Stát podpoří summit, na němž se podílí Tvrdíkova komora

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 3. 3. 2014 10:15
Miliony dá ministerstvo na zdravotnický summit. Na co je nemocnice využijí, není jisté.
Jaroslav Tvrdík a premiér Bohuslav Sobotka.
Jaroslav Tvrdík a premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Ondřej Besperát
  • Doplnili jsme do infoboxu reakci ministerstva zdravotnictví

Praha - Ministr kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky se několik dní po svém jmenování zasadil o to, že veřejné peníze půjdou na přípravu summitu, na jehož organizaci se podílí komora lobbisty a někdejšího tvůrce kampaní ČSSD Jaroslava Tvrdíka

Jedná se o akci, která se uskuteční v rámci oslav k 65. výročí navázání vztahů mezi Českou republikou a Čínou, a podílet se na ní budou mimo jiné i čtyři velké tuzemské fakultní nemocnice.

Upřesnění textu:

Ministerstvo po uveřejnění článku reagovalo vyjádřením, že hlavním organizátorem summitu je čínské ministerstvo zdravotnictví. Podle mluvčího ministerstva Jana Štolla neslouží alokované finanční prostředky na organizaci summitu, ale především na vyslání lékařů na stáž do čínských univerzitních nemocnic. Minulý týden ministerstvo na dotazy Aktuálně.cz uvedlo, že peníze půjdou na aktivity spojené s přípravou odborného programu 2. Česko-čínského zdravotnického summitu.

Vrcholem zmíněných oslav bude 2. Česko-čínský zdravotnický summit. Ten spoluorganizuje Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. Předsedou její dozorčí rady je exministr Jaroslav Tvrdík a prezidentem sociálnědemokratický poslanec Jan Birke.

I když se letos v červnu uskuteční summit již podruhé, stát na něj uvolní peníze prvně. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) schválil během svých prvních týdnů v úřadu poskytnutí 2,4 milionu korun.

Stát dá miliony, ale na co? 

Tyto peníze mají jít podle mluvčího ministerstva Jana Štolla na přípravu odborného programu summitu. Ale na co konkrétně Všeobecná fakultní nemocnice, nemocnice v pražském Motole, v Hradci Králové a v Ostravě peníze využijí, jednoznačně zástupci ministerstva zdravotnictví neřekli.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček schválil peníze na summit.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček schválil peníze na summit. | Foto: Vojtěch Marek

"V tuto chvíli nemám dostatek informací," odpověděl vrchní ředitel Němečkova kabinetu Lukáš Kaucký (ČSSD), když se ho začalo Aktuálně.cz na důvody poskytnutí peněz ptát.

Právě Kaucký přitom materiál na poradu nejvyššího vedení ministerstva zdravotnictví předložil. A ministr Němeček finanční příspěvek následně schválil.

Ani šéf tuzemského zdravotnictví Svatopluk Němeček však na dotazy Aktuálně.cz neodpověděl. A jeho mluvčí Štoll mluví jen obecně. "Peníze budou využity na podporu vztahů s Čínou," prohlásil Štoll.

První ročník za Hegera

První ročník summitu se konal loni, kdy stál v čele ministerstva Leoš Heger. Organizaci měl podle jeho slov na starosti Jan Růžička - bývalý vrchní ředitel ministrova kabinetu.

Růžička je dnes poradcem ministra Němečka a mimo jiné i prezidentem Čínského investičního fóra založila Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce.

"Za premiéra Mirka Topolánka nás dali (Čína, pozn. red.) na černou listinu. Obchod mezi námi a Čínou probíhá a obchodníci vymysleli, že by se vztahy začaly oteplovat právě touto cestou," řekl Heger, proč se rozhodli summit pořádat.

Jenže podle slov bývalého ministra neproběhla loňská akce podle původních plánů. Heger řekl, že místo velké konference se nakonec uskutečnilo jen několik setkání delegací.

Dalším důvodem mohl být i plánovaný přílet dalajlamy do Čech, který loni vystoupil na konferenci Václava Havla - Forum 2000. "Když někdo vysloví dalajlamu, tak se stáhnou," vysvětlil Heger.

Tvrdíkův vliv posiluje

Letos ale již summit podle zástupců komory snad nic nezhatí. "První ročník byl spíše setkáním několika delegací, druhý bude již klasická konference podobná čínsko-americkému nebo čínsko-francouzskému summitu ve zdravotnictví," plánuje tajemnice komory Iva Hrůzová.

Jenže zatímco se průběh akce obešel v loňském roce bez finanční podpory - jak právě tajemnice komory Aktuálně.cz potvrdila -, na dalším ročníku se již stát podílet bude. Ze zmíněné částky 2,4 milionu korun dostane každá nemocnice 600 tisíc korun.

Jak zástupci ministerstva, tak i komory věří, že se podaří vztahy s Čínou dále zlepšovat.

Také pozice Jaroslava Tvrdíka se v poslední době zlepšuje. Za premiéra Jiřího Rusnoka byl jeho oficiálním poradcem pro Čínu. Dnes má v sociální demokracii stále svůj vliv a podle médií se posiluje i jeho pozice u premiéra Bohuslava Sobotky.

Je dobré podporovat vztahy s Čínou? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy