Stát plánuje další Temelíny. Na Ostravsku a u Pardubic

Pavel Baroch
13. 10. 2009 14:55
V Česku by mohla být i továrna na jaderné palivo
ZÓNA 2008 se netýká pouze jaderné elektrárny Dukovany. Do cvičení se zapojí také čtyři obce v takzvané zóně havarijího plánování: Vémyslice, Kubšice, Mohelno, Kožichovice.
ZÓNA 2008 se netýká pouze jaderné elektrárny Dukovany. Do cvičení se zapojí také čtyři obce v takzvané zóně havarijího plánování: Vémyslice, Kubšice, Mohelno, Kožichovice. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Jaderná energetika by se v následujících desetiletích měla stát nejvýznamnějším zdrojem energie v Česku. Počítá s tím návrh novelizované energetické koncepce, kterou v úterý představil ministr průmyslu Vladimír Tošovský.

Už v roce 2030 by se reaktory měly podílet z jedné čtvrtiny na výrobě energie a jádro by poprvé v historii mělo "přeskočit" dosud dominantní uhlí.

Vedoucí úlohu by měla jaderná energetika dosáhnout tím, že se v Temelíně postaví další dva bloky, prodlouží se životnost Dukovan a postaví se nový blok. Další jaderné elektrárny by pak mohly vzniknout v Blahutovicích mezi Ostravou a Olomoucí a pak i v Tetově u Pardubic.

Více proudu z jaderných elektráren by podle Tošovského mělo přispět k tomu, že bude Česko i v následujících letech ve výrobě elektřiny soběstačné, respektive bude mít mírný nadbytek energie jako "polštář" pro případné krize.

"Na dovoz se spolehnout nemůžeme, okolní země se dostávají do deficitu," poznamenal Tošovský, jehož návrh energetické koncepce počítá rovněž s tím, že by se teplem z jaderných elektráren i topilo v bytech. Už dnes přitom část Týna nad Vltavou vytápí Temelín.

 

Uran se zpracuje doma

Ministerstvo průmyslu plánuje i otevření dalších dolů na uran, který by se už nevozil na zpracování do zahraničí, protože v Česku není žádná továrna na jeho zpracování.

"Energetická koncepce počítá s těžbou uranových zásob a vybudováním tuzemského závodu na výrobu jaderného paliva," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský.

V současnosti je jediným místem, kde se v Česku i celé Evropské unii uran těží, Rožná na Vysočině. Zdejší těžba by mohla pokračovat, případně se otevřít další doly v okolí.

Další variantou je obnovit těžbu ve Stráži na Liberecku, kde bylo chemické dobývání uranového koncentrátu před lety zastaveno a dnes se území zamořené kyselinou sírovou postupně čistí.

Více energie z jádra a pokračování těžby uranu je součást Tošovského plánu maximálně využít domácí zdroje energie. Proto chce i prolomit těžební hranice v severozápadních Čechách.

Kdo nesouhlasí s jádrem

K plánům na rozšiřování jaderné energetiky je opatrné ministerstvo životního prostředí. Zásadně proti jsou ekologické organizace.

"Další rozšiřování jaderné energetiky musí být předmětem velmi vážné veřejné debaty. Jde o zásadní politické rozhodnutí," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Zcela proti obnovení těžby uranu jsou lidé na Liberecku, kde jsou velké zásoby uranové rudy. "Je to nezodpovědné," řekl Aktuálně.cz Josef Jadrný, jeden z hlavních organizátorů protestních akcí proti uranovým plánům. Připomněl, že chemická těžba ve Stráži by byla velkým rizikem pro místní zdroj pitné vody.

"Patří mezi pět největších zásobáren v Evropě," konstatoval Jadrný. Dodal, že pod zemí je stále až pět milionů tun kyseliny sírové z těžby uranu z minulosti. Zamořeno je na 380 milionů kubíků podzemní vody.

 

Právě se děje

Další zprávy