Stát podpoří ekologické teplo, ušetří se až 2 miliardy

Pavel Baroch
20. 11. 2011 7:30
Nový zákon rozšiřuje dotace i na tepelnou energii z obnovitelných zdrojů
Foto: Archiv

Praha - Stát rozšíří finanční podporu elektřiny ze slunce, větru či biomasy i na výrobu ekologického tepla.

Návrh nového zákona o podporovaných druzích energie, který schválila sněmovna a poslala ho do Senátu, počítá s tím, že by finanční bonus mohly dostávat například obecní výtopny na biomasu, geotermální teplárny anebo bioplynové stanice, budou-li vyrábět teplo.

Rozšíření podpory i na zelené teplo, což může pomoci vyčistit ovzduší v menších obcích, je jediným výrazným úspěchem nevládních organizací při snaze změnit zákon z dílny ministerstva průmyslu, který podle nich obnovitelným zdrojům více škodí, než pomáhá.

"Podporu centrálnímu zásobování teplem bude ve formě zeleného bonusu vyplácet operátor trhu," řekl Aktuálně.cz Jan Habart ze sdružení Biom, hlavní autor pozměňovacího návrhu o podpoře ekologického vytápění.

Teplo je levnější než proud

Ačkoli se novými paragrafy zvýší okruh podporovaných energetických zařízení, stát a zákazníci by v součtu mohli výrazně ušetřit. Výroba tepla je totiž levnější než výroba elektřiny. Stát se Evropské unii zavázal, že do roku 2020 zvýší podíl obnovitelných zdrojů energie na 13 procent.

"Za této situace je ekonomicky a sociálně smysluplné dosáhnout 13procentního cíle prostřednictvím levnější podpory tepla. Úspor je dosaženo především díky významně vyšší účinnosti výroby tepla oproti výrobě elektřiny," uvádí se ve zdůvodnění pozměňovacího návrhu, na který nakonec poslanci kývli.

Úspora 1,2 až 2 miliardy korun

Podle expertního odhadu by domácnosti, podniky a státní rozpočet měly ušetřit 1,2 až 2 miliardy korun ročně.

Biomasa pro elektrárnu v Hodoníně, ketrá patří ČEZu.
Biomasa pro elektrárnu v Hodoníně, ketrá patří ČEZu. | Foto: ČEZ

"Podpora tepla z obnovitelných zdrojů byla jako ekonomicky efektivní nástroj zavedena letos ve Velké Británii. V ostatních členských státech se o zavedení podpory tepla vede diskuze," uvedli předkladatelé novely. 

Zmizí zvýhodnění proudu

Díky pozměňovacímu návrhu se odstraní současné zvýhodnění výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Často se stává, že si elektrárny mohou dovolit zaplatit především za biomasu víc než obecní výtopny.

"Teplárny, které v místě slouží často jako jediný zdroj tepla pro města a obce, pak velmi složitě získávají biomasu na vytápění. Zavedením podpory tepla z obnovitelných zdrojů se tato disproporce alespoň částečně vyrovnává," uvádí se v předkládací zprávě.

Do takových potíží se opakovaně dostává například obecní výtopna na biomasu ve Vimperku, na níž je připojena i místní škola. "Bývají problémy nejen s množstvím a kvalitou biomasy, ale i s její cenou," potvrdil Aktuálně.cz vimperský starosta Bohumil Petrášek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy