Starosta Bělé: Větší počet uprchlíků pro nás není problém

ČTK ČTK
14. 7. 2015 16:23
Vláda v pondělí rozhodla o rozšíření kapacity zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem. Podle starosty je zařízení téměř plné a město nezaznamenalo nárůst ani drobné kriminality.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bělá pod Bezdězem - Vyšší počet migrantů v zadržovacím zařízení v Jezové u Bělé pod Bezdězem nebude pro město podle starosty Milana Lomoze problém.

Starosta řekl, že zařízení s kapacitou 270 migrantů je téměř plné a město zatím nezaznamenalo nárůst ani drobné kriminality. Podle něj se zařízení snaží potížím předcházet.

Správa zařízení například pomáhá uprchlíkům při opouštění Česka. Odveze je na autobus nebo vlak, aby se snáz dostali do cíle určení a nepohybovali se bezprizorně po městě.

Mimo areál zadržovacího zařízení uprchlíci běžně nechodí, dostanou se z něj jen v případě, že dostanou příkaz k opuštění země. U brány ale nezůstanou stát bez pomoci, je jim zařízena doprava tak, aby mohli pokud možno rovnou odjet do svého cíle.

Do konce července přibude 70 lůžek

Vzhledem k současné uprchlické krizi ale vláda v pondělí rozhodla o rozšíření kapacity zařízení. "Do konce července bude navýšena o zhruba 70 lůžek. Celková základní ubytovací kapacita tohoto zařízení by měla být do konce roku 2016 přibližně 400 míst," řekla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Ministerstvo očekává, že příští rok do země přijde 5000 až 7000 nelegálních migrantů. Vláda navíc rozhodla, že Česko do roku 2017 přijme 1500 uprchlíků. Z toho 400 běženců ještě letos.

Jen od konce dubna do pondělí 13. července středočeská cizinecká policie evidovala na území kraje téměř 90 nelegálních migrantů.

Krizový stav: víc než 750 lidí denně

Podle středočeského hejtmana Miloše Petery (ČSSD) se kraj na případná bezpečnostní rizika připravuje například spoluprací s ministerstvem vnitra při mapování potenciálně vhodných objektů pro ubytování migrantů nebo zabezpečení personálního zajištění stálé pracovní skupiny krajského krizového štábu a odborné přípravy jejích členů.

Krizový stav v kraji by byl vyhlášen, pokud by počty zachycených nelegálních migrantů na území ČR překročily během několika dnů 750 lidí denně, případně opakovaně 5000 měsíčně či 10 000 za rok.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy