S alkoholem ne. Policejní kontroly ovlivnily start cyklistické sezony na Slovácku, odradily jezdce

ČTK ČTK
29. 4. 2017 17:31
I kvůli policejním kontrolám se zahájení cyklistické sezony na Slovácku letos zúčastnilo podstatně méně lidí než loni. Do akce nazvané Na kole vinohrady Uherskohradišťska se v sobotu zapojilo 559 cyklistů, před rokem jich bylo 1412.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Uherské Hradiště - Zahájení cyklistické sezony na Slovácku ovlivnily policejní kontroly. Akce nazvané Na kole vinohrady Uherskohradišťska se v sobotu zúčastnilo 559 lidí, před rokem jich bylo 1412. Část lidí policejní akce odradila, řekla Hana Patková z Městského informačního centra Uherské Hradiště.

Podle ní start nové cyklistické sezony proběhl bez problémů. Na cyklisty na několika místech čekaly policejní hlídky. Některým lidem se to nelíbilo, ostře se proti policejní akci ohradil uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha.

Policie argumentovala tím, že cyklisté patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu a že zákon jim konzumaci alkoholu před jízdou zapovídá.

Podle uherskohradišťské policejní mluvčí Mileny Šabatové policisté při sobotní akci zkontrolovali celkem 180 účastníků silničního provozu, z nichž většina byli cyklisté. "Alkohol byl zjištěn u jednoho cyklisty, který nadýchal 0,88 promile alkoholu," řekla ČTK Šabatová.

O toleranci alkoholu za řídítky se v Česku diskutuje již nějaký čas. Loni v srpnu Senát schválil návrh novely zákona, podle které by cyklisté na místních komunikacích neměli být pokutováni za jízdu po mírným vlivem alkoholu. Neměli by tak být trestáni za to, že si před jízdou či během ní dali pár piv nebo skleniček vína. Sněmovna ale novelu, jejíž vznik motivovalo právě i využívání vinařských cyklostezek, dosud neprojednala. Podpořila ji i petice pěti tisíc lidí.

Lidé si při sobotním 12. ročníku otevírání cyklostezek mohli vybrat ze sedmi cyklistických a dvou tras pro pěší turisty. Navštívit mohli vinné sklípky, památky i další zajímavosti.

Městské informační centrum pořádá jarní zahájení i podzimní uzavírání cyklistické sezony. Slovácko se pyšní bohatou sítí hojně využívaných cyklostezek. Páteřní je cyklostezka podél Baťova kanálu, města a obce Uherskohradišťska stále budují další úseky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy