Stanjura: Faltýnek schůzkou s šéfem ÚOHS porušil zákon. Místopředseda ANO to odmítá

Benedikt Lederer
14. 3. 2019 15:07
Ani po dvouhodinovém "grilování" nemají opoziční poslanci příliš jasno o roli místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v kauze údajné manipulace zakázky na mýtný systém. "Místo vysvětlení pan Faltýnek nabídl pouze mlhu a shrnutí historie vývoje tendru na mýto," zlobil se předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Opozice obviňuje Faltýnka z porušení zákona o veřejných zakázkách, ten však nařčení odmítá.
Jaroslav Faltýnek vysvětloval své jednání sněmovně i dříve. A to při jednání o tom, zda má být vydán ke stíhání v kauze Čapí hnízdo.
Jaroslav Faltýnek vysvětloval své jednání sněmovně i dříve. A to při jednání o tom, zda má být vydán ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. | Foto: Ludvík Hradilek

Faltýnek vystoupil před poslanci pouze na začátku jednání o kauze mýto. Na většinu otázek, které už dříve položila opozice, ale neodpověděl. Mimo jiné však potvrdil, že od nikoho nedostal mandát, aby jednal o tendru na mýtný systém.

"Jsem zvyklý řešit problémy okamžitě. Tak jsem si ten mandát vzal a začal jsem ten problém řešit. Samozřejmě ve spolupráci s kolegy z ministerstva dopravy," uvedl ke své roli Faltýnek. Podařilo se mu tak údajně ušetřit státu 1,5 miliardy korun, o čemž se neznímil až do minulého týdne, kdy k němu přišli policisté.

Kdyby se do věci nevložil, hrozila podle Faltýnka ostuda, že by se hnutí ANO nedokázalo s mýtem vypořádat a ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) by byl ze své funkce odvolán tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Na takovou možnost podle Faltýnka upozornil předseda vlády v roce 2016.

Kvůli mýtu se pak Faltýnek sešel v roce listopadu roku 2017 s předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem, jehož úřad na veřejné zakázky dohlíží, a také s Karlem Feixem, ředitelem firmy Kapsch, která mýtný systém provozovala a chtěla provozovat i nadále.

Schůzka mohla nahrát Kapschi, uvedl Stanjura 

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stajnura na to reagoval tím, že schůzkou s Rafajem v době, kdy probíhal tendr na mýto, porušil Faltýnek zákon o veřejných zakázkách.

"Jakýkoli kontakt zadavatele nebo jeho zástupce v podobě pana Faltýnka s jedním z uchazečů by vedl zcela nemilosrdně ke zrušení soutěže pro netransparentnost a porušení zásad rovného zacházení," uvedl Stanjura.

"Bylo či nebylo úmyslem donutit zadavatele, aby tendr zrušil? Pokud by k tomu došlo, vláda by neměla jinou možnost než prodloužit opět smlouvu stávajícímu dodavateli," dodal předseda poslaneckého klubu občanských demokratů. Zároveň upozornil na to, že předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Rafaj měl být tím prvním, kdo měl schůzku odmítnout. Jelikož k tomu nedošlo, označil jeho jednání za šokující a neomluvitelné.

Další otázky chce opozice pokládat už zítra 

Pochybení Faltýnek odmítl. Jako poslanec je ze zákona oprávněn požadovat informace potřebné pro jeho výkon funkce, uvedl. "Má komunikace se zástupci Úřad pro ochranu hospodářské soutěže byla dle mého názoru v souladu s tímto ustanovením zákona," řekl místopředseda ANO.

Faltýnka se zastal i premiér Andrej Babiš. "My jsme transparentně vysoutěžili soutěž o mýto. Faltýnek není ani stíhán, není ani obviněn. Tady se hraje kauza Faltýnek, která neexistuje. Je to kauza dvou lidí z ÚOHS, kteří jsou stíháni, a generálního ředitele Kapsch. U nás je to padni komu padni, kdo pochybí, ten u nás skončí," řekl předseda hnutí ANO.

I tak chce opozice znát postoj vlády k počínání Rafaje, který tak ohrozil nestrannost svého úřadu. Deník Právo minulý týden uvedl, že podle policejních odposlechů Faltýnek řekl Rafajovi mimo jiné to, že "je potřeba udělat to, co chce společnost Kapsch," shrnují podle deníku detektivové obsah rozhovoru.

Kvůli mnoha nezodpovězeným otázkám chce opozice pokračovat ve Faltýnkově "výslechu". "Byla bych pro, abychom to řešili hned zítra, případně v nejbližší době. Budeme o tom ještě jednat se zástupci dalších opozičních stran," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Souhlasí s ní i předseda pirátů Ivan Bartoš, který kritizuje i to, že se o Faltýnkovi museli poslanci bavit ve čtvrtek. "Bylo to úmyslně naštelováno na tento den, aby na to celé byly pouze dvě hodiny. Od začátku bylo jasné, že se to nestačí probrat. Navíc pan Faltýnek místo toho, aby se věnoval okolnostem, které se objevují nejen v médiích, nám dal exkurz do historie vývoje mýtného," sdělil Aktuálně.cz Bartoš.

Spurný: Faltýnek je v ANO na špinavou práci, měl by rezignovat, s Babišem ho pojí minulost

Faltýnek je šedá eminence ANO, nikdo o těch schůzkách nevěděl, samotný fakt, že se sejde v účastníkem tendru a ředitelem ÚOHS, je podezřelý. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 4 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy