Stará ekologická zátěž v Unipetrolu. Fenoly zamořily půdu i vodu

Stará ekologická zátěž v Unipetrolu. Fenoly zamořily půdu i vodu
Harampádí u výrobny fenolů. Ale to už je dávno
Po továrně nezbylo prakticky nic
Zůstal jen prázdný prostor, který si oblíbili divocí králíci
Takto se tu před mnoha lety ukládaly prázdné barely
Foto: Unipetrol
Pavel Baroch
7. 12. 2010 13:23

V litnínovském Unipetroplu se chystá za bezmála 600 milioů korun rozsáhlá sanace půdy a podzemních vod, která je zamořená z výroby fenolů. Ta zde začala v roce 1941 a největší část kontaminace různými jedovatými látkami pochází z počáteční fáze výroby.

Likvidace této staré ekologické zátěže, která vznikla ještě před privatizací chmičky, nakonec nebude zahrnuta do obří státní zakázky na likvidaci všech zamořených území.

Důvodem je i to, že by se jedovbaté látky mohly dostat do nedaleké řeky Bíliny. Záchytný drén, který zyhcytává škodliviny, je totiž na hranici své životnosti.

Firma Aguatest, která prostor po bývalé výrobě femolů vyčistí, navíc v areálu Unipetrolu sanuje kontaminované plochy na více místech a má už v chemičce veškerou technologii.

Likvidace ekologické škody po fenolech potrvá roky. Dva roky se bude těžit zamořená zemina a šest let potvrdá čištění podzemní vody.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy