Staré paní ukradli psa. Policie má fotku zloděje, ale nezveřejní ji. Pes je prý moc laciný

Marek Pokorný Marek Pokorný
30. 3. 2016 0:00
Policie má záznam z bezpečnostní kamery, jak zloděj krade psa. Zveřejnit jej - a díky tomu zvýšit šanci, že se pes najde - ale nemůže. Zvíře má totiž podle policistů cenu pouze čtyři tisíce korun, a jeho krádež je tak pouhý přestupek. A protože nejde o trestný čin, policie by zveřejněním fotografie zloděje poškodila jeho právo na ochranu soukromí.
Ukradený yorkshirský teriér Ben.
Ukradený yorkshirský teriér Ben. | Foto: archiv

Praha - O svého yorkshirského teriéra Bena, který jí dělal společnost už patnáct let, před třemi týdny přišla jednaosmdesátiletá maminka Věry Vejdovcové z Prahy-Žižkova. Zloděj ho ukradl, když ho uvázala u prodejny Albert, kam šla nakoupit.

Vejdovcová šla krádež psa ihned ohlásit policii a brzy zjistila, že ji zachytila průmyslová kamera zmíněné provozovny.

"Na záznamu je dobře viditelný člověk, který si několik dlouhých minut Bena hladí, přitahuje ho k sobě, pak jej strčí pod bundu a odchází," popisuje Vejdovcová, která předpokládala, že díky zveřejnění záznamu či fotografie policie brzy najde pachatele a pes se její mamince vrátí.

Přesně čtyři tisíce

Jenže přišlo překvapení: Nešlo prý o trestný čin, a fotografii pachatele proto nejde zveřejnit. Policie totiž ukradeného psa ocenila na čtyři tisíce korun. A protože spodní hranice trestného činu krádeže je škoda přes pět tisíc korun, jde pouze o přestupek. "Přitom Benova pořizovací cena byla více jak třikrát vyšší," poukazuje Vejdovcová.

Policie si ale za cenou čtyř tisíc korun stála. "S ohledem na to, že se jedná jen o přestupek, není možné to prezentovat jako pátrání v médiích," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Nejedná se prý totiž o závažnou trestnou činnost a pachatel by proti policii mohl podat stížnost na ochranu osobních údajů.

"Jak určili tu hodnotu psa, že je přesně čtyři tisíce?" podivuje se právník Vojtěch Křikava. "Vede to k domněnce, že to přesunuli na přestupek, aby se tím nemuseli zabývat," dodává.

Když si paní Vejdovcová opakovaně stěžovala, uvolila se policie, že tedy případ ještě jednou prověří. A nechá udělat znalecký posudek, jakou má pes hodnotu.

Je to alibismus

Je přitom otázkou, jak takovou hodnotu psa stanovit. Advokát Václav Vlk upozorňuje, že podle nového občanského zákoníku se věci už nemusí posuzovat pouze materiálně. "Ten pes může být brán jako případ zvláštní obliby. A i když nemá vyčíslitelnou cenu, může mít pro tu paní hodnotu třeba padesát tisíc korun," vysvětluje.

Podle něj je ale úplně zbytečné zadávat posudek, aby mohlo být vyhlášeno pátrání. Argument policie, že nemohou zveřejnit fotografii pachatele, protože nejde o trestný čin, je podle něj nesmyslný a alibistický. "Vždyť nemusí psát, že hledají pachatele krádeže. Mohou přece napsat, že v souvislosti s touto událostí hledají daného člověka jako svědka a žádají veřejnost o pomoc při zjištění jeho totožnosti. To je pak úplně v pořádku," dodal Vlk. "Dělají si alibi, aby se tím nemuseli zabývat," je přesvědčen.

Postupu policie se podivuje i znalec Stanislav Beníšek, kterého policie najala až po stížnostech paní Vejdovcové. "Jak můžou vědět, že to není trestný čin? Vždyť já teprve stanovím hodnotu psa a až poté oni mohou stanovit právní kvalifikaci," říká Beníšek, který prý svůj posudek odevzdá v nejbližších dnech.

Nechraňte tak pachatele

Podobný případ zažil majitel prodejny elektrokol Ekolo.cz Jakub Dittrich. V listopadu 2011 v jeho prodejně v pražských Holešovicích ukradl zloděj elektrokolo v hodnotě třicet tisíc korun. I jeho zachytila bezpečnostní kamera a majitel obchodu dal jeho fotografii i s kradeným kolem na Facebook.

Snímek v krátké době nasdílela více než tisícovka lidí; díky nim poté prodavači ukradené kolo našli v nedalekém bazaru a zloděje následně zadržela policie. Jenže Dittrich současně dostal pokutu pět tisíc korun od Úřadu pro ochranu osobních údajů. Zveřejněním fotografie totiž neoprávněně zasáhl do jeho soukromí.

Dittrich ale s pokutou nesouhlasil, obrátil se na Nejvyšší správní soud a ten mu loni v květnu dal za pravdu. Podle něj není možné chránit pachatele více než oběti trestných činů.

Největší problém v Česku je majetková kriminalita, na Západě to tak není, lidé nemají úctu k majetku druhých, říká Pavel Šámal. Ministr Pelikán je podle něj inteligentní, ale málo poslouchá. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy