reklama
 
 

Startují státní maturity, středoškoláci začínají slohem z češtiny

10. 4. 2019 8:43
Slohem z českého jazyka ve středu na středních školách začnou státní maturity. Letos se k nim poprvé chystá 68 115 středoškoláků, tedy asi o 800 více než loni. Státní maturita z českého jazyka a literatury je povinná pro všechny. Kromě toho budou v nadcházejícím období maturanti skládat ještě zkoušky z matematiky, nebo cizího jazyka.

Ve čtvrtek navážou na sloh z češtiny písemné práce z cizích jazyků, které se v předešlých letech konaly v květnu spolu s didaktickými testy. Od posunutí termínu na dřívější datum si organizátor státních maturit Cermat slibuje zvýšení kvality hodnocení prací a minimalizaci chybovosti centrálních hodnotitelů. Didaktické testy se budou konat podobně jako v minulých letech na začátku května.

Při volbě druhého povinného předmětu dají letos zhruba čtyři pětiny maturantů přednost cizímu jazyku před matematikou, na níž každoročně ztroskotá nejvíc studentů a jejíž obliba od roku 2012 stále klesá. Letos si ji zvolilo 21,4 procenta přihlášených, což je o 1,5 procentního bodu méně než před rokem. Maturita z matematiky má být přitom nejpozději od jara 2022 povinná ve všech maturitních oborech s výjimkou zdravotnických, sociálních a uměleckých.

Z cizích jazyků čím dál více dominuje angličtina. Mělo by z ní maturovat více než 50 tisíc středoškoláků, což je kolem 95 procent těch, kteří si vybrali zkoušku z cizího jazyka. Necelá tři procenta se rozhodla pro němčinu, ještě méně pro ruštinu, španělštinu nebo francouzštinu.

Didaktické testy z matematiky a z angličtiny se budou psát ve čtvrtek 2. května. Následující den budou na programu didaktické testy z češtiny, němčiny, španělštiny, francouzštiny a ruštiny. Nepovinná zkouška Matematika+, která je obtížnější verzí testu z matematiky, se letos uskuteční v pondělí 6. května.

autor: ČTK | 10. 4. 2019 8:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama