Starostové odmítli lidovce, do voleb půjdou sami. Nedodrželi dohodu, zlobí se Benešík z KDU-ČSL

Kateřina Frouzová ČTK Kateřina Frouzová, ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2017 20:13
Starostové na svém celostátním výboru odmítli předvolební spolupráci s lidovci. Lidovci jim po krachu projektu dvojkoalice nabídli místa na kandidátkách. Podle lidovců je krok STAN zbytečné tříštění sil demokratických stran. Hnutí STAN se také usneslo na tom, že pro prezidentské volby podpoří Jiřího Drahoše.
Šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík
Šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík | Foto: Radim Beznoska

Praha - Vedení hnutí Starostové a nezávislí se v úterý odpoledne shodlo na tom, že jeho členové nevstoupí na kandidátky KDU-ČSL a hnutí půjde do voleb samostatně. Po jednání špiček hnutí to oznámil předseda Petr Gazdík. 

"Celostátní výbor hnutí Starostové a nezávislí naprostou většinou hlasů odmítl nabídku KDU-ČSL, abychom přešli na jejich kandidátky," uvedl Gazdík po jednání. 

"Vedení hnutí souhlasí se samostatným postupem STAN v parlamentních volbách," dodal předseda. Podle místopředsedy STAN Víta Rakušana hlasovali pro odmítnutí nabídky lidovců bez jednoho všichni členové výboru.

Samostatnou kandidátku Starostů by měla podpořit i desítka menších regionálních stran, které se s lidovci a STAN v dubnu dohodly na spolupráci. Gazdík uvedl, že by Starostové chtěli oslovit 250 000 voličů, kteří jim dali hlas loni v krajských volbách. "Což je těch pět procent v celostátních volbách, která bychom v takovém případě potřebovali," doplnil Gazdík.

Tříštění sil, reaguje KDU-ČSL

"Rozhodnutí hnutí STAN litujeme, ale respektujeme ho," reagovali na výsledek schůze lidovci v tiskové zprávě. Podle nich jde o zbytečné tříštění sil demokratických stran a přibližuje Česko k hrozbě monopolu jedné strany, proti které chtějí i nadále bojovat a zviditelňovat středové strany.

Ostřejší byl místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík. "Považuji to za nedodržení dohody ze strany Starostů," odpověděl Aktuálně.cz. Narážel tím na tvrzení lidovců, podle kterých se KDU-ČSL už na jaře s Gazdikovým hnutím dohodla, že si připraví "záchranou brzdu" pro případ, že preference koalice nebudou dosahovat na úroveň potřebných deseti procent.

Tehdy se podle křesťanských demokratů měla forma spolupráce změnit z koalice na variantu, kdy Starostové přejdou na kandidátky lidovců. Gazdík odmítá, že by k takové dohodě došlo. Podle něj si jen oba partneři ujednali, že případný pokles preferencí budou řešit.

Zlínský hejtman Jiří Čunek krok STAN neočekával. "Já kdybych byl na jejich místě, tak bych určitě takto nerozhodl. Já jsem nečekal, že takhle rozhodnou, já jsem čekal, že s námi půjdou," řekl k výsledku zasedání vedení hnutí. 

Třetí síla nekončí, tvrdí Gazdík

Starostové a lidovci letos na jaře vstoupili do volební koalice. Jenže ta potřebuje pro vstup do Poslanecké sněmovny deset procent hlasů, a když poslední průzkumy ukazovaly menší preference, tak lidovci z projektu minulý týden vycouvali. 

Gazdík si na tento týden domluvil schůzku s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem. Budou spolu řešit volební koaliční smlouvu. Nechtějí ji rušit, ale změní ji na kontrakt o dlouhodobé spolupráci. Projekt přezdívaný "třetí síla" tak podle Gazdíka nekončí.

Starostové do přípravy a kampaně určené pro koalici vložili asi dva a půl milionu, celkem mají na volby 26 milionů. Podobnou částku do projektu podle něj dali i lidovci.

"Jednotliví členové vyjádřili obavu, že pokud bychom vstoupili na kandidátky KDU-ČSL, tak bychom ztratili svou suverenitu, svou identitu a v důsledku toho by hnutí Starostů mohlo zaniknout," vysvětlila předsedkyně karlovarské buňky Jitka Pokorná. A stejně jednoznačný postoj mají i v dalších krajích.

"Teď jsou kolegové tak zklamaní z toho vývoje, že už je ničím motivovat k další spolupráci s lidovci neumím," říká první místostarosta hnutí a šéf středočeské buňky Vít Rakušan.

Sněmovní volby se uskuteční v druhé polovině října, v polovině srpna musejí kandidující uskupení odevzdat kandidátky. "Dejte nám chvíli času na to, abychom začali kandidátky sestavovat. Ozvala se nám se v těchto dnech celá řada osobností, které do toho s námi chtějí jít," řekl Gazdík.

Starostové musí najít nové lídry pro osm krajů, tedy v regionech, kde do čela koaliční kandidátky dosazovala svého člověka KDU-ČSL. Také může dojít ke změně v Praze, kde měl kandidovat Gazdík. Není vyloučené, že se předseda stane jedničkou ve svém domovském Zlínském kraji.

Kandidátky musí hnutí poskládat do 15.srpna, kdy vyprší termín jejich odevzdání. 

Starostové podpoří v prezidentských volbách Drahoše

Celostátní výbor se také na úterním jednání usnesl na tom, že v prezidentských volbách příští rok podpoří Jiřího Drahoše. Ten již dříve uvedl, že si podpory stran váží, ale chce zůstat nestranickým kandidátem a podpisy si shání svépomocí. 

Společnému projektu se Starosty nadále věřím, ale podcenili jsme společnou kampaň, říká v duelu DVTV Jan Wolf, předseda pražských lidovců. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy