Stát nabízí rodinám dalších 28 miliard na zateplení

Pavel Baroch
27. 11. 2012 20:31
Ministr Tomáš Chalupa představil pokračování úspěšného programu Zelená úsporám
Foto: Pavel Baroch

Praha - Ministerstvo životního prostředí, respektive Státní fond životního prostředí začne od srpna přijímat nové žádosti v programu Nová Zelená úsporám na zateplování domů.

Ministr Tomáš Chalupa předpokládá, že v té době bude připraveno 1,4 miliard korun na rekonstrukci rodinných domů. O žádosti budou moct požádat lidé, kteří budou rekonstruovat po 1. lednu 2013.

"Očekávaný výnos z aukcí emisních povolenek, ze kterých bude program Nová zelená úsporám financovaný, je 28 miliard korun. Samozřejmě přesná suma závisí na výsledku aukce," říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, podle něhož se odborný odhad pohybuje v rozmezí 17 až 36 miliard.

Po penězích na zateplování rodinných domů se zdroje v dalších letech otevřou i pro veřejné domy, jako jsou nemocnice nebo školy, a také pro novou výstavbu. Program by měl trvat až do roku 2020. Plán ale ještě musí schválit vláda.

Foto: Pavel Baroch

Podpora až 50 % ze zateplení

Ministerstvo plánuje, že by se výše dotace pro jeden dům měla pohybovat od 25 do 50 procent podle toho, jak se po zateplení sníží spotřeba tepla na vytápění. V původní Zelené úsporám přitom byla průměrná výše podpory na úrovni 67 procent.

Ministerstvo životního prostředí v součanosti vyjednává o možnostech zvýhodněných půjček pro rodiny. "Jednání ještě nejsou ukončena," sdělil Chalupa.

Přesné podmínky programu včetně technických a dalších podmínek oznámí ministerstvo zkraje příštího roku. V březnu by pak mělo vyzvat domácnosti, aby se připravily na podání žádosti, které bude ekologický fond přijímat od srpna.

Bonus pro změnu vytápění

Program počítá i s podporou výměny starých kotlů na uhlí na šetrnější vytápění včetně obnovitelných zdrojů, ale musí to být součástí celé rekonstrukce domu. Peníze pouze na změnu topení nebude ministerstvo na rozdíl od původní Zelené úsporám poskytovat.

Pokud se někdo rozhodne zateplit celý dům a namontovat si například kotel na biomasu, dostane ale na změnu vytápění až 90 procent z ceny nového typu vytápění.

Návravnost i menší než 10 let

Ministerstvo spočítalo, že by se vložené peníze do nejkoplexnějšího typu zateplení, respektive snížení energetické náročnosti mělo vrátit za méně než 10 let.

"Cílem programu je přispět ke snížení energetické náročnosti soukromých obytných domů a budov veřejné služby, jako jsou například školky, domovy pro seniory, kulturní zařízení nebo sportovní zařízení. Užitek z programu budou mít jak domácnosti, kterým pomůže snížit výdaje na energie, tak obce, které budou moci zlepšit svůj vzhled," uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Foto: MŽP

Ekonomové si od programu slibují i přínos pro oživení české ekonomiky. "Profitovat z programu budou například stavebnictví, doprava nebo doprovodné služby. Jedna koruna státní podpory v programu přinese v průměru 2,84 Kč dodatečného HDP," řekl Chalupa.

Z celkového objemu peněz připadne podle návrhu Ministerstva životního prostředí na domy pro bydlení 70 procent financí, zbylých 30 procent pak na budovy veřejné služby. Nová Zelená úsporám by se měl vzájemně doplňovat s programem Panel zaměřený na rekonstrukce panelových domů.

"Nová zelená úsporám ušetří obcím peníze, které by ze svých rozpočtů musely investovat do rekonstrukcí. Zároveň přispěje k lepšímu vzhledu sídel," dodal Chalupa.

Zateplování by zvládlo až 100 miliard

Nevládní organizace program Nová Zelená úsporám uvítaly, byť uvádějí , že stát mohl být ještě štědřejší.

"Rodiny ušetří na vytápění tisíce korun ročně - a přitom srazíme naši nechtěnou závislost na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska," řekl Jarel Polanecký z Hnutí Duha.

Foto: Pavel Baroch

"Je to v hlavních bodech stejný plán, jaký jsme loni navrhli, takže jsme celkem spokojeni. Ale premiér Nečas by měl na program vyčlenit daleko více peněz z evropských fondů, protože současný návrh zdaleka nestačí pro všechny zájemce," dodal.

Podobně hovoří i iniciativa Šance pro budovy reprezentující přes 180 firem z oblasti energeticky úsporného stavebnictví.

"Zelená úsporám II. podpoří hlavně malé a střední firmy a přispěje k udržení a vytvoření nových pracovních míst napříč regiony. To bude mít pozitivní růstový efekt na českou ekonomiku a zároveń peníze půjdou přímo lidem a nikoliv do financování pochybných projektů," řekl Petr Holub, koordinátor iniciativy. 

"Absorbční kapacitu programu do roku 2020 odhadujeme na 80 až 100 miliard korun, takže z evropských fondů by bylo účelné program dofinancovat", dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy