Stát chce vyměnit dětské ústavy za pečovatelské rodiny

ČTK ČTK
1. 6. 2011 13:15
Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo novou strategii v péči o opuštěné děti
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo práce chystá strategii péče o ohrožené a opuštěné děti. Podle ní by se měly v příštích letech přesměrovat peníze na ústavní péči do služeb pro rodiny v potížích a do podpory náhradních rodin.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku za vysoký počet dětí v ústavech.

Hotovou strategii by vláda měla dostat ještě letos, uvedl šéf odboru rodiny ministerstva práce Miloslav Macela.

Celkem je v ústavech 11 000 chlapců a děvčat. Z nich 4500 vyrůstá v dětských domovech. Stát na ústavní péči o jedno dítě přitom každý měsíc vydá podle Macely asi 40 000 korun, na pěstounskou asi 10 000.

Na péči o ohrožené děti je nyní zhruba sedm miliard ročně. Z toho 3,5 miliardy spolkne péče v ústavech. Podle Macely tím Česko "vybočuje".

Část peněz z ústavní péče by ministerstvo rádo přesměrovalo do služeb na pomoc ohroženým rodinám i do podpory pěstounské péče.
Jedním z hlavních cílů chystaného materiálu je podle Macely omezení umísťování malých dětí do kojeneckých ústavů.

Tuto praxi kritizuje i iniciativa pětice sdružení a nadací na pomoc opuštěným dětem. Spustila proto už svou kampaň Odsouzeni.cz, kterou chce tlačit na změnu systému a prosazení podpory náhradních rodin.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy