Stát nedá práci lidem s postižením. Místo toho platí miliony

Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang, Lucie Stuchlíková, Barbora Roubalová
8. 7. 2015 7:27
Ani jedno z českých ministerstev nezaměstnává čtyři procenta zdravotně postižených, jak jim to ukládá zákon.
Foto: Thinkstock

Praha - Ministerstva a další státní úřady raději každoročně platí miliony korun, než aby zaměstnávaly handicapované. Ani jedno z českých ministerstev nezaměstnává čtyři procenta zdravotně postižených, jak jim to ukládá zákon.

Místo toho využívají státní úřady, které by měly jít příkladem, možnost se doslova vykoupit – jen loni do státního rozpočtu kvůli nesplněné povinnosti odvedly téměř 16 milionů korun.

Podle zprávy, kterou se má ve středu zabývat vláda, nezaměstnávají státní instituce ani polovinu zákonem požadovaného počtu handicapovaných. Při téměř 24 tisících zaměstnanců by jich měly mít necelou tisícovku.

Ministerstva to zdůvodňují různě – vnitro si stěžuje na bariérové budovy, životní prostředí na nezájem ze strany handicapovaných a ministerstvo zahraničí tím, že to nelze skloubit s povinnou rotací zaměstnanců.

"Je to pochopitelně špatně. Řešili jsme to už na konci dubna na jednání vládního výboru pro zdravotně postižené občany za přítomnosti pana premiéra. Proti našim číslům z roku 2007 se situace velmi výrazně zhoršila," uvedl předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.

Stát platí sám sobě

Státní úřady v praxi mohou postižené buď zaměstnat přímo, nebo nakoupit zboží či služby od dodavatelů, kteří postižené zaměstnávají. Pokud to neudělají, musí odvést do státního rozpočtu určitou částku, tedy zaplatit jakousi "pokutu". Stejnou povinnost mají i soukromí zaměstnavatelé s více než pětadvaceti zaměstnanci.

"U státních institucí by měly přicházet v úvahu pouze první dvě možnosti. Platba do rozpočtu postrádá v případě státu smysl, protože příliš neplní sankční roli, když stát platí sám sobě," šel by ještě dál ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) s tím, že úřady by vždy měly upřednostnit přímé zaměstnání lidí před nákupem služeb.

"U takzvaného náhradního plnění se často jedná o pouhou předfakturaci výrobků a zboží, aniž by byl bezprostředně využíván pracovní potenciál osob se zdravotním postižením," konstatuje důvodová zpráva k tabulce.

Nejvíce zaplatilo vnitro

Nejvíce na pokutách – pět milionů korun – zaplatilo ministerstvo vnitra. Zaměstnává sice polovinu povinného počtu handicapovaných, jde ale o ministerstvo s největším počtem lidí. "Určitě to vnímám jako problém, je potřeba s tím něco dělat. Musí ale být vhodní lidé, volné tabulky, takže je to dlouhodobý proces," řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Jen necelou třetinu z tabulkového počtu, tedy šest lidí místo dvaadvaceti, zaměstnávalo ministerstvo životního prostředí. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) za tím ovšem nebyla neochota tamních personalistů ani bariéry na ministerstvu, ale nízký zájem ze strany postižených.

"Je to dáno historicky. My bychom chtěli, ve výběrových řízeních je to zohledněno. Ale na druhou stranu nemůžeme diskriminovat ‚nepostižené‘ tím, že budeme říkat, že toto místo je jen pro handicapované," krčí rameny Brabec.

Suverénně nejméně postižených vloni zaměstnávalo ministerstvo zahraničí. Podle tabulky by v Černínském paláci mělo pracovat sedm desítek lidí s nějakým druhem postižení, namísto toho ministerstvo přímo dává práci jen sedmi.

"Přesuny zaměstnanců a jejich rodin a výkon práce v zahraničí v mnohdy klimaticky a bezpečnostně obtížných teritoriích neumožňují ministerstvu splnit uloženou povinnost zaměstnání příslušného počtu osob se zdravotním postižením," argumentuje ministerstvo ve zprávě o plnění národního plánu vytváření rovných příležitostí pro handicapované, který bude kabinet premiéra Bohuslava Sobotky rovněž řešit ve středu.

V něm se paradoxně chválí, že se většina plánů na zlepšování postavení postižených daří. Ministr pro lidská práva Dienstbier chce, aby vláda dostávala zprávy o tom, jak si ministerstva vedou, pravidelně. A podle toho mohla rozhodnout o případné podpoře.

"Je potřeba také vytvořit podmínky na úřadech, zajistit bezbariérovost nejen hlavního vstupu, ale i těch pracovišť, aby lidé reálně mohli o místa usilovat. Tady už je dost příkladů i ze soukromé sféry, že to lze," dodal Dienstbier.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy