Startuje Velká pardubická. Přijela i princezna

mih
14. 10. 2007 10:48
Anglická princezna Anna předá ceny vítězům
Žokej Josef Bartoš a kůň Decent Fellow po vítězství v loňské Velké pardubické
Žokej Josef Bartoš a kůň Decent Fellow po vítězství v loňské Velké pardubické | Foto: Reuters

Pardubice - Nejslavnější český dostih Velkou pardubickou dnes uvidí i britská princezna Anna. Tu doprovodí manželka českého prezidenta Livia Klausová. Dcera královny Alžběty předá ceny vítězům a možná ji čeká i překvapení.

Společenský lesk, kterému se museli učit i pardubičtí radní, tak podle všeho nahradí někdejší spory s ochránci zvířat. Princezna Anna byla v Česku již v roce 2003 na zasedání Mezinárodního olympijského výboru, které se konalo v Praze.

Český diplomat Jiří Šitler podle iDnes v souvislosti s její třídenní návštěvou vypátral, že mezi její předky patří Vilém z Pernštejna, významný šlechtic, v jehož éře na počátku 16. století nastal velký vzestup Pardubic. Figuruje v oficiálním rodokmenu prince Charlese, bratra Anny. A není jasné, zda to princezna ví.

Vilémova pravnučka Alžběta se provdala za příslušníka německého rodu Fürstenbergů, kteří patří k předkům britských Windsorů (a také k předkům českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga). Vysvětlil podle stejného zdroje heraldik Jiří Louda.

Pořadatelé očekávají také příjezd zhruba dvou tisícovek turistů z Británie, kteří podpoří britské koně. Mezi favority 117. ročníku Velké pardubické patří hlavně obhájce loňského vítězství Decent Fellow.

První ročník Velké pardubické se konal 5. listopadu 1874. Anglická princezna Anna, která má dostihovou licenci a závodila v parkúru, je další z významných osobností, které závod navštívily.

Už v roce 1894 se dostihů zúčastnil arcivévoda František Ferdinand d´Este. V roce 1974 přijel do Pardubic žokej a autor detektivních románů Dick Francis. Závody navštěvují i politici - prezident Václav Klaus sledoval dostihy přímo na závodišti před dvěma lety, do Pardubic jezdil i Tomáš Garrigue Masaryk.

V devadesátých letech pardubické dostihy přitahovaly pozornost spíše ochránců zvířat, kteří přímo na závodišti protestovali kvůli možným zraněním koňů, zejména na Taxisově příkopu. Nyní se do Pardubic vracejí významné osobnosti.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy