Stát nechce, aby ČEZ sypal do kotlů s uhlím i biomasu

Pavel Baroch
22. 2. 2011 7:20
Návrh nového zákona počítá s tím, že za pět let skončí podpora spoluspalování
Foto: Archiv

Praha - Stát už nechce, aby "jeho" společnost ČEZ přidávala do elektrárenských kotlů spolu s uhlím také štěpku, slámu nebo energetické plodiny.

Návrh nového zákona o obnovitelných zdrojích, který připravuje ministerstvo průmyslu, počítá s tím, že za pět už stát nebude zvýhodňovat výkupní cenu proudu z elektráren, kde se spoluspaluje uhlí a právě biomasa.

Společnost ČEZ v současnosti přidává biomasu do tradičního paliva v uhelných elektrárnách v Tisové nebo Poříčí.

"V případě elektřiny vyrobené společně z obnovitelného zdroje a neobnovitelného zdroje, pokud nejde o vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, podpora podle dosavadních právních předpisů trvá do 31. prosince 2015," uvádí se v poslední verzi nového zákona, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Foto: ČEZ

Mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček tento návrh zdůvodnil tím, že stát chce "lépe a efektivněji využít potenciál biomasy pro vysokoúčinné zdroje".

Souboj stát versus ČEZ

Nový zákon by podle ministerských představ měl platit od ledna příštího roku, čtyři roky před předpokládaným koncem výhodných výkupních cen ze spoluspalování.

"Úprava pravidel pro podporu spalování biomasy začne platit až po roce 2015. Toto přechodné období zajistí, že české podnikatelské prostředí v oblasti energetiky zůstane přehledné a předvídatelné tak, aby všichni podnikatelé v tomto sektoru - včetně společnosti ČEZ - měli čas se na nová pravidla připravit," řekl Aktuálně.cz mluvčí Vlček.

Šéf ČEZu Martin Roman už ovšem začal lobbovat proti tomuto paragrafu připravovaného zákona. Na nedávném jednání sněmovního podvýboru pro energetiku se snažil přesvědčit poslance, jak je spoluspalování uhlí a biomasy výhodné ekonomicky i ekologicky.

Foto: Ludvík Hradilek

"Je důležité legislativně zakotvit podporu levného a ekologického spoluspalování, které je nyní nastaveno tak, že by mělo skončit," uvedl Roman podle zápisu ze zmíněného jednání.

Pomoc pro malé výtopny

Podle sdružení Biom, které se věnuje právě biomase, by nový zákon měl pomoci především malým výtopnám ve vesnicích, které při kupování biomasy nemohou konkurovat velkým firmám, jako je ČEZ.

Do potíží se sháněním dřevní štěpky se dostaly například šumavské Hartmanice, na jejichž obecní kotel na biomasu je připojeno na 90 procent domácností.

"Malých výtopen, které mají problémy sehnat palivo, je ale více," řekl Aktuálně.cz Jan Habart ze sdružení Biom.

Roman: Malé kotle nejsou tak dobré

Podle Martina Romana ovšem spalování biomasy v malých kotlích má spoustu nevýhod, není tak dokonalé a je neekonomické - výše podpory u malých kotlů je až 36násobně vyšší než u spoluspalování ve velkých zdrojích.

"U spaluspalování se pohybují ceny mezi 10 a zhruba 1300 korunami, u čistého spalování je to přibližně 1600 až 3600 korun za megawatthodinu," konstatoval Roman podle zápisu z jednání poslaneckého podvýboru pro energetiku.

Ať se zakáže jen část biomasy

Janu Habartovi ze sdružení Biom se návrh té části nového zákona, která se týká společného spalování uhlí a biomasy, také moc nezamlouvá. Tvrdí, že by stát měl v tomto případě diferencovat různé typy biomasy.

Elektrárna Hodonín
Elektrárna Hodonín | Foto: ČEZ

Podle Habarta by podpora pro spoluspalování měla skončit v případě dřevní štěpky, slámy i odpadu například z výroby papíru.

Ovšem u cíleného pěstování energetických plodin by podpora měla zatím zůstat. Také proto, že zde má Česko největší potenciál rozvoje a zemědělci, kteří se rozhodnou pro pěstování biomasy, potřebují mít zajištěný odbyt.

Ministerstvo průmyslu uvedlo, že se nový zákon ještě může změnit a ještě ho nedostala ani legislativní rada vlády.

Společnost ČEZ uvedla, že bez ohledu na přípravu nového zákona o obnovitelných zdrojích dlouhodobě počítá se zvyšováním podílu čisté biomasy ve svých provozech. Například elektrárna v Hodoníně spaluje od prosince 2009 v jednom bloku výhradně biomasu.

ČEZ testuje přechod na čistou biomasu rovněž v Tisové, Poříčí, Dvoře Králové a ve Vítkovicích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Německo podle Bildu nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení památek či reklam nebo topit na pracovištích podle typu fyzické práce v rozmezí od 12 do 19 stupňů. S tím podle informací deníku Bild počítá návrh energetických úspor německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který by v nadcházejícím týdnu měla schválit vláda kancléře Olafa Scholze.

Kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Habeck kvůli tomu vypracoval návrh, který by šetrné nakládání s energiemi plošně nařizoval. Podle Bildu se již například nepočítá s tím, že by se vytápěly vstupní haly na úřadech a školách či čekárny na úřadech. Nemocnic, pečovatelských zařízení a školek by se to netýkalo. V neobydlených veřejných budovách chce ministr odpojit průtokové ohřívače a bojlery.

Zakázáno by bylo noční osvětlování památek, veřejných budov a reklamních ploch. Habeck již dříve nařídil odpojit osvětlení budov svého ministerstva a během léta méně pouštět klimatizaci.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Beachvolejbalisté Perušič se Schweinerem postoupili na ME do čtvrtfinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do čtvrtfinále. Favorizovaný šestý pár světového žebříčku, který díky vítězství v základní skupině přeskočil čtvrteční úvodní kolo play off, zdolal v osmifinále Poláky Piotra Kantora a Macieje Rudola 2:1 na sety.

Čeští reprezentanti po vyrovnaném úvodu prvního setu soupeřům odskočili až čtyřbodový rozdíl a vyhráli 21:18. Ve druhé sadě si naopak Perušič se Schweinerem nechali Poláky utéct, a přestože v závěru vyrovnali na 19:19 a odvrátili dva setboly, set ztratili poměrem 21:23.

I ve třetím duelu na šampionátu tak musely české medailové naděje do třetího setu. Tie-break rozhodli Perušič se Schweinerem v koncovce, od stavu 9:9 šli do vedení a zápas po hodině a jedné minutě uzavřeli výhrou 15:12.

Další zprávy