Stát chce vyměnit dětské ústavy za pečovatelské rodiny

ČTK ČTK
1. 6. 2011 13:15
Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo novou strategii v péči o opuštěné děti
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo práce chystá strategii péče o ohrožené a opuštěné děti. Podle ní by se měly v příštích letech přesměrovat peníze na ústavní péči do služeb pro rodiny v potížích a do podpory náhradních rodin.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku za vysoký počet dětí v ústavech.

Hotovou strategii by vláda měla dostat ještě letos, uvedl šéf odboru rodiny ministerstva práce Miloslav Macela.

Celkem je v ústavech 11 000 chlapců a děvčat. Z nich 4500 vyrůstá v dětských domovech. Stát na ústavní péči o jedno dítě přitom každý měsíc vydá podle Macely asi 40 000 korun, na pěstounskou asi 10 000.

Na péči o ohrožené děti je nyní zhruba sedm miliard ročně. Z toho 3,5 miliardy spolkne péče v ústavech. Podle Macely tím Česko "vybočuje".

Část peněz z ústavní péče by ministerstvo rádo přesměrovalo do služeb na pomoc ohroženým rodinám i do podpory pěstounské péče.
Jedním z hlavních cílů chystaného materiálu je podle Macely omezení umísťování malých dětí do kojeneckých ústavů.

Tuto praxi kritizuje i iniciativa pětice sdružení a nadací na pomoc opuštěným dětem. Spustila proto už svou kampaň Odsouzeni.cz, kterou chce tlačit na změnu systému a prosazení podpory náhradních rodin.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy