Stát odloupnul z obří ekozakázky sanace za 2,6 miliardy

Pavel Baroch
5. 4. 2011 6:00
Nehledě na výběrové řízení úřady nechají čistit desítky zamořených míst
ODLIV
ODLIV | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Obří ekologická zakázka na vyčištění stovek zamořených míst se po více než dvou letech, kdy se vybírá hlavní sanační firma, snížila o více než 2,6 miliardy korun.

V pondělí se třem finalistům - společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services - otevřela databáze s detailními údaji o všech kontaminovaných lokalitách.

V takzvaném dataroomu, který obsahuje více než 500 položek, však už není například odstranění zamořeného území ve společnosti Walter v pražských Jinonicích, Aircraft Industries v Kunovicích nebo v Lučebních závodech Draslovka v Kolíně.

Čím více se obří ekotendr za desítky miliard korun protahuje, tím méně zamořených míst zůstává. Jedním z důvodů je ten, že na některých místech není možné na vítěze veřejné soutěže čekat, protože hrozí, že se jedovaté látky dostanou například do zdroje pitné vody.

Pitná voda pro 50 tisíc lidí

To je i případ kontaminované oblasti v areálu Leteckých závodů v Kunovicích.

"Tato ekologická zátěž vznikla nezodpovědným zacházením s chemikáliemi a látkami používanými při povrchových úpravách v letech 1960 až 1998," sdělila Aktuálně.cz společnost Aircraft Industries, která podnik zprivatizovala.

Firma uvedla, že jedovaté látky ohrožovaly zdroj pitné vody v Ostrožské Nové Vsi, která zásobuje asi 50 tisíc lidí. "Likvidace této ekologické zátěže v režimu krajně naléhavého stavu byla zahájena v roce 2007," dodala společnost.

Dodatečné stavební práce

Dalším typem zakázek, s nimiž se začalo před ukončením ekotendru, jsou takzvané dodatečné práce či služby na sanace zadané ještě před vyhlášením soutěže na obří ekotendr v prosinci 2008.

"Jsou to veřejné zakázky na práce, které jsou od původní zakázky technicky či ekonomicky neoddělitelné," řekl Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí, které má ekotendr na starosti. Stát zároveň uvolnil peníze na drobné projekty nebo akce, které brání rozšíření zamořeného území.

Ministerstvo poskytlo redakci Aktuálně.cz seznam všech zakázek, které byly zahájeny po vyhlášení soutěže. Je jich více než 70 a celková suma překračuje zmiňovaných 2,6 miliardy korun.

Foto: Jan Langer

Na seznamu jsou i zakázky, které nejsou součástí ekotendru, například ty, které řeší státní podnik Diamo.

"Potížisté" z PPF

Ukončení obřího ekotendru se už několikrát odsunulo především kvůli sporu státu s finanční skupinou PPF, kterou ministerstvo financí ze soutěže vyřadilo. Společnost Petra Kellnera se následně obrátila se stížností na antimonopolní úřad.

Po dlouhých měsících sporu nakonec PPF sama oznámila, že v soutěži končí. Úřad ministra Miroslava Kalouska oznámil, že zbývající tři zájemci o zakázku mohou dávat své nabídky do 5. září do čtvrté hodiny odpoledne.

Kolik desítek miliard stát zaplatí?

Obří zakázka na vyčištění zamořených míst by teoreticky mohla stát i více než 100 miliard korun, ovšem podle expertů je reálná cena podstatně nižší.

Ministerstvo životního prostředí ještě pod vedením Pavla Drobila vypracovalo vlastní odhad, kolik by ekozakázka mohla stát. Ačkoli byl dokument důvěrný, redakci Aktuálně.cz se ho podařilo získat.

Uvádí se v něm, že stát by za vyčištění zamořených míst mohl zaplatit 25,3 až 31,7 miliardy korun.Toto číslo už ovšem nemusí platit vzhledem k tomu, že ze seznamu vypadla některá kontaminovaná místa.

Svůj odhad si vypracovalo i ministerstvo financí, ten se ovšem Aktuálně.cz nepodařilo získat a ministerstvo ho odmítá zveřejnit, aby tím "neporadilo" zájemcům o obří ekozakázku. "Bylo to mimořádně hloupé a netaktické zveřejnit náš odhad před rozlepením obálek," řekl Aktuálně.cz mluvčí Jakob.

 

Právě se děje

Další zprávy