Stanové městečko v Troji přijalo už 40 lidí. V noci bude uzavřené, ohlídá ho policie

Foto: Nádraží jako útočiště uprchlíků, děti spí na zemi. Praha je přesune do stanů
Proces ověřování trvá až 10 dnů. Uprchlíci mezitím přebývají ve staré budově nádraží v hale a chodbě.
Na hlavním nádraží jsou desítky až stovky malých dětí, jejichž matky čekají na udělení víza strpění.
Dezinfekce prostoru trvá zhruba půl hodiny.
"Zabezpečené stanové městečko je lepší, než kdyby měl někdo zůstat před nádražím," řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) Aktuálně.cz.
Foto: Jakub Plíhal
ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2022 18:44
V sobotu zahájilo v pražské Troji provoz stanové městečko pro uprchlíky. Odpoledne v něm bylo zhruba 40 lidí. Stany postavili hasiči v noci na čtvrtek, v areálu jsou lůžka pro 150 lidí. Městečko má sloužit zejména pro lidi, kteří jsou nyní na hlavním nádraží. V Troji by měli pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany.

V sobotu po poledni vyjel od asistenčního centra ve Vysočanech první autobus s 16 lidmi. Kolem 16. hodiny bylo podle mluvčí hasičů Kateřiny Suchánské ubytovaných zhruba 40 uprchlíků. Do večera by podle ní měla být kapacita naplněna  ze 70 až 80 procent. Stanové městečko postavili hasiči v noci na čtvrtek, v areálu jsou lůžka pro 150 lidí.

Podle občanských iniciativ na hlavním nádraží v nedůstojných podmínkách přebývají stovky běženců převážně romského původu. Čekají na prověření toho, zda nemají dvojí občanství, tedy ukrajinské i maďarské. Pokud ho mají, tak nemají nárok na dočasnou ochranu v Česku.

Městečko vzniklo na základě výzvy ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Na pozemku mezi Povltavskou ulicí a Městským okruhem postavili hasiči deset stanů, ve kterých budou lidé ubytováni, a dalších deset stanů, kde bude zázemí pro koordinátory provozu stanového městečka, kuchyně a jídelna či dětský koutek.

"Městečko slouží zjednodušeně jako další čekárna Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, a tudíž se do něj dostanou lidé pouze přes asistenční centrum," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Individuální příchod nebude podle něj možný. Jak jsou uprchlíci, kteří se do městečka dostanou, vybíráni, neuvedl. Podle občanských iniciativ jsou jich na hlavním nádraží stovky.

V Troji jsou v okolí městečka posílené hlídky policistů a strážníků městské policie, budou dohlížet na bezpečnost. Městečko je v provozu celý den, ale přes noc od 22:00 do 6:00 bude pro příchody a odchody uzavřené. Do areálu není možné ani nahlédnout. Hasiči jej nejen oplotili, ale po celém obvodu také rozprostřeli neprůhlednou fólii.

Primátor vyzval k přerozdělování uprchlíků

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na svém twitterovém účtu napsal, že se sešel s ukrajinským velvyslancem Jevhenem Perebyjnisem. Mluvili o uprchlické situaci v Praze. "Vyjádřil pro ni pochopení. Ujistil jsem ho, že pokud dojde k uzavření asistenčního centra, oznámíme to včas a příchozím poskytneme veškeré informace o přesunu do krajů," napsal Hřib.

Primátor ve čtvrtek vyzval premiéra Petra Fialu (ODS), aby vláda vytvořila systém rozdělování uprchlíků do všech krajů. Pokud se tak nestane, Praha bude nucena kvůli přeplněnost asistenční centrum zavřít.

Praha se potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst. Asistenční centrum ve Vysočanech, které slouží pro metropoli a střední Čechy, od začátku ruské invaze na konci února odbavilo kolem 88 tisíc uprchlíků. Primátor Hřib vyzval v tomto týdnu k vytvoření celostátního mechanismu přerozdělování válečných uprchlíků mezi kraji. Podle něj je nyní v Praze čtyřikrát více uprchlíků z Ukrajiny na počet obyvatel než v některých jiných krajích Česka.

Video: Nocují tu stovky lidí v nedůstojných podmínkách. Drtivá většina jsou Romové, říká koordinátorka iniciativy Hlavák

Velmi těžko se mi tenhle problém redukuje na čistě kapacitní nebo administrativní, když postihuje jen jednu skupinu uprchlíků, říká Dvorská. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy