Stát podpoří ekologické teplo, ušetří se až 2 miliardy

Pavel Baroch
20. 11. 2011 7:30
Nový zákon rozšiřuje dotace i na tepelnou energii z obnovitelných zdrojů
Foto: Archiv

Praha - Stát rozšíří finanční podporu elektřiny ze slunce, větru či biomasy i na výrobu ekologického tepla.

Návrh nového zákona o podporovaných druzích energie, který schválila sněmovna a poslala ho do Senátu, počítá s tím, že by finanční bonus mohly dostávat například obecní výtopny na biomasu, geotermální teplárny anebo bioplynové stanice, budou-li vyrábět teplo.

Rozšíření podpory i na zelené teplo, což může pomoci vyčistit ovzduší v menších obcích, je jediným výrazným úspěchem nevládních organizací při snaze změnit zákon z dílny ministerstva průmyslu, který podle nich obnovitelným zdrojům více škodí, než pomáhá.

"Podporu centrálnímu zásobování teplem bude ve formě zeleného bonusu vyplácet operátor trhu," řekl Aktuálně.cz Jan Habart ze sdružení Biom, hlavní autor pozměňovacího návrhu o podpoře ekologického vytápění.

Teplo je levnější než proud

Ačkoli se novými paragrafy zvýší okruh podporovaných energetických zařízení, stát a zákazníci by v součtu mohli výrazně ušetřit. Výroba tepla je totiž levnější než výroba elektřiny. Stát se Evropské unii zavázal, že do roku 2020 zvýší podíl obnovitelných zdrojů energie na 13 procent.

"Za této situace je ekonomicky a sociálně smysluplné dosáhnout 13procentního cíle prostřednictvím levnější podpory tepla. Úspor je dosaženo především díky významně vyšší účinnosti výroby tepla oproti výrobě elektřiny," uvádí se ve zdůvodnění pozměňovacího návrhu, na který nakonec poslanci kývli.

Úspora 1,2 až 2 miliardy korun

Podle expertního odhadu by domácnosti, podniky a státní rozpočet měly ušetřit 1,2 až 2 miliardy korun ročně.

Biomasa pro elektrárnu v Hodoníně, ketrá patří ČEZu.
Biomasa pro elektrárnu v Hodoníně, ketrá patří ČEZu. | Foto: ČEZ

"Podpora tepla z obnovitelných zdrojů byla jako ekonomicky efektivní nástroj zavedena letos ve Velké Británii. V ostatních členských státech se o zavedení podpory tepla vede diskuze," uvedli předkladatelé novely. 

Zmizí zvýhodnění proudu

Díky pozměňovacímu návrhu se odstraní současné zvýhodnění výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Často se stává, že si elektrárny mohou dovolit zaplatit především za biomasu víc než obecní výtopny.

"Teplárny, které v místě slouží často jako jediný zdroj tepla pro města a obce, pak velmi složitě získávají biomasu na vytápění. Zavedením podpory tepla z obnovitelných zdrojů se tato disproporce alespoň částečně vyrovnává," uvádí se v předkládací zprávě.

Do takových potíží se opakovaně dostává například obecní výtopna na biomasu ve Vimperku, na níž je připojena i místní škola. "Bývají problémy nejen s množstvím a kvalitou biomasy, ale i s její cenou," potvrdil Aktuálně.cz vimperský starosta Bohumil Petrášek.

 

Právě se děje

Další zprávy