Starostové jsme my, nepokrytě matete voliče. Gazdíkovo hnutí žaluje před volbami konkurenci

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 8. 2018 13:40
Hnutí Pro Prahu čelí žalobě za název své kandidátky Starostové pro Prahu. Není to poprvé, o název volební kandidátky vedlo spor již před čtyřmi roky.
Šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík
Šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík | Foto: Radim Beznoska

Praha - V Praze se rozhořela válka mezi starosty. Přesněji řečeno Starosty. Na jedné straně stojí celostátní hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které vede Petr Gazdík a v Praze kandiduje pod společnou kandidátkou s TOP 09 a lidovci s názvem Spojené síly pro Prahu.

Na druhé straně je pět let staré komunální hnutí Pro Prahu v čele s advokátem Karlem Fischerem, které si zaregistrovalo kandidátku s názvem Starostové pro Prahu.

Gazdíkovo hnutí společně s dalšími uskupeními koalice Spojené síly pro Prahu nyní na své konkurenty podalo žalobu a chce, aby hlavní město jejich kandidátku vyškrtlo, protože ve svém názvu má název Starostové neoprávněně.

"Je to nehoráznost, parazitování na našem názvu, proto jsme podali žalobu na neplatnost této kandidátky k Městskému soudu v Praze," říká předseda pražského regionu STAN Petr Hlubuček.

Už tu byl spor s Volfovou

Spor je pikantní o to víc, že hnutí Pro Prahu před čtyřmi lety vedlo prakticky totožný spor o předvolební název s blokem Jany Volfové. Názvy obou hnutí se nakonec na kandidátkách lišily pouze tím, že sdružení Jany Volfové bylo psáno velkými písmeny.

Ani jedno hnutí se tenkrát do zastupitelstva hlavního města nedostalo - první (které tehdy vedl Fischerův předchůdce Zbyněk Passer) dostalo 2,4 procenta hlasů, Volfové uskupení pak jen tři desetiny procenta.

Město před volbami 2014 původně kandidátku strany Volfové odmítlo na podnět Fischerova hnutí zaregistrovat a nařídil mu to až soud. Ten uvedl, že volič sám má být schopen rozeznat, koho volí. "Je třeba si uvědomit, že stávající volební systém používaný pro volby do zastupitelstev obcí klade na pozornost a soustředění voliče značně zvýšené nároky," konstatoval tehdy v usnesení Městský soud v Praze. Mimochodem: hnutí Pro Prahu tehdy u soudu zastupoval jako advokát právě Fischer.

"Hnutí Pro Prahu bezskrupulózně nyní postavilo svoji tehdejší právní argumentaci naruby a nepokrytě hodlá těžit z uvedeného zmatení voličů," argumentují nyní Gazdíkův STAN v žalobě podané uskupením Spojené síly pro Prahu.

Slíbil, že to nepoužijí

Aktuální stanovisko předsedy hnutí Pro Prahu Fischera se nepodařilo získat, protože je v zahraničí na dovolené. Již minulý týden ale v rozhovoru pro Aktuálně.cz odmítl, že by se snažili názvem přiživit na známějších Starostech, kteří jdou letos do voleb spolu s TOP 09 a lidovci pod názvem Společně pro Prahu. A poukázal na to, že na kandidátce do hlavního města je už na dvacet bývalých či současných starostů. A další jsou na kandidátkách do městských částí. "Již před pěti lety jsme se pod jménem Starostové pro Prahu registrovali," uvedl Fischer.

Obě uskupení se ještě před volbami z iniciativy Karla Fischera sešla, aby jednali o možné společné kandidátce, ale STAN to odmítl a spojil se s TOP 09. "Pan Fischer slíbil, že nepoužijí ve volbách jméno starostové, ale ten slib nedodrželi," konstatuje Hlubuček, podle něhož by oni podle stejné logiky mohli příště kandidovat například pod názvem ODS pro Prahu či ANO 2021. "Pokud by nám soud nevyhověl, jsme připraveni napadnout výsledky voleb," dodal Hlubuček.  

Fischer tvrdí, že Pro Prahu je autentické komunální hnutí úspěšných starostů, kteří už roky řádně spravují městské části. Voliče přitom láká na komunální politiky, kteří  neuspěli v primárkách ve svých "rodných" stranách. Mezi nimi je například exstarosta ČSSD v Praze 10 Vladimír Novák, jeho místostarostka za Zelené Ivana Cabrnochová či dvojice bývalých starostů za TOP 09 Vladimíra Hujová z Prahy 3 a Miroslav Zelený z Prahy 5.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy