Stát prohrál spor o D8. Nezaplatil soudní kolek 5000 Kč

Pavel Baroch
30. 9. 2012 9:54
Ředitelství silnic a dálnic tvrdí, že soud byl zbytečný, stometrový úsek je v provozu
Foto: Ludvík Hradilek

Brno/Lovosice - Stát, který utrácí stovky tisíc korun za služby externích právníků, prohrál dílčí soudní spor o dálnici D8 přes Středohoří, protože nezaplatil kolek za 5 tisíc korun.

Zdánlivě jde o zbytečnou a drobnou soudní při, v níž sdružení Děti Země napadlo stavbu stometrového úseku u obce Bílinka u Lovosic, který je už navíc v provozu.

Jenže ze soudního verdiktu vyplývá velmi vážné podezření, že se celá šestnáctikilometrová část dálnice přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří staví od počátku nezákonně, protože základní strategické dokumenty SEA a EIA byly vydány nezákonně.

A bez platného posouzení vlivu stavby na životní prostředí není možné vydat územní a stavební povolení. 

Osmileté tahanice u soudu

Spor se táhnul víc jak osm let. Děti Země uspěly zkraje letošního roku, kdy Krajský soud v Ústí nad Labem uznal námitky tohoto sdružení, že SEA a EIA byly vydány v rozporu se zákonem, protože se k nim nemohla vyjádřit veřejnost.

Investor stavby, Ředitelství silnic a dálnic pak prostřednictvím najaté advokátní kanceláře podalo proti verdiktu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Jenže nezaplatilo pětitisícový soudní poplatek, takže správní soud koncem září projednávání stížnosti zastavil.

Nezaplatíš, řízení končí

"Stěžovatel neuhradil soudní poplatek současně s podáním kasační stížnosti. Nejvyšší správní soud jej proto usnesením ze dne 22. 8. 2012 vyzval k zaplacení soudního poplatku do 5 dnů od doručení výzvy. Současně jej poučil, že nebude-li poplatek ve stanovené lhůtě zaplacen, soud řízení zastaví," stojí v soudním rozhodnutí, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Dnes po silnici, zítra po dálnici
Dnes po silnici, zítra po dálnici | Foto: Ondřej Besperát

"Stěžovatel nezaplatil soudní poplatek ve lhůtě stanovené Nejvyšším správním soudem. Neučinil tak ani následně. Nejvyšší správní soud proto řízení zastavil," píše se dále v odůvodnění.

Ředitelství silnic a dálnic uvedlo, že pokračovat v kasační stížnosti ztratilo smysl poté, co byl u Bílinky stometrový úsek dálnice D8 přes České středohoří otevřen motoristům.

"S ohledem na skutečnost, že rozhodnutím Městského úřadu Lovosice z 9. května bylo rozhodnuto o povolení předčasného užívání stavby, stala se podaná kasační stížnost bezpředmětnou, neboť Nejvyšší správní soud do této doby nerozhodl," sdělila Aktuálně.cz mluvčí podniku Nina Ledvinová.

Tisíce, nebo stovky tisíc státních korun?

Jenže toto vysvětlení má jeden háček. Vlastně dva. Ředitelství silnic a dálnic totiž po 9. květnu, kdy Lovosice rozhodly o otevření sto metrů autostrády, kasační stížnost dvakrát doplnilo. Napřed koncem května, a pak ještě zkraje srpna - a to už po stometrovém úseku D8 téměř tři měsíce jezdila auta.

"Ředitelství mohlo kasační stížnost stáhnout, ale ono ji dvakrát doplnilo," řekl Aktuálně.cz Patrik. Dodal, že kromě zbytčného zatěžování soudu a dalších účastníků řízení tím státní organizace vyhodila peníze za právní služby.

S ohledem na jiné soudní spory o dálnici přes Středohoří a se znalostí, že si privátní právníci této kategorie účtují tisíce korun za hodinu práce, odhaduje státní výdaje až na stovky tisíc.

"Ředitelství za zbytečně podanou a doplňovanou kasační stížnost podle mých odhadů zbytečně utratilo zhruba 182 tisíc korun," tvrdí Patrik.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ovšem uvádí mnohonásobně nižší sumu, byť přesnou částku neuvedla. "Finanční náklady za zpracování kasační stížnosti činí jednotky tisíc korun," sdělila Ledvinová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy