Stará ekologická zátěž v Unipetrolu. Fenoly zamořily půdu i vodu

Stará ekologická zátěž v Unipetrolu. Fenoly zamořily půdu i vodu
Harampádí u výrobny fenolů. Ale to už je dávno
Po továrně nezbylo prakticky nic
Zůstal jen prázdný prostor, který si oblíbili divocí králíci
Takto se tu před mnoha lety ukládaly prázdné barely
Foto: Unipetrol
Pavel Baroch
7. 12. 2010 13:23

V litnínovském Unipetroplu se chystá za bezmála 600 milioů korun rozsáhlá sanace půdy a podzemních vod, která je zamořená z výroby fenolů. Ta zde začala v roce 1941 a největší část kontaminace různými jedovatými látkami pochází z počáteční fáze výroby.

Likvidace této staré ekologické zátěže, která vznikla ještě před privatizací chmičky, nakonec nebude zahrnuta do obří státní zakázky na likvidaci všech zamořených území.

Důvodem je i to, že by se jedovbaté látky mohly dostat do nedaleké řeky Bíliny. Záchytný drén, který zyhcytává škodliviny, je totiž na hranici své životnosti.

Firma Aguatest, která prostor po bývalé výrobě femolů vyčistí, navíc v areálu Unipetrolu sanuje kontaminované plochy na více místech a má už v chemičce veškerou technologii.

Likvidace ekologické škody po fenolech potrvá roky. Dva roky se bude těžit zamořená zemina a šest let potvrdá čištění podzemní vody.

 

Právě se děje

před 34 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy