Stát hledá pěstouny. Pomoci má víc peněz i velká kampaň

Tereza Šídlová
4. 1. 2012 19:30
Úřady začnou aktivně vyhledávat náhradní rodiny. Konec dětských ústavů se blíží
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Až dva tisíce nových pěstounských rodin potřebují české úřady v rámci své deklarované snahy osvobodit opuštěné děti z dětských domovů.

Podle právě schválené Národní strategie na ochranu práv dětí mají úřady poprvé začít aktivně vyhledávat náhradní rodiny, které by českým dětem bez rodičů daly domov.

Mohou to dělat například s mottem: "Hledá se rodina 'Do každého počasí' - Moderní rodič může být i pěstoun" jako už dnes Moravskoslezský kraj.

Ministerstvo práce a sociálních věcí také chystá rozsáhlou reklamní kampaň, náklady na ni ale zatím neřeklo.

"V současné době je v České republice 8,5 tisíce pěstounských rodin, dvě třetiny z nich však mají k dětem, jež vychovávají, rodinný vztah, jsou to například prarodiče. To je málo," říká Pavel Šmýd, manažer Sdružení pěstounských rodin.

"Moderní pohled na dítě"

V současné době pobývá v ústavech téměř 12 tisíc dětí. Alespoň další dva tisíce dětí by mělo podle Šmýdova názoru přejít do náhradních rodin.

Stejná strategie navíc počítá s tím, že v roce 2016 zákon zakáže umisťovat do kojeneckých a dětských domovů děti mladší sedmi let.

Vláda už také před Vánocemi schválila novelu zákona, která má zvýšit pěstounské dávky a odměny. Pěstouni od příštího roku mají dostat více než dvojnásobný "plat" oproti dřívějšku, zvednout se má ze 3100 korun na 8 tisíc korun.

"Strategie obsahuje významnou část zaměřenou na deinstitucionalizaci systému péče o ohrožené děti," říká Táňa Švrčková z ministerstva práce a sociálních věcí. "Nedívá se na problém ovšem z hlediska zájmů stávajícího systému, ale přes potřeby dětí. Každé dítě má právo vyrůstat v rodinném prostředí," dodává.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek nové strategii pochválil, že do pěstounské péče přináší "moderní pohled". "Je potřeba se chovat k dětem tak, že jsou to svébytné bytosti, které mají v každém věku svá nezadatelná práva,"  řekl po středečním jednání vlády Drábek.

Pěstounská kampaň

Ministerstvo podle Šmýda chystá rozsáhlou kampaň, která má přimět Čechy, aby se odhodlávali k pěstounské péči. Spuštěná má být, až bude schválená novela, která zajišťuje pěstounům větší finanční odměny. Ministerstvo zároveň ukládá úřadům, aby nové rodiny vyhledávaly aktivně samy.

Ministr Jaromír Drábek.
Ministr Jaromír Drábek. | Foto: Reuters

"V současné době mají náhradní rodiny vyhledávat krajské úřady. Ale všeobecně se ví, že v tomto směru probíhá nulová aktivita," dodává Šmýd.

Dítě by mělo mimo jiné mít právo znát od narození své rodiče. To by se mělo do roku 2015 podle strategie promítnout do českých zákonů. Chlapci a děvčata by také měli mít právo na to, aby se vyslechl jejich názor.

I toto pravidlo by se mělo dostat do legislativy, jde o odraz debat probíhající v Evropě. Ucelená právní úprava by měla vzniknout do roku 2016.

Kampaň na podporu pěstounské péče má být podle Šmýda, který se na ní v rámci pracovních skupin ministerstva také podílel, spuštěná poté, co bude schválena novela zákona, která zvyšuje pěstounské odměny. "Je inspirovaný například Slovenskem, kde běží důrazné spoty v televizi, neustále se to téma připomíná veřejnosti," dodává.

Plat profesionála

Profesionální pěstouni by se registrovali na příslušném úřadě. Měli by nárok na odměnu i v době, kdy by o žádné dítě zrovna nepečovali. Částka by se měsíčně měla pohybovat kolem průměrné mzdy. Novela uvádí 24 000 korun.

Autoři zákona navrhli, aby jinak za péči o jedno dítě pěstoun měl 8000 korun, za dvě děti 12 000 korun a 20 000 za nejméně tři děti či postižené dítě. O tuto odměnu by ale měli nejspíš přijít prarodiče, kteří mají děti v pěstounské péči. Podle autorů novely totiž mají vyživovací povinnost k vnoučatům, pokud se o ně nestarají jejich rodiče.

Kampaň na podporu pěstounské péče v Moravskoslezském kraji
Kampaň na podporu pěstounské péče v Moravskoslezském kraji | Foto: Aktuálně.cz

Podle Zuzany Baudyšové z Nadace Naše dítě ale zvýšení pěstounské odměny může snížit kvalitu péče náhradních rodičů. "Mám obavy, aby do toho nešli lidé jen kvůli penězům," míní.

Proti ní ale stojí Pavel Šmýd, který argumentuje tím, že pěstouni potřebují zvýšit prestiž jak sami pro sebe, tak i v očích okolí.

"Jde o optiku. Každý profesionál má za svou práci dostat odpovídající odměnu. Pokud dostává 3000, tak se opravdu nemůže cítit jako profesionál ani sám před sebou," dodal.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku mezinárodních organizací za vysoký počet dětí, které vyrůstají v ústavech. Je v nich kolem 1000 chlapců a děvčat. Jen v roce 2010 se do ústavních zařízení dostalo téměř 2100 dětí do tří let. Zhruba ve 46 procentech případů děti navíc skončily v domovech kvůli sociální situaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. Oznámila to v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml.

Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko se v žebříčku čerpání z EU fondů dostala na čtvrté místo, dosud nejvýše

Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci července se mezi členskými zeměmi dostala na čtvrté místo. Je to dosud nejvyšší dosažená pozice. Evropská komise na uskutečnění projektů do ČR poslala 81 procent vyčleněných peněz pro období 2014 až 2020, konkrétně 535 miliard korun. Ke konci června byla ČR v žebříčku sedmá z unijní sedmadvacítky. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Na hodnotu 80 a více procent se dostalo zatím jen pět států. V čerpání fondů byly podle nich ke konci července úspěšnější než ČR Irsko, Lucembursko a Finsko. Těsně za ČR se umístilo Portugalsko, které dostalo proplaceno 80,8 procenta vyčleněných financí. Polsko se dostalo na 79,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy