Stát hledá pěstouny. Pomoci má víc peněz i velká kampaň

Tereza Šídlová
4. 1. 2012 19:30
Úřady začnou aktivně vyhledávat náhradní rodiny. Konec dětských ústavů se blíží
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Až dva tisíce nových pěstounských rodin potřebují české úřady v rámci své deklarované snahy osvobodit opuštěné děti z dětských domovů.

Podle právě schválené Národní strategie na ochranu práv dětí mají úřady poprvé začít aktivně vyhledávat náhradní rodiny, které by českým dětem bez rodičů daly domov.

Mohou to dělat například s mottem: "Hledá se rodina 'Do každého počasí' - Moderní rodič může být i pěstoun" jako už dnes Moravskoslezský kraj.

Ministerstvo práce a sociálních věcí také chystá rozsáhlou reklamní kampaň, náklady na ni ale zatím neřeklo.

"V současné době je v České republice 8,5 tisíce pěstounských rodin, dvě třetiny z nich však mají k dětem, jež vychovávají, rodinný vztah, jsou to například prarodiče. To je málo," říká Pavel Šmýd, manažer Sdružení pěstounských rodin.

"Moderní pohled na dítě"

V současné době pobývá v ústavech téměř 12 tisíc dětí. Alespoň další dva tisíce dětí by mělo podle Šmýdova názoru přejít do náhradních rodin.

Stejná strategie navíc počítá s tím, že v roce 2016 zákon zakáže umisťovat do kojeneckých a dětských domovů děti mladší sedmi let.

Vláda už také před Vánocemi schválila novelu zákona, která má zvýšit pěstounské dávky a odměny. Pěstouni od příštího roku mají dostat více než dvojnásobný "plat" oproti dřívějšku, zvednout se má ze 3100 korun na 8 tisíc korun.

"Strategie obsahuje významnou část zaměřenou na deinstitucionalizaci systému péče o ohrožené děti," říká Táňa Švrčková z ministerstva práce a sociálních věcí. "Nedívá se na problém ovšem z hlediska zájmů stávajícího systému, ale přes potřeby dětí. Každé dítě má právo vyrůstat v rodinném prostředí," dodává.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek nové strategii pochválil, že do pěstounské péče přináší "moderní pohled". "Je potřeba se chovat k dětem tak, že jsou to svébytné bytosti, které mají v každém věku svá nezadatelná práva,"  řekl po středečním jednání vlády Drábek.

Pěstounská kampaň

Ministerstvo podle Šmýda chystá rozsáhlou kampaň, která má přimět Čechy, aby se odhodlávali k pěstounské péči. Spuštěná má být, až bude schválená novela, která zajišťuje pěstounům větší finanční odměny. Ministerstvo zároveň ukládá úřadům, aby nové rodiny vyhledávaly aktivně samy.

Ministr Jaromír Drábek.
Ministr Jaromír Drábek. | Foto: Reuters

"V současné době mají náhradní rodiny vyhledávat krajské úřady. Ale všeobecně se ví, že v tomto směru probíhá nulová aktivita," dodává Šmýd.

Dítě by mělo mimo jiné mít právo znát od narození své rodiče. To by se mělo do roku 2015 podle strategie promítnout do českých zákonů. Chlapci a děvčata by také měli mít právo na to, aby se vyslechl jejich názor.

I toto pravidlo by se mělo dostat do legislativy, jde o odraz debat probíhající v Evropě. Ucelená právní úprava by měla vzniknout do roku 2016.

Kampaň na podporu pěstounské péče má být podle Šmýda, který se na ní v rámci pracovních skupin ministerstva také podílel, spuštěná poté, co bude schválena novela zákona, která zvyšuje pěstounské odměny. "Je inspirovaný například Slovenskem, kde běží důrazné spoty v televizi, neustále se to téma připomíná veřejnosti," dodává.

Plat profesionála

Profesionální pěstouni by se registrovali na příslušném úřadě. Měli by nárok na odměnu i v době, kdy by o žádné dítě zrovna nepečovali. Částka by se měsíčně měla pohybovat kolem průměrné mzdy. Novela uvádí 24 000 korun.

Autoři zákona navrhli, aby jinak za péči o jedno dítě pěstoun měl 8000 korun, za dvě děti 12 000 korun a 20 000 za nejméně tři děti či postižené dítě. O tuto odměnu by ale měli nejspíš přijít prarodiče, kteří mají děti v pěstounské péči. Podle autorů novely totiž mají vyživovací povinnost k vnoučatům, pokud se o ně nestarají jejich rodiče.

Kampaň na podporu pěstounské péče v Moravskoslezském kraji
Kampaň na podporu pěstounské péče v Moravskoslezském kraji | Foto: Aktuálně.cz

Podle Zuzany Baudyšové z Nadace Naše dítě ale zvýšení pěstounské odměny může snížit kvalitu péče náhradních rodičů. "Mám obavy, aby do toho nešli lidé jen kvůli penězům," míní.

Proti ní ale stojí Pavel Šmýd, který argumentuje tím, že pěstouni potřebují zvýšit prestiž jak sami pro sebe, tak i v očích okolí.

"Jde o optiku. Každý profesionál má za svou práci dostat odpovídající odměnu. Pokud dostává 3000, tak se opravdu nemůže cítit jako profesionál ani sám před sebou," dodal.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku mezinárodních organizací za vysoký počet dětí, které vyrůstají v ústavech. Je v nich kolem 1000 chlapců a děvčat. Jen v roce 2010 se do ústavních zařízení dostalo téměř 2100 dětí do tří let. Zhruba ve 46 procentech případů děti navíc skončily v domovech kvůli sociální situaci.

 

Právě se děje

Další zprávy