Starostové slaví, ale do vlády se nehrnou. Budeme dobrou opozicí, nebudeme vykřikovat, říká Gazdík

Jakub Horáček
22. 10. 2017 13:55
Starostové a nezávislí se dostali do Poslanecké sněmovny se šesti mandáty. Předvolební průzkumy jim přitom přisuzovaly zisk dvou až tří procent hlasů, nakonec obdrželi 5,18 procenta. Do vlády se však hnutí nehrne. Koalici s hnutím ANO před volbami vyloučilo a v sobotu to zopakoval jak volební lídr Jan Farský, tak předseda hnutí Petr Gazdík
Volební lídr Starostů Jan Farský sleduje sčítání výsledků voleb
Volební lídr Starostů Jan Farský sleduje sčítání výsledků voleb | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ještě před týdnem byli Starostové a nezávislí největším otloukánkem těchto voleb. Po sobotní osmé hodině bylo jasné, že jim nakonec voliči nadělili 5,18 procenta hlasů a šest poslaneckých křesel.

Před volbami by si přitom na jejich vstup do sněmovny vsadil málokdo. Starostové do sněmovny kandidovali poprvé samostatně, nikoliv na kandidátce s TOP 09. Sešlo také z koalice s KDU-ČSL. Předvolení průzkumy hnutí přisuzovaly zisk mezi dvěma až třemi procenty hlasů. Ostatně nervozita byla rovněž znát i ve volebním štábu v pražské The Chemistry Gallery.

Když kolem půl třetí přišly první výsledky z několika malých okrsků, Starostové měli až šest procent. Netrvalo to ovšem ani dalších přibližně třicet minut a volební zisk se po sečtení dalších místností propadl na zhruba 4,9 procenta, tedy těsně pod hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Ve stejnou dobu do štábu dorazil jak předseda hnutí Petr Gazdík, tak volební lídr Jan Farský. Oba sice po příchodu proklamovali, že věří v zisk poslaneckých mandátů, na ostatních přítomných ovšem byla očividná obava, že se uskupení těsně do sněmovny nedostane.

To se nakonec nestalo a další čtyři roky Starostové v poslaneckých lavicích usednou. "Jestli jsem i na chviličku pochyboval, tak potom, co jsme objel celou republiku, věděl jsem, že není o čem pochybovat. Ta síla byla úžasná," pronesl Jan Farský a narážel na jednotlivé starosty v regionech.

Farský ovšem před volbami opakovaně tvrdil, že chce získat alespoň sedm procent hlasů. Ačkoliv hnutí takového výsledku nedosáhlo, vedení konečný výsledek nepovažuje za špatný. "Je to méně, ale při tom úspěchu extremistických a populistických stran to já osobně vidím jako velký úspěch," tvrdí předseda hnutí Petr Gazdík.

Starostové šli do voleb s tím, že nejvíce hlasů jim přinesou osobnosti, které již dříve uspěly v regionálních volbách. Volební výsledky ukazují, že nešlo o scestnou strategii. Zdaleka nejvíce hlasů, 12,82 procenta, uskupení získalo v Libereckém kraji, které lze označit za jeho "baštu". Lidé zde dokonce vykroužkovali místního hejtmana Martina Půtu z posledního místa kandidátky, a to navzdory jeho obvinění z přijetí úplatku.

Půta se však pravděpodobně poslaneckého mandátu vzdá. Už před volbami tvrdil, že chce pracovat pro Liberecký kraj, protože to loni před krajskými volbami slíbil voličům. "Sedět dlouhodobě na dvou židlích podle mého názoru nejde," prohlásil.

Druhý nejlepší výsledek má hnutí v kraji Středočeském, kde kandidátku vedl starosta Kolína Vít Rakušan, který ve "svém" městě v posledních komunálních volbách obdržel přes 60 procent hlasů.  Ze všech kandidátů STAN nakonec obdržel v těchto volbách nejvíce preferenčních hlasů, přes 7300.

Do vlády se však Starostové nehrnou. Odmítají koalici s hnutím ANO, SPD Tomia Okamury a komunisty. "Budeme dobrou opozicí, nebudeme vykřikovat a řešit procedurální nesmysly, nebudeme se osočovat. Budeme řešit faktické věci, budeme prosazovat náš program. Chytré řešení musí podpořit jakákoliv koalice," věří Gazdík.

Starostové patří do sněmovny, k tomu jsem směřoval všechnu svoji práci, říká Jan Farský, volební lídr Starostů a nezávislých. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 14 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 24 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy