Starostové slaví, ale do vlády se nehrnou. Budeme dobrou opozicí, nebudeme vykřikovat, říká Gazdík

Jakub Horáček
22. 10. 2017 13:55
Starostové a nezávislí se dostali do Poslanecké sněmovny se šesti mandáty. Předvolební průzkumy jim přitom přisuzovaly zisk dvou až tří procent hlasů, nakonec obdrželi 5,18 procenta. Do vlády se však hnutí nehrne. Koalici s hnutím ANO před volbami vyloučilo a v sobotu to zopakoval jak volební lídr Jan Farský, tak předseda hnutí Petr Gazdík
Volební lídr Starostů Jan Farský sleduje sčítání výsledků voleb
Volební lídr Starostů Jan Farský sleduje sčítání výsledků voleb | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ještě před týdnem byli Starostové a nezávislí největším otloukánkem těchto voleb. Po sobotní osmé hodině bylo jasné, že jim nakonec voliči nadělili 5,18 procenta hlasů a šest poslaneckých křesel.

Před volbami by si přitom na jejich vstup do sněmovny vsadil málokdo. Starostové do sněmovny kandidovali poprvé samostatně, nikoliv na kandidátce s TOP 09. Sešlo také z koalice s KDU-ČSL. Předvolení průzkumy hnutí přisuzovaly zisk mezi dvěma až třemi procenty hlasů. Ostatně nervozita byla rovněž znát i ve volebním štábu v pražské The Chemistry Gallery.

Když kolem půl třetí přišly první výsledky z několika malých okrsků, Starostové měli až šest procent. Netrvalo to ovšem ani dalších přibližně třicet minut a volební zisk se po sečtení dalších místností propadl na zhruba 4,9 procenta, tedy těsně pod hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Ve stejnou dobu do štábu dorazil jak předseda hnutí Petr Gazdík, tak volební lídr Jan Farský. Oba sice po příchodu proklamovali, že věří v zisk poslaneckých mandátů, na ostatních přítomných ovšem byla očividná obava, že se uskupení těsně do sněmovny nedostane.

To se nakonec nestalo a další čtyři roky Starostové v poslaneckých lavicích usednou. "Jestli jsem i na chviličku pochyboval, tak potom, co jsme objel celou republiku, věděl jsem, že není o čem pochybovat. Ta síla byla úžasná," pronesl Jan Farský a narážel na jednotlivé starosty v regionech.

Farský ovšem před volbami opakovaně tvrdil, že chce získat alespoň sedm procent hlasů. Ačkoliv hnutí takového výsledku nedosáhlo, vedení konečný výsledek nepovažuje za špatný. "Je to méně, ale při tom úspěchu extremistických a populistických stran to já osobně vidím jako velký úspěch," tvrdí předseda hnutí Petr Gazdík.

Starostové šli do voleb s tím, že nejvíce hlasů jim přinesou osobnosti, které již dříve uspěly v regionálních volbách. Volební výsledky ukazují, že nešlo o scestnou strategii. Zdaleka nejvíce hlasů, 12,82 procenta, uskupení získalo v Libereckém kraji, které lze označit za jeho "baštu". Lidé zde dokonce vykroužkovali místního hejtmana Martina Půtu z posledního místa kandidátky, a to navzdory jeho obvinění z přijetí úplatku.

Půta se však pravděpodobně poslaneckého mandátu vzdá. Už před volbami tvrdil, že chce pracovat pro Liberecký kraj, protože to loni před krajskými volbami slíbil voličům. "Sedět dlouhodobě na dvou židlích podle mého názoru nejde," prohlásil.

Druhý nejlepší výsledek má hnutí v kraji Středočeském, kde kandidátku vedl starosta Kolína Vít Rakušan, který ve "svém" městě v posledních komunálních volbách obdržel přes 60 procent hlasů.  Ze všech kandidátů STAN nakonec obdržel v těchto volbách nejvíce preferenčních hlasů, přes 7300.

Do vlády se však Starostové nehrnou. Odmítají koalici s hnutím ANO, SPD Tomia Okamury a komunisty. "Budeme dobrou opozicí, nebudeme vykřikovat a řešit procedurální nesmysly, nebudeme se osočovat. Budeme řešit faktické věci, budeme prosazovat náš program. Chytré řešení musí podpořit jakákoliv koalice," věří Gazdík.

Starostové patří do sněmovny, k tomu jsem směřoval všechnu svoji práci, říká Jan Farský, volební lídr Starostů a nezávislých. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy