Stát už odvezl většinu nafty z českých skladů Viktoriagruppe

ČTK ČTK
3. 11. 2014 12:07
Podnik má kvůli neplacení daní obstavené účty a může přijít o statut celního skladu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Správa státních hmotných rezerv (SSHR) odvezla většinu nafty z českých skladů společnosti Viktoriagruppe, která ochraňuje část státních nouzových zásob. Důvodem bylo, že podnik má kvůli neplacení daní obstavené účty a může přijít o statut celního skladu.

Kvůli chybějícímu palivu v německém skladu navíc firmě hrozí další pokuta. Bezpečnost zásob podle státní organizace není ohrožena.

Na to, že SSHR začala s odvážením nafty, před týdnem upozornil deník Aktuálně.cz.

Zásoby pohlídá Čepro

Zásoby budou umístěny v areálu státní společnosti Čepro, která je jedním z největších ochraňovatelů nouzových zásob státu. Ze všech českých skladů společnosti Viktoriagruppe by měla být zbývající třetina nafty odvezena do konce příštího týdne.

"Museli jsme velice rychle najít způsob, jak naftu z těch skladů dostat ven. O našich krocích je informována vláda i Bezpečnostní rada státu," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Pokud by soukromý podnik přišel o statut celního skladu, musel by stát zaplatit desítky milionů na spotřební dani.

Zabezpečit zásoby

"Naším cílem je stoprocentně zabezpečit nouzové zásoby," uvedl Švagr. Dodal, že nelze vyloučit, že firma skončí v insolvenci a zaměstnancům nebude moci vyplácet mzdu. Podle dostupných informací již Viktoriagruppe začala pracovníkům rozdávat výpovědi. Dluh této firmy vůči SSHR dosahuje 126 milionů korun.

Komplikovanější je odvoz z německého skladu v Krailingu, kde firma palivo může ukládat na základě jednoho z dodatků původní smlouvy uzavřené v roce 2004. Poslední kontrola SSHR v tomto areálu zjistila, že část uložené nafty chybí, konkrétně 5,5 milionu litrů.

Firma kontrolu zpochybnila

Firma ale výsledky kontroly zpochybnila. Pokud se pochybení prokáže, bude muset firma palivo doplnit nebo zaplatit zhruba 80 milionů korun. Společnosti také hrozí pokuta za neoprávněnou manipulaci.

"V tuto chvíli řešíme způsob dopravy do České republiky a zároveň jednáme s německými úřady, aby transport proběhl bez problémů," řekl Švagr s tím, že obě strany jednají na úrovni právních zástupců.

SSHR podobné provinění v německém Krailingu již jednou řešila letos v červenci. Chybějících 700 tisíc litrů nafty musela Viktoriagruppe doplnit. SSHR na to rovněž reagovalo uložením pokuty a zkrácením částky placené za ochraňování nafty. Celková výše sankce přesáhla půl milionu korun.

Ropa na 90 dní

Česká republika musí mít na základě evropských nařízení zásoby ropy nejméně na 90 dnů. Švagr uvedl, že stát má nyní zásoby na 94 dnů, z toho na Viktoriagruppe připadá 2,5 dne; objem odvážený z českých skladů představuje zásobu na půl dne.

SSHR pro skladování svých zásob využívá celkem služeb asi šesti firem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy