Stát likviduje ty, co si vyrábí solární proud pro sebe

Pavel Baroch
23. 3. 2011 19:40
Ostrovní provozy, které nejsou připojeny do sítě, přicházejí o finanční bonusy
Osvaldova chata se solárními panely, které přišly o státní podporu
Osvaldova chata se solárními panely, které přišly o státní podporu | Foto: Archiv Josefa Osvalda

Davle - Když zapadne slunce, chatová osada v údolí říčky Kocáby nedaleko Davle se ponoří do tmy. S výjimkou chaty Josefa Osvalda, jejíž okna svítí do dálky.

Pan Osvald si totiž vloni namontoval na střechu svého stavení 10 solárních panelů, takže mu doma svítí slunce i v noci.

Vláda a parlament teď ovšem všechny ty, co si vyrábějí solární proud pro sebe a nezásobují jím distribuční síť, tlačí do situace, která je pro mnohé likvidační.

Podle novely zákona o obnovitelných zdrojích totiž od ledna přišli Josef Osvald a další majitelé takzvaných ostrovních provozů o státní dotaci za vyrobenou elektřinu. Pokud chtějí dotaci získat, musí se do konce roku připojit do sítě.

Pro spoustu lidí, kteří vlastní pár solárních panelů s minimálním výkonem, to je ovšem neřešitelný technický problém, protože nejbližší dráty jsou vzdálené kilometry. "Široko daleko tady není žádná přípojka," potvrzuje i pan Osvald.

Chcete se připojit? Máte smůlu

Ostrovní provozy mají navíc další problém. Pro jakékoli sluneční elektrárny, byť i s nepatrným výkonem, platí stop-stav pro připojování do sítě, který státní úřady vyhlásily před více než rokem.

"Už jsme zaznamenali případ, kdy se majitel ostrovního systému chtěl připojit do sítě, ale nemohl," řekla Aktuálně.cz Zuzana Musilová z České průmyslové fotovoltaické asociace.

Solární proud může skončit v zemi, tvrdí vláda

Vláda se ke zrušení podpory ostrovních systémů rozhodla z obavy, aby se zelený bonus - jak se dotaci říká - nemohl zneužít. Někdo by prý mohl pouštět solární proud třeba do země a inkasovat za to peníze.

Zelený bonus

  • V zákoně o obnovitelných zdrojích se stát před lety rozhodl podporovat i tzv. ostrovní systémy.
  • Princip spočívá v tom, že si vyrobenou elektřinu majitel fovotoltaické elektrárny nebo jiného obnovitelného zdroje sám spotřebuje.
  • Je to v duchu podpory zelené elektřiny. Majitel totiž nepotřebuje proud ze sítě, kam většinu dodávají uhelné elektrárny.
  • Panely, které dodávají proud do sítě, měly loni zajištěnu zvýhodněnou výkupní cenu ve výši asi 12 korun za kilowatthodinu.
  • Letos ovšem jakákoli podpora skončila a majitelé ostrovních systémů mají čas do konce roku, aby se připojili do sítě a získali dotaci.

"Současný systém nemotivuje k efektivnímu využití vlastní spotřeby, což může být zneužito k čerpání zelených bonusů a neefektivnímu využívání či dokonce maření vyrobené energie," tvrdí Energetický regulační úřad.

Lidé z nevládních organizací i experti z fotovoltaiky ovšem tvrdí, že tato obava je přehnaná. A upozorňují, že úřady si přece mohou využívání solární elektřiny zkontrolovat.

Podle Bronislava Bechníka z Czech RE Agency jsou oblasti, kde je ostrovní provoz jednoznačně pozitivní, například různá odlehlá místa, kam ani nevede elektrické vedení. "Zrušit zvýhodnění těchto systémů jde proti smyslu podpory obnovitelných zdrojů energie," řekl Aktuálně.cz Bechník.

Slunce pohání televizi či ledničku

To je případ i Josefa Osvalda, který si namontoval malou sluneční elektrárnu o výkonu 2,3 kilowattů na střechu své chaty v osadě u říčky Kocáby, kde většinu roku žije jeho otec se svou partnerkou.

"Nikdy jsem nechtěl podvádět a pouštět proud třeba do země," řekl Aktuálně.cz Osvald. Energie ze slunce mu pohání ledničku, televizi nebo mikrovlnku, podle potřeby třeba i řetězovou pilu či vrtačku. Díky bateriím si může sluneční elektřinu i "skladovat" a pak s ní svítit v noci. Ostatní osadníci musí roztáčet benzinové nebo naftové agregáty, aby mohli spustit třeba cirkulárku.

Osvald teď dokonce zvažuje, že by ze svých panelů v létě napájel i některé chaty v sousedství. "Vláda zařízla ostrovní systémy místo toho, aby lidem zkvalitnila život," řekl Aktuálně.cz Osvald a ukazuje dopis od společnosti ČEZ Distribuce, která mu zkraje roku oznámila, že končí s vyplácením zeleného bonusu.

"Podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie v ostrovních systémech již nadále nelze uplatňovat a společnost ČEZ Distribuce nadále není oprávněna tuto podporu poskytovat, neboť nárok na ni ze zákona zanikl," stojí v dopise.

Lidé si na panely brali hypotéky

Solární panely na střeše chaty vyšly pana Osvalda na několik stovek tisíc korun a investice se mu díky zelenému bonusu měla vrátit za více než 12 let. Teď na to může zapomenout, i když zvažuje, že se proti odebrání zeleného bonusu bude bránit. Jednou z možností je soud.

"Pro mě to není existenční problém, ale znám třeba lidi, co si na panely vzali hypotéku, musí ji splácet a nikdo jim teď nic nedá," poznamenal Osvald. Dodal, že ani přechod z ostrovního provozu do síťového režimu není technicky až tak jednoduché.

"A desítky tisíc korun, které lidi investovali do komponentů ostrovního provozu, navíc vyletí komínem," dodal Josef Osvald.

 

Právě se děje

Další zprávy