Startují státní maturity, středoškoláci začínají slohem z češtiny

ČTK ČTK
10. 4. 2019 8:43
Slohem z českého jazyka ve středu na středních školách začnou státní maturity. Letos se k nim poprvé chystá 68 115 středoškoláků, tedy asi o 800 více než loni. Státní maturita z českého jazyka a literatury je povinná pro všechny. Kromě toho budou v nadcházejícím období maturanti skládat ještě zkoušky z matematiky, nebo cizího jazyka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Ve čtvrtek navážou na sloh z češtiny písemné práce z cizích jazyků, které se v předešlých letech konaly v květnu spolu s didaktickými testy. Od posunutí termínu na dřívější datum si organizátor státních maturit Cermat slibuje zvýšení kvality hodnocení prací a minimalizaci chybovosti centrálních hodnotitelů. Didaktické testy se budou konat podobně jako v minulých letech na začátku května.

Při volbě druhého povinného předmětu dají letos zhruba čtyři pětiny maturantů přednost cizímu jazyku před matematikou, na níž každoročně ztroskotá nejvíc studentů a jejíž obliba od roku 2012 stále klesá. Letos si ji zvolilo 21,4 procenta přihlášených, což je o 1,5 procentního bodu méně než před rokem. Maturita z matematiky má být přitom nejpozději od jara 2022 povinná ve všech maturitních oborech s výjimkou zdravotnických, sociálních a uměleckých.

Z cizích jazyků čím dál více dominuje angličtina. Mělo by z ní maturovat více než 50 tisíc středoškoláků, což je kolem 95 procent těch, kteří si vybrali zkoušku z cizího jazyka. Necelá tři procenta se rozhodla pro němčinu, ještě méně pro ruštinu, španělštinu nebo francouzštinu.

Didaktické testy z matematiky a z angličtiny se budou psát ve čtvrtek 2. května. Následující den budou na programu didaktické testy z češtiny, němčiny, španělštiny, francouzštiny a ruštiny. Nepovinná zkouška Matematika+, která je obtížnější verzí testu z matematiky, se letos uskuteční v pondělí 6. května.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy