Stánkoví prodejci mají smůlu, EET pro ně začne platit na advent. Slíbenou výjimku Babiš přehlíží

Martin Ťopek Martin Ťopek
9. 6. 2016 19:30
Slibně vypadala vyjádření politiků pro ty drobné živnostníky, kterých se týká prosincový start elektronické evidence tržeb. Po výzvě Hospodářské komory, aby zejména kvůli stánkovým prodejcům na vánočních trzích začala EET až po skončení adventu, se ozývali politici, že je to rozumný návrh a že s tím něco udělají. U výzev ale zůstalo, jiní politici navíc tvrdí, že je prakticky nemožné změnu zákona stihnout.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Krátká naděje svitla stánkovým prodejcům a dalším živnostníkům, pro které začíná od 1. prosince platit povinnost elektronické evidence tržeb. I tvůrce zákona tržeb Andrej Babiš připustil, že by nebylo od věci posunout začátek nové povinnosti pro všechny podnikatele v oboru pohostinství a ubytování o jeden měsíc. Od té doby ale o případné změně nikdo nejednal. 

"Vážně nad tím uvažuji, ale úředníci říkají, že jsou proti," uvedl původně ministr financí Babiš. Reagoval tak na výzvu Hospodářské komory, která chtěla aby zejména na stánkové prodejce nedopadl start povinného tisku účtenek a jejich odesílání elektronickou cestou na ministerstvo financí v předvánočním čase, kdy mají nejvíce práce. 

Podle Babiše se měla návrhem zabývat koaliční rada, téma se však na její program vůbec nedostalo. Přitom pro změnu byli i politici přímo z Babišova hnutí ANO. "Sám jsem požádal ministra financí Andreje Babiše, aby začátek EET posunul o měsíc. Měl jsem pocit, že má k tomu pozitivní stanovisko," uvedl po výzvě Hospodářské komory poslanec za ANO a předseda hospodářského výboru Ivan Pilný.

Navíc podle předsedy kontrolního výboru Sněmovny Vladimíra Koníčka posunutí termínu nemělo vůbec žádnou šanci od samotného počátku. "Je to změna zákona, to nemůže jen tak rozhodnout vláda. A kdy chceme stihnout, aby ji odhlasoval parlament, pak Senát a nakonec podepsal prezident? Nemůžeme přece posunutí termínu podnikatelům ohlásit na konci listopadu," uvedl Koníček. 

Hospodářská komora přesto považuje start EET o adventním čase za nepřijatelný. "Ministerstvo financí dosud nedalo podnikatelům žádné vodítko, jakým technickým zařízením mohou důvěřovat. V této situaci je naprosto nepředstavitelné, aby EET byla spuštěna zrovna v adventním čase, kdy se náměstí a ulice našich měst plní stánky se svařeným vínem, vánočním pečivem a další nabídkou, která spadá do oboru gastronomických služeb, jichž se EET týká hned v první etapě," uvedl Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory.

Ministerstvo financí na dotaz, jaký je osud slibovaného posunu EET, nereaguje s odůvodněním, že ministr musí řešit rozpory v koalici, zejména v souvislosti s plánovaným změnami ve struktuře policie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy