Stát přiznal exřediteli Dvořákovi za jízdenkovou kauzu 900 tisíc. Rittig žádá miliony

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 8. 2022 8:15
Ministerstvo spravedlnosti přiznalo bývalému šéfovi pražského dopravního podniku Martinu Dvořákovi odškodné více než 900 tisíc korun za jeho stíhání v takzvané jízdenkové kauze. Informoval o tom iRozhlas. Miliony od státu požaduje i lobbista Ivo Ritting. Oba byli loni definitivně osvobozeni v kauze známé také jako „17 haléřů z každé jízdenky“.
Bývalému šéfovi pražského dopravního podniku Martinu Dvořákovi přiznal stát odškodné přes 900 tisíc korun.
Bývalému šéfovi pražského dopravního podniku Martinu Dvořákovi přiznal stát odškodné přes 900 tisíc korun. | Foto: Ondřej Besperát

"Pokud jde o pana Dvořáka, tak věc o náhradu nákladů obhajoby je ukončena  - byla mu přiznána náhrada škody. Její výši ministerstvo nebude komentovat," uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Konkrétní sumu potvrdily serveru dva zdroje z justičního prostředí. 

"Nemám zájem po všech těch novinářských lžích a manipulacích se snažit vysvětlovat a argumentovat, pravda stejně nikoho nezajímá. Jediné, co mi ministerstvo spravedlnosti přiznalo, je část nákladů na obhajobu, nic víc…," napsal Dvořák serveru iRozhlas. Částka 900 tisíc korun ale zřejmě není konečná. Martin Dvořák, kterého policie stíhala od roku 2014, totiž ještě požaduje v souvislosti s kauzou peníze za ušlý zisk.

"Samostatnou žádostí pak pan Dvořák uplatnil ještě další nároky z tohoto trestního stíhání, požaduje náhradu ušlého výdělku, náhradu nemajetkové újmy za trestní stíhání ve formě omluvy a též ve formě peněžitého zadostiučinění a dále náhradu nemajetkové újmy za nepřiměřenou délku trestního řízení," dodal mluvčí ministerstva.

Milionové odškodné po státu žádá i lobbista Ivo Rittig, v jeho případě ale ministerstvo zatím nerozhodlo. Rittig ani jeho advokát Vlastimil Rampula na dotazy serveru nereagovali.

Rittiga, Dvořáka a dalších deset obžalovaných osvobodil pražský vrchní soud loni v září. Obžaloba se snažila prokázat, že Dvořák společně s ekonomickým ředitelem dopravního podniku Ivem Štikou obešli zákon o veřejných zakázkách, když v roce 2008 přidělili zakázku na výrobu jízdenek firmě Neograph. Papírna platila z každé vyrobené jízdenky 17 haléřů karibské společnosti Cokeville Assets, ta patřila Petru Kmeťovi, který byl Rittigovým obchodním partnerem.

Podle obžaloby firma Neograph nezákonně vyplatila nejméně 40 milionů korun, které pachatelé legalizovali přes další firmy. Obžalovaní manažeři ale uváděli, že šlo o standardní provizi za zprostředkování zakázky u dopravního podniku.

"Chápu, že sdělovací prostředky může iritovat skutečnost, že 17 haléřů z jedné jízdenky odjíždělo někam do Karibiku. Ovšem nebylo to na úkor dopravního podniku, ale na úkor zisku společnosti Neograph, která se dost značné části zisku vzdala ve prospěch zprostředkovatele, který jí dohodil velice lukrativní, prestižní obchod," uvedl soudce Luboš Vlasák. Podotkl, že zakázka Neographu otevřela dveře na mezinárodní trh.

Stát loni podle oficiálních statistik zaplatil rekordních téměř 150 milionů korun lidem, které poškodila justice. Je to nejvyšší částka za posledních 15 let. Oproti roku 2020 je asi o 30 milionů vyšší. Nejvyšší částku v historii české justice, skoro pět milionů korun, dostal podle ministerstva spravedlnosti muž z Hlinska. Toho soudy nezákonně odsoudily za znásilnění. Jeho nevina se ukázala až po 18 letech v obnoveném trestním řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy