Stát chce vyměnit dětské ústavy za pečovatelské rodiny

ČTK ČTK
1. 6. 2011 13:15
Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo novou strategii v péči o opuštěné děti
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo práce chystá strategii péče o ohrožené a opuštěné děti. Podle ní by se měly v příštích letech přesměrovat peníze na ústavní péči do služeb pro rodiny v potížích a do podpory náhradních rodin.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku za vysoký počet dětí v ústavech.

Hotovou strategii by vláda měla dostat ještě letos, uvedl šéf odboru rodiny ministerstva práce Miloslav Macela.

Celkem je v ústavech 11 000 chlapců a děvčat. Z nich 4500 vyrůstá v dětských domovech. Stát na ústavní péči o jedno dítě přitom každý měsíc vydá podle Macely asi 40 000 korun, na pěstounskou asi 10 000.

Na péči o ohrožené děti je nyní zhruba sedm miliard ročně. Z toho 3,5 miliardy spolkne péče v ústavech. Podle Macely tím Česko "vybočuje".

Část peněz z ústavní péče by ministerstvo rádo přesměrovalo do služeb na pomoc ohroženým rodinám i do podpory pěstounské péče.
Jedním z hlavních cílů chystaného materiálu je podle Macely omezení umísťování malých dětí do kojeneckých ústavů.

Tuto praxi kritizuje i iniciativa pětice sdružení a nadací na pomoc opuštěným dětem. Spustila proto už svou kampaň Odsouzeni.cz, kterou chce tlačit na změnu systému a prosazení podpory náhradních rodin.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy