Stát do roku 2020 nedostaví žádnou novou dálnici

Petr Holub
3. 7. 2013 6:00
Insider: Východní část pražského obchvatu má být v roce 2021, se zpožděním 11 let
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V příštích deseti letech bude stát investovat do nových silnic 200 miliard korun. Přesto nebude dokončeno druhé spojení Čech s Moravou, nezprovozní se žádná rychlostní komunikace do Rakouska a dvě krajská města, České Budějovice a Karlovy Vary, nebudou nadále napojena na dálniční síť.

Ukazuje to plán výstavby dálnic, rychlostních silnic a silnic I. třídy, známý pod zkratkou SeStra II, který poslalo ministerstvo dopravy v polovině června k projednání do vlády.

Dokument odstupujícího ministra dopravy Zbyňka Stanjury ukazuje, že český stát nemůže zahájit žádnou velkou silniční stavbu a dokončit ji ještě před rokem 2020. Státní prostředky i s evropskou podporou totiž stačí pouze na dokončení velkých staveb, které byly zahájeny v minulém desetiletí.

Česko tak bude ještě řadu let dokončovat plány vlády premiéra Mirka Topolánka a jeho ministra dopravy Aleše Řebíčka, kteří většinu dosud nedokončených staveb v roce 2007 zahájili.

Foto: Pohled z nebe na dálnici D8. Drahá lekce z demokracie

Stanjurův dokument dnes slibuje, že dálnice D8, která konečně spojí Prahu a Ústí nad Labem s Drážďany, bude dokončena v roce 2015. Podle Řebíčkových plánu z roku 2007 však měla být hotova o pět let dříve.

V roce 2018 bude dokončena moravská část dálnice D1 mezi Kroměříží a Lipníkem nad Bečvou. Řebíček plánoval dokončení už loni, tedy o šest let dříve.

Ve stejném roce dosáhne dálnice do Hradce Králové a dále do Jaroměře, původně se ovšem počítalo s letošním termínem. Po východní části pražského obchvatu se začne jezdit v roce 2021, zpoždění proti Řebíčkovým plánům činí jedenáct let.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Podrobný přehled nových úseků dálnic a silnic s termíny jejich dokončení

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy