Stanjura: Faltýnek schůzkou s šéfem ÚOHS porušil zákon. Místopředseda ANO to odmítá

Benedikt Lederer
14. 3. 2019 15:07
Ani po dvouhodinovém "grilování" nemají opoziční poslanci příliš jasno o roli místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v kauze údajné manipulace zakázky na mýtný systém. "Místo vysvětlení pan Faltýnek nabídl pouze mlhu a shrnutí historie vývoje tendru na mýto," zlobil se předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Opozice obviňuje Faltýnka z porušení zákona o veřejných zakázkách, ten však nařčení odmítá.
Jaroslav Faltýnek vysvětloval své jednání sněmovně i dříve. A to při jednání o tom, zda má být vydán ke stíhání v kauze Čapí hnízdo.
Jaroslav Faltýnek vysvětloval své jednání sněmovně i dříve. A to při jednání o tom, zda má být vydán ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. | Foto: Ludvík Hradilek

Faltýnek vystoupil před poslanci pouze na začátku jednání o kauze mýto. Na většinu otázek, které už dříve položila opozice, ale neodpověděl. Mimo jiné však potvrdil, že od nikoho nedostal mandát, aby jednal o tendru na mýtný systém.

"Jsem zvyklý řešit problémy okamžitě. Tak jsem si ten mandát vzal a začal jsem ten problém řešit. Samozřejmě ve spolupráci s kolegy z ministerstva dopravy," uvedl ke své roli Faltýnek. Podařilo se mu tak údajně ušetřit státu 1,5 miliardy korun, o čemž se neznímil až do minulého týdne, kdy k němu přišli policisté.

Kdyby se do věci nevložil, hrozila podle Faltýnka ostuda, že by se hnutí ANO nedokázalo s mýtem vypořádat a ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) by byl ze své funkce odvolán tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Na takovou možnost podle Faltýnka upozornil předseda vlády v roce 2016.

Kvůli mýtu se pak Faltýnek sešel v roce listopadu roku 2017 s předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem, jehož úřad na veřejné zakázky dohlíží, a také s Karlem Feixem, ředitelem firmy Kapsch, která mýtný systém provozovala a chtěla provozovat i nadále.

Schůzka mohla nahrát Kapschi, uvedl Stanjura 

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stajnura na to reagoval tím, že schůzkou s Rafajem v době, kdy probíhal tendr na mýto, porušil Faltýnek zákon o veřejných zakázkách.

"Jakýkoli kontakt zadavatele nebo jeho zástupce v podobě pana Faltýnka s jedním z uchazečů by vedl zcela nemilosrdně ke zrušení soutěže pro netransparentnost a porušení zásad rovného zacházení," uvedl Stanjura.

"Bylo či nebylo úmyslem donutit zadavatele, aby tendr zrušil? Pokud by k tomu došlo, vláda by neměla jinou možnost než prodloužit opět smlouvu stávajícímu dodavateli," dodal předseda poslaneckého klubu občanských demokratů. Zároveň upozornil na to, že předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Rafaj měl být tím prvním, kdo měl schůzku odmítnout. Jelikož k tomu nedošlo, označil jeho jednání za šokující a neomluvitelné.

Další otázky chce opozice pokládat už zítra 

Pochybení Faltýnek odmítl. Jako poslanec je ze zákona oprávněn požadovat informace potřebné pro jeho výkon funkce, uvedl. "Má komunikace se zástupci Úřad pro ochranu hospodářské soutěže byla dle mého názoru v souladu s tímto ustanovením zákona," řekl místopředseda ANO.

Faltýnka se zastal i premiér Andrej Babiš. "My jsme transparentně vysoutěžili soutěž o mýto. Faltýnek není ani stíhán, není ani obviněn. Tady se hraje kauza Faltýnek, která neexistuje. Je to kauza dvou lidí z ÚOHS, kteří jsou stíháni, a generálního ředitele Kapsch. U nás je to padni komu padni, kdo pochybí, ten u nás skončí," řekl předseda hnutí ANO.

I tak chce opozice znát postoj vlády k počínání Rafaje, který tak ohrozil nestrannost svého úřadu. Deník Právo minulý týden uvedl, že podle policejních odposlechů Faltýnek řekl Rafajovi mimo jiné to, že "je potřeba udělat to, co chce společnost Kapsch," shrnují podle deníku detektivové obsah rozhovoru.

Kvůli mnoha nezodpovězeným otázkám chce opozice pokračovat ve Faltýnkově "výslechu". "Byla bych pro, abychom to řešili hned zítra, případně v nejbližší době. Budeme o tom ještě jednat se zástupci dalších opozičních stran," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Souhlasí s ní i předseda pirátů Ivan Bartoš, který kritizuje i to, že se o Faltýnkovi museli poslanci bavit ve čtvrtek. "Bylo to úmyslně naštelováno na tento den, aby na to celé byly pouze dvě hodiny. Od začátku bylo jasné, že se to nestačí probrat. Navíc pan Faltýnek místo toho, aby se věnoval okolnostem, které se objevují nejen v médiích, nám dal exkurz do historie vývoje mýtného," sdělil Aktuálně.cz Bartoš.

Spurný: Faltýnek je v ANO na špinavou práci, měl by rezignovat, s Babišem ho pojí minulost

Faltýnek je šedá eminence ANO, nikdo o těch schůzkách nevěděl, samotný fakt, že se sejde v účastníkem tendru a ředitelem ÚOHS, je podezřelý. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy