Stát manipuluje Drážní inspekcí, tvrdí poslankyně

Martina Macková, Jiří Hloušek
3. 12. 2008 17:35
Zelená poslankyně Jakubková kritizuje českou legislativu
Poslankyně Strany zelených Věra Jakubková je znepokojena vývojem v "kauze Moravany"
Poslankyně Strany zelených Věra Jakubková je znepokojena vývojem v "kauze Moravany" | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zákony v České republice nezaručují nezávislé vyšetřování železničních neštěstí, tvrdí to poslankyně Věra Jakubková ze Strany zelených.

Ve středu otevřeně kritizovala postup úřadu ministra dopravy Aleše Řebíčka v souvislosti s vyšetřováním tragické nehody v Moravanech a v souvislosti s výběrovým řízením na post šéfa Drážní inspekce.

V písemné interpelaci ministra požádala, aby zvážil, zda kroky pracovníků ministerstva dopravy neoslabují důvěru ve státní správu.

Chce i to, aby se ministr vyjádřil k bezpečnostní situaci na českých kolejích, kterou byla mimo jiné znepokojena Autonomní evropská federace strojvůdců.

Evropské právo definuje Drážní inspekci jako orgán zákonem pověřený nezávislým šetřením nehod kolejových vozidel. To, že v Česku podléhá ministerstvu dopravy, považuje zelená politička za mezeru v legislativě. A vyjmenovává další nedostatky.

"Zákon sice vymezuje postavení Drážní inspekce, ale nestanovuje její nezávislost v oblasti šetření," píše v interpelaci Jakubková.

"Rovněž nejsou řešeny požadavky na funkci generálního inspektora - jasné podmínky jmenování a odvolání, které by vyloučily, aby došlo ke změně na tomto postu vždy, když se kvůli své činnosti v zájmu bezpečnosti znelíbí," interpeluje poslankyně.

Drážní inspekce také například nemá právo vykázat z místa nehody neoprávněné osoby či si na dopravcích vyžádat tzv. ověřovací pokusy, které rekonstruují nehodu.

Ministerstvo hledá nového šéfa Drážní inspekce

V listopadu vypsané výběrové řízení provázejí pochybnosti, jelikož v komisi zasedají také zástupci organizací, které inspekce vyšetřuje. I toto je obsahem interpelace Jakubkové.

V květnu letošního roku zemřel v Moravanech na Pardubicku v kabině lokomotivy ČD Cargo strojvedoucí
V květnu letošního roku zemřel v Moravanech na Pardubicku v kabině lokomotivy ČD Cargo strojvedoucí | Foto: Drážní inspekce

Šetření nehody v Moravanech má podle poslankyně přímou souvislost s vypsaným výběrovým řízení na vedení Drážní inspekce.

Složení komise však kritizuje také stínový ministr dopravy a primátor města Brna Roman Onderka z ČSSD.

"Složení výběrové komise, ve které figurují třeba zástupci Českých drah a SŽDC, je přinejmenším nešťastné. Nemělo by být normální, aby si kontrolovaný vybíral toho, kdo jej bude kontrolovat," uvedl Onderka.

Současný šéf inspekce Roman Šigut již byl ze současného výběrového řízení vyloučen. "Důvodem mého nadcházejícího odvolání je právě šetření nehody v Moravanech," míní Šigut.

Topolánka vlaky nezajímají

"Touto situací jsem znepokojena," říká poslankyně Jakubková, která je členkou dopravního podvýboru Poslanecké sněmovny ČR. Předminulý týden proto poslala dopis premiéru Mirku Topolánkovi (ODS). Jeho plné znění najdete ZDE.

Dodnes se jí nedostalo písemné odpovědi. Jakubková říká, že na ústní dotaz, zda je obeznámen se situací a ne zcela standardním postupem ministerstva, jí premiér odpověděl stručně: "Slyšel jsem, že je to hloupost."

Poslankyně Jakubková nejdříve zaslala premiéru Topolánkovi dopis, když neodpověděl, zeptala se jej přímo
Poslankyně Jakubková nejdříve zaslala premiéru Topolánkovi dopis, když neodpověděl, zeptala se jej přímo | Foto: Ondřej Besperát

Poslankyně proto hodlá problém otevřít ve sněmovně při interpelacích. "Jde mi o bezpečnost na železnici a nezávislost orgánů, které na to mají dohlížet, nikoli o osobní angažovanost v personálních otázkách při výběru šéfa Drážní inspekce," vysvětlila své kroky Jakubková.

Při interpelacích chce žádat ministra dopravy Aleše Řebíčka, aby se vyjádřil k tomu, jak je zajištěna bezpečnost na železnici, a k možnému střetu zájmů u členů výběrové komise.

"Ráda bych, abychom to vyřešili do konce roku, než bude Česko předsedat Evropské unii, aby nepadl stín na úroveň zdejší demokracie," uvedla poslankyně.

Za smrt člověka nikdo nemůže

Při nehodě v Moravanech zemřel v květnu strojvedoucí, za jeho smrt zřejmě nikdo neponese zodpovědnost, policie šetření zastavila.

Zaměstnavatel ČD Cargo navíc dosud, šest měsíců od tragédie, řádně neodškodnil pozůstalé.

Následné šetření Drážní inspekce provázely dle inspektorů tlaky ze strany ministerstva dopravy a výrobce zabezpečovacího zařízení spoluodpovědného za nehodu.

Současný šéf inspekce proto podal trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci zneužití pravomoci veřejného činitele či útoku na státní orgán.

Ministerstvu se nelíbil postup drážní inspekce, která informovala Evropskou železniční agenturu, pod kterou spadá. Ta českou inspekci podpořila a odsoudila nátlak ministerstva dopravy.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy