Stát nutí matky rodit v nemocnici

Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
23. 12. 2006 0:00
Praha - Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku, která komplikuje existenci takzvaných porodních domů.
Půl hodiny starý Štěpán je jedním z několika stovek dětí,  které se každoročně v Česku narodí doma
Půl hodiny starý Štěpán je jedním z několika stovek dětí, které se každoročně v Česku narodí doma | Foto: Aktuálně.cz

Představte si, že chcete uspořádat boxerský mač, motokrosové závody, či hokejový zápas. A úřady vám řeknou ano, ale jedině v areálu nemocnice. V případě úrazu musí být v bezprostřední blízkosti neurochirurgický sál. Podle podobné logiky chystá stát nařizovat českým matkám, kde mohou rodit.

Matek, které touží po přirozeném porodu stále přibývá, ale míst, kde by jim takovou službu nabízeli paradoxně ubývá. Po více jak roce od otevření se v jediném porodním domě v Česku stále nesmí rodit.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku, která může situaci ještě ztížit.

Zatímco v Evropě je přirozený porod samozřejmostí. V Holandsku rodí třetina matek doma a pokud žena nemá v těhotenství komplikace, musí si za porod v nemocnici připlatit. České matky, které se buď rozhodnou rodit doma nebo jinde mimo nemocnici, musí naopak svádět boj o svá práva.

Infobox

Ve strategickém dokumentu WHO, který ministerstvo zdravotnictví vydalo česky v roce 2002, se o místu porodu uvádí: 

  • Můžeme bezpečně říci, že žena by si měla zvolit místo, kde se cítí bezpečně, a na takové periferní úrovni, kde je dostupná náležitá péče.
  • U těhotných žen s nízkým rizikem to může být doma, na malé porodnické klinice nebo v porodním centru ve městě a možná i na porodnickém oddělení větší nemocnice.
  • Musí to však být místo, kde bude veškerá pozornost a péče soustředěna na její potřeby a bezpečí, a která bude co nejblíže jejímu domovu a kultuře.
  • Jestliže se má porod uskutečnit doma nebo v malém periferním porodním centru, měl by být v rámci příprav na porod sestaven plán pro případné převezení do řádně vybaveného zařízení.

Ve většině porodnic v Česku nemohou spolurozhodovat o tom, jak přivedou své dítě na svět. Jsou nuceny se podřídit praktikám nemocnice, jako je podávání klystýru, holení ochlupení nebo nařízená poloha během porodu. Jsou to postupy které Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila mezi praktiky, které jsou během normálního porodu škodlivé a měly by se eliminovat. Řada českých porodnic je ale stále používá.

Naopak prospěšných praktik které WHO vyjmenovává dvacet se rodička často nedočká.

Jedno z mála míst, kde mohly matky, které chtěly porodit přirozeně, tedy bez léků či zbytečných zásahů lékařů a přitom s jistotou operačního sálu za zády, bylo Centrum aktivního porodu v pražské nemocnici na Bulovce. Dnes již nefunguje.

Hlavním důvodem bylo podle vedoucího lékaře Jozefa Záhumenského to, že jej využívaly hlavně klientky, které odmítaly jakoukoli spolupráci s personálem a "představovaly si něco jako porod doma na naši zodpovědnost."

Před několika týdny se rozpadl lékařský tým proslulé porodnice ve Vrchlabí, kterou vyhledávaly rodičky z celé republiky, pro vstřícnost tamního personálu k osobním potřebám pacientek. Porodnice od počátku prosince nepřijímá.

Ložnice jako doma
Ložnice jako doma | Foto: Ludvík Hradilek

V Praze už rok je připravené místo nabízející ženám, které nechtějí do porodnice, alternativu k porodu doma. Ani tam však rodit nemohou. Porodní dům U Čápa, v pražské Krči, nedostal od magistrátu potřebné povolení.

Mystický zážitek z porodu

Do porodního domu se přišla Martina Dbalá (32), podívat za asistentkou, která jí pomohla doma porodit dvě děti. Sedmiměsíční Anežka se spokojeně rozvaluje na podlaze u máminých nohou.

 

Marie Dbalá s Anežkou osm měsíců po mysteriózním zážitku
Marie Dbalá s Anežkou osm měsíců po mysteriózním zážitku | Foto: Ludvík Hradilek

"Slyšela jsem o přirozených porodech od kamarádek z Německa, sháněla na internetu informace o jeho výhodách i rizicích. Před porodem jsem se šla podívat i do porodnice a měla jsem šok, v takovém prostředí bych nemohla být klidná a soustředěná," vzpomíná paní Dbalá. "Porod doma nikdy nebude masová záležitost, máma si musí věřit, že to chce. Já věřím své intuici. Pro mne to byl obrovský, až mystický zážitek."

Porod není nemoc

"Obecně lze říci, že počet žen, které vážně uvažují o porodu mimo porodnici, významně stoupá. My jsme na to připraveni, máme vše co potřebujeme," říká ředitelka Porodního domu U Čápa, Zuzana Štromerová a ukazuje zařízení pronajatého domku, které se nijak zvlášť neliší od normální domácnosti. Pracovna, společenská místnost, prostorná koupelna, dvě ložnice.

"Porod není nemoc, nepotřebujeme žádné léky, speciální nástroje ani lékaře. Výhodou našeho porodního domu je, že víme, kam, pro co sáhnout, že tu stále teče teplá voda a i to, že v případě potřeby je pár minut do nemocnice," říká Štromerová. 

 

Zuzana Štromerová ředitelka porodního domu U Čápa
Zuzana Štromerová ředitelka porodního domu U Čápa | Foto: Ludvík Hradilek

První rok existence využilo služeb porodního domu sedm set matek, tři porodní asistentky jim nabízejí vzdělávání, předporodní péči. Stovku rodiček doprovodily až k porodu. Některé do porodnice a asi padesáti pomohly porodit doma.

To nejdůležitější, kvůli čemu dům vznikl jako bezpečné místo pro přirozený porod, ale plnit nesmí. Poslední zamítnutí registrace pražský magistrát odůvodnil tím, že není definováno, jaké má mít porodní dům personální a materiální vybavení.

 

Instruktážní novorozenec  čeká na opravdové kolegy
Instruktážní novorozenec čeká na opravdové kolegy | Foto: Ludvík Hradilek

"Po tom, co zavřeli CAP v nemocnici na Bulovce a porodnici ve Vrchlabí, nemáme porodnici, kterou bychom mohli našim maminkám pro porod doporučit. V každé existuje reálné nebezpečí, že o svá, nikterak výstřední, přání budou muset bojovat . Například o soukromí při porodu, o porod bez předčasného protržení vaku blan, bez nástřihu nebo v osobně zvolené pozici ," říká Štromerová. "Úřady stále protahují udělení všech potřebných povolení, potřebných k tomu, aby mohly rodit u nás."

Finta na porodní domy

"Je to složité, schází jasný právní předpis," říká vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví pražského magistrátu Alena Váňová. Bez něj nechce magistrát akreditaci k porodům vydat. "Čekáme na vyhlášku ministerstva zdravotnictví."

Na otázku, zda neexistence takového zařízení nezvyšuje počet žen, které rodí doma odpovídá: "Jako matka dvou dětí, bych si nedovolila přivést je na svět bez přítomnosti lékaře. Pokud bude matka zodpovědná, doma rodit nebude."

Novelizace vyhlášky je na ministerstvu již napsaná. Čeká jí připomínkové řízení. Potvrzuje, že přirozený porod může vést porodní asistentka bez lékaře, a že matka si může místo porodu vybrat sama. Pokud ale začne platit, bude muset každé zdravotnické zařízení zajistit v případě komplikací převoz matky do patnácti minut na operační sál.

Pět minut autem od Thomayerovy nemocnice
Pět minut autem od Thomayerovy nemocnice | Foto: Ludvík Hradilek

Zda to Porodní dům U Čápa splňuje, když je pět minut autem od fakultní nemocnice, nedokáže autorka vyhlášky Lenka Krejčová odpovědět. "Na to se musíte zeptat právníka," říká.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová si nechala stejnou otázku poslat písemně. Po třech dnech neodpověděla.

"Kdyby se to skutečně ve vyhlášce objevilo, byl by to problém," říká Štromerová. "Sanitka má na převoz třicet minut, a to jen ke dveřím nemocnice. Byla by to finta jak zakázat porodní domy."

 

Právě se děje

Další zprávy