Starka píše státu: Zaplaťte mi stamiliony, za vazbu

Luděk Mádl Luděk Mádl
2. 3. 2012 22:03
Fotbalový boss seděl 84 dní ve vazbě kvůli podezření z podílu na únosu. Teď chce náhradu
Jaroslav Starka
Jaroslav Starka | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ve vyšetřovací vazbě strávil Jaroslav Starka celkem 84 dní. Kvůli obvinění, že se podílel na únosu Lamberta Krejčíře. Policie jej ovšem nedokázala prokázat.

A příbramský podnikatel Jaroslav Starka chce teď po státu odškodnění. A není z levného kraje.

"Můj klient si nepřeje zveřejnit přesnou částku, ale je v řádech stamilionů korun," řekl pro deník Aktuálně.cz Starkův právní zástupce Julius Kramarič.

"Sepsali jsme právě žádost adresovanou ministerstvu spravedlnosti. Je to žádost o náhradu škody způsobenou nesprávným úředním postupem." Další podrobnosti už Kramarič odmítl sdělit s odkazem na pokyny, jež mu udělil klient.

Samotného Jaroslava Starku se zkontaktovat nepodařilo.

Zatčení jako hit televizních zpráv

Příbramský podnikatel Jaroslav Starka, tehdy vlastník tamního fotbalového klubu a člen vedení fotbalového svazu, byl policisty ÚOOZ zatčen 14. listopadu 2006. Dramatické policejní záběry ze zatýkání na silnici se staly hitem televizních stanic.

Starku obvinili, že se podílel na zmizení Lamberta Krejčíře, otce známého kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře, který před českými policejními a justičními orgány uprchnul do JAR.

Veškeré obvinění proti Starkovi stálo na výpovědi svědka se skrytou identitou. Celé vyšetřování nakonec skončilo fiaskem  a Starka pak 6. února 2007 opět vykročil ze dveří vazební věznice. Po 84 dnech ztráty svobody.

Že bude po státu požadovat náhradu škody, avizoval již několik měsíců. "Budu chtít po státu hodně, opravdu hodně peněz," řekl na podzim pro Aktuálně.cz.

Nyní s právníkem Kramaričem přešli od slov k činům a s žádostí o stamilionové odškodné oslovují ministerstvo spravedlnosti.

Nejvyšší soud nedávno stanovil přiměřené odškodnění za nezákonnou vazbu na 500-1500 korun za dne. Při plné sazbě vycházející z tohoto judikátu by Starkovi náleželo 126 000 korun.

"To doporučení Nejvyššího soudu o 1500 korunách za den vazby pro náš případ nemá žádný význam. My se nebudeme soudit. My požádáme ministerstvo spravedlnosti o náhradu škody. Pokud bude škoda uhrazena, žádný soud nebude," reagoval na tuto skutečnost Kramarič na  začátku února pro deník Insider.

Starka má se státem ještě jeden nevyřízený účet. Při domovní prohlídce ve vile Radovana Krejčíře (Lambertova syna) objevili policisté směnku na 47 milionů korun, podepsanou právě Jaroslavem Starkou. Vzhledem k tomu, že stíhaný Krejčíř uprchl do zahraničí, stát se chopil správce této směnky a uplatňuje na Starkovi její proplacení. Ten to odmítá.

Starkovi proto byly obstaveny všechny účty. Ovšem až v momentu, kdy na nich nic nebylo. Starka, na rozdíl od příslušníků své rodiny, nyní žádný majetek nedrží.  Oficiálně tedy nevlastní ani příbramský fotbalový klub, v němž zastává toliko roli čestného předsedy.

 

Právě se děje

Další zprávy