Stát má získat sto milionů od solární elektrárny. Na vyšší výkupní cenu neměla právo

ČTK ČTK
30. 9. 2022 10:42
Ústavní soud odmítl stížnost firmy Talwin, která provozuje fotovoltaickou elektrárnu v Moldavě na Teplicku. Neoprávněně si nárokovala vyšší výkupní cenu elektřiny. Státu tak vznikla škoda zhruba 97,6 milionu korun. Justice v trestním řízení zabrala firmě jako náhradní hodnotu přibližně 56 milionů korun. Ústavní soudci stížnost odmítli jako zjevně neopodstatněnou.
Fotovoltaická elektrárna Moldava na Teplicku
Fotovoltaická elektrárna Moldava na Teplicku | Foto: ČTK

V kauze rozhodoval Krajský soud v Brně a poté Vrchní soud v Olomouci. V ústavní stížnosti firma poukazovala na údajné porušení svých základních práv, například práva na zákonného soudce nebo na poklidné užívání majetku. Soud ale žádné pochybení nezjistil.

Odkázal na odůvodnění rozsudků, které v kauze padly. "Ústavní soud nemá důvod již několikrát podrobně řečené poněkud jinými slovy opakovat a znovu zdůvodňovat," stojí v usnesení.

Elektrárna v Moldavě patří k těm, které jejich majitelé uvedli do provozu před koncem roku 2010, kdy výrazně klesla dotovaná výkupní cena elektřiny vyráběné ze slunce. Udrželi si tak nárok na vyšší výkupní cenu. Ve skutečnosti však nebyla elektrárna plně dokončená.

Suma 97,6 milionu korun, která byla v trestním řízení přiznána státu jako náhrada škody, představuje rozdíl mezi vyšší výkupní cenou, na kterou měla elektrárna v Moldavě nárok díky formálnímu uvedení do provozu před koncem roku 2010, a sníženou cenou platnou od roku 2011.

Justice se v posledních deseti letech zabývala řadou podobných případů. V kauze elektrárny v Moldavě soudy pravomocně potrestaly jednoho spolumajitele a také revizního technika. Jejich dovolání odmítl letos Nejvyšší soud.

Správní soudy navíc už dříve dospěly k závěru, že elektrárna vůbec neměla získat stavební povolení. Vznikla v chráněné ptačí oblasti a v místě bez územního plánu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy