Školu v Praze ohlídá místo vrátného ozbrojenec. Jak jinde?

Marek Pokorný Marek Pokorný
10. 11. 2014 5:30
Po nedávném smrtelném útoku schizofreničky na obchodní akademii ve Žďáru nad Sázavou tuzemské školy přemýšlejí, jak podobným neštěstím napříště předejít.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Žáky a návštěvníky základní školy v Korunovační ulici v Praze 7 čeká zřejmě už od ledna neobvyklá změna u vchodu do budovy. Ředitel Tomáš Komrska plánuje, že místo dosavadního vrátného v důchodovém věku najme ozbrojené svalovce z ochranky.

O tom, jak lépe zabezpečit školu, Komrska uvažoval již dříve. Nedávný smrtelný útok nožem psychicky nemocné ženy na obchodní akademii ve Žďáru nad Sázavou však jeho rozhodnutí nejspíše urychlí.

"Vše jsem propočítal a překvapivě jsem zjistil, že by ochranka ani neměla být o mnoho dražší," říká ředitel Komrska, který šéfuje středně velké základní škole s 250 žáky. 

"Bezpečnostní agentury mají lidi proškolené, učí je asertivnímu jednání s lidmi, mají fyzičku…," vypočítává Komrska klady. 

I proto by to rád alespoň na čas zkusil. "Je to lákavá představa. Rodiče na nápad reagovali velmi dobře a říkali, že pokud by tady byla autorita v uniformě, nemuseli by se o své děti bát," dodává Tomáš Komrska.

Agenturu už vyzkoušel

S najímáním bezpečnostní agentury už má ředitel zkušenosti – od počátku letošního školního roku ji využívá o víkendech. Škola má totiž širokou doplňkovou činnost a část svých prostor pronajímá. Ročně si tak přivydělá 1,7 milionu korun. Právě z části těchto peněz je schopna zaplatit si ostrahu.

"Na řadě škol se improvizuje. Školník je doma, otevře, ale pak se zase vrátí domů třeba k obědu a spoléhá se, že odcházející za sebou zaklapne," popisuje Komrska. "Když jste v centru Prahy, musíte mít profesionálně vedenou vrátnici," podotýká.

Najatou agenturu chce využívat zatím v odpoledních hodinách – dopoledne totiž budou na vstup do školy nadále dohlížet zaměstnanci školy. "Dopolední vrátnici pokrývám provozními zaměstnanci, kteří mají servisní službu. Například uklízečkami, kterých máme pět," popsal Komrska.

Předběžně si propočetl, že ochranka na odpolední hodiny jej přijde ročně na zhruba 150 tisíc korun - tedy sumu, kterou získá za roční pronájem jedné třídy.

95 procent škol nemá ani na vrátného

Podle viceprezidenta Asociace ředitelů základních škol Pravoslava Němečka je to zajímavý nápad. "Je to lepší než vrátný, který bude zdravit a nic víc. Mělo by to určitý psychologický efekt a mohlo by to případné útočníky odradit. Pětadevadesát procent škol si ale nemůže dovolit ani žádného vrátného," řekl.

Tomu by mohl pomoci nový fond, který chce zřídit ministr školství Marcel Chládek z ČSSD. Ministr už krátce po žďárském útoku řekl, že z fondu by se měla platit lepší bezpečnostní opatření. Nejen technika jako například elektronické čipy pro vstup do školy, ale třeba i zvýšený dozor.

Jak přesně ale bude fond fungovat a kolik do něj ministerstvo napumpuje peněz, zatím Chládek neřekl.  

"Ministerstvo školství má vládě do konce listopadu předložit zprávu k problematice bezpečnosti na školách. Ministr Chládek tedy bude o případných opatřeních nejdříve informovat členy vlády," uvedla ministrova mluvčí Klára Bílá.

Nejen školy; i nádraží či nemocnice

Bezpečností ve školách se bude na svém sněmu ve třetím listopadovém týdnu zabývat i zmíněná Asociace ředitelů základních škol. "Už jsme si na to v radě vyměňovali názory," potvrdil viceprezident asociace Pravoslav Němeček. Je ale skeptický, že se dá podobným excesům, jako byl ten ve Žďáru, úplně zabránit.

"Maximálně se dá ztížit přístup. Uvažovali jsme například o turniketech. Pokud ho bude chtít někdo překonat, uvidíme ho na kameře. Ale kdo se bude chtít dostat dovnitř, tak se tam dostane,“ přemítá Němeček, který řediteluje Základní škole Vltava v Českých Budějovicích. Škola má na prvním stupni 450 žáků a v jejím areálu sídlí i Základní umělecká škola, kam chodí na tři stovky dětí.

"Čtyři sta rodičů přijde ráno s dětmi a chce je předat osobně," popisuje Němeček, podle kterého se může podobný incident stát kdekoliv – v nemocnici, obchodním domě či na nádraží. "Vezměte si kanadský parlament. Jaká jsou tam opatření, a přesto se tam dostane střelec," poukazuje na nedávnou událost za Atlantikem.

Kdo bude chtít, cestu si najde

Že se incident nedá úplně vyloučit, připouští i vedení Obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou, kde se tragický útok stal.  

"Snažíme se pořád něco vylepšit, ale finance nejsou. Jsme soukromá škola," říká zástupce ředitele Stanislav Zedníček.

Podle České školní inspekce, která po útoku provedla kontrolu škol, přitom žďárská obchodní akademie patří k nadprůměrně zabezpečeným. Vstup do školy umožňuje jen čip, u vchodu je navíc služba. "Buď hlídá školník, po půl osmé jsou pak dozory učitelů," popisuje Zedníček. Podle něj vše komplikuje to, že i jejich obchodní akademie se snaží vydělávat.

"Máme vzdělávání dospělých, rekvalifikace, různé kurzy, akademii třetího věku," vypočítává Zedníček. "Školy jsou nyní otevřené a pohyb lidí je dost vysoký, když si bude někdo chtít najít cestu, najde si ji," konstatuje.

Duševně nemocná Barbora O., která v polovině října ve Žďáru zabila nožem šestnáctiletého studenta, se do školy dostala ráno před vyučováním, když se přidala k žákům, kteří šli dovnitř. Prošla na jejich čip.

Škola poté důrazně vyzvala studenty, aby nikdy neumožnili na svůj čip projít cizímu člověku. Služba navíc hlídá i to, aby na jeden čip neprošli třeba dva studenti, protože ten druhý je líný ho na otevření dveří vytáhnout.  Rodiče totiž navíc mohou přes internet sledovat, zda jsou jejich děti ve škole.

Tisíce zkontrolovaných subjektů

Jak lépe zabezpečit školy, by měla navrhnout Česká školní inspekce. Ta už na pokyn ministra Chládka udělala bleskovou kontrolu zabezpečení tuzemských škol, ale i dalších zařízení, jako jsou školní jídelny, domy dětí a mládeže či internáty.

"Do tematické inspekce se zapojily všechny krajské inspektoráty České školní inspekce a všichni školní inspektoři a kontrolní pracovníci, tedy zhruba 350 osob," popsal náměstek ředitele České školní inspekce Ondřej Andrys. Podle něj by se tak mělo zkontrolovat až několik tisíc subjektů.

Výsledkem by měla být nejen informace o stavu, ale i doporučení minimálního standardu zabezpečení. "Tento podklad předáme panu ministrovi 14. listopadu a ten jej následně předloží vládě," řekl Andrys s tím, že do doby, než se s tím seznámí vláda, nebudou informovat o podrobnostech.

Pracovníci České školní inspekce poté budou jednotlivým školám radit, co konkrétně zlepšit a kde na to případně i vzít peníze. Například v úvodu zmíněné Korunovační ulici v Praze 7.

Tam se již po prvotní kontrole domluvili na další návštěvě, která by měla vyčíslit náklady na různé varianty opatření.

Kamery? Pro nás nejsou

"U hlavního vchodu například nejsou bzučáky s kamerkou, aby bylo vidět, kdo se dovnitř pouští," říká jednu z možností zlepšení ředitel Tomáš Komrska, který si ale nemyslí, že by bylo dobrou investicí například pořízení bezpečnostních kamer.

"S inspekcí jsme už vyhodnotili, že by pro nás nebyly vhodné. Některé školy nasadily desítky kamer, aby se děti nešikanovaly, a oni se šikanují tři metry pod nimi," říká. "A když si člověk dá na hlavu čepici s kšiltem, stejně nevíte, kdo tam jde. Navíc musíte mít profesionála, který ten systém spravuje a záznamy maže. To by bylo moc drahé," dodává ředitel.

 

Právě se děje

Další zprávy