponětí o tom, jak dopadly, ještě tři měsíce po kontrole, v novinách už se o nich psalo," upozornil  děkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Svoboda.

To podle něj svědčí o tom, že ministerstvo vědělo, která centra chce zrušit, předem. "Bylo by proto fér říct, že pět z osmnácti onkocenter se nerušilo proto, že by léčila nekvalitně, ale proto, že ministerstvo nechce dát tolik peněz na nejkvalitnější biologickou léčbu," řekl Svoboda.

Ministertvo jen podotklo, že výsledek auditu není konečný a statut mohou nemocnice v budoucnosti znovu získat.

"Co je ale jisté, je že komplexní péči nelze dovolit všem. Ideální stav by bylo, kdybychom měli jedno onkocentrum na každých milion obyvatel. Tak je to v západních zemích," přiblížil představy úřadu náměstek ministryně Marek Šnajdr.

Podle šéfa České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka stojí biologické léčba jednoho pacienta i miliony korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy