Ručníky, luxusní pera i med. Staněk v úřadu utrácel statisíce za vánoční dárky

Domácí Domácí
27. 11. 2019 11:31
Bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) utratil během svého ročního působení výrazně víc peněz z reprezentačního fondu než jeho předchůdci. Na dary, květiny a pohoštění padlo téměř milion korun. Informoval o tom Deník N. Staněk přitom při svém odchodu z ministerstva tvrdil, že peníze využíval efektivně.
Bývalý ministr kultury Antonín Staněk.
Bývalý ministr kultury Antonín Staněk. | Foto: ČTK

Více než 700 tisíc korun z reprezentačního fondu se Staňkovi podařilo utratit už během prvního půlroku v úřadu mezi červnem a prosincem 2018. Dalších asi 200 tisíc pak na potřeby reprezentace padlo po zbytek jeho vedení v první polovině letošního roku.

V předchozích letech za působení ministrů Daniela Hermana (KDU-ČSL) a Ilji Šmída (za ANO) se přitom rozpočet fondu pohyboval mezi 160 a 315 tisíci korun za celý rok. Značné navýšení rozpočtu Staněk v roce 2018 podle Deníku N odůvodnil tím, že úřad přebíral na podzim, kdy "si ministerstvo vyměňuje drobné dárky s řediteli kulturních institucí, starosty či velvyslanci".

Staněk přitom při svém odchodu z úřadu uvedl, že s rozpočtem jednal zodpovědně a že si z kultury nelze dělat bankomat.

Statisíce za flešky, pera i ručníky

Vůbec nejvíce peněz z fondu padlo za 1200 flash disků a zhruba stovku deštníků, které ministerstvu za více než 350 tisíc korun zprostředkovala firma REpoint mark. Vysokou částku ministerstvo zaplatilo také společnosti Vibard za zakázku na 160 per značky Parker, přičemž každé stálo více než 600 korun, raznici a dva tisíce pečetí. Tento nákup vyšel celkem na 132 tisíc korun.

Obě firmy přitom mají se Staňkem společnou minulost. V roce 2017 mu za jeho působení v křesle olomouckého primátora podle serveru Hlídač státu dodávaly reprezentační předměty k akcím spojeným s titulem Evropského města sportu.

Zbytek peněz pak podle Deníku N padl mimo jiné na tři sta ručníků, dvě rakouské peněženky z luxusní kůže, dvě stovky sirupů, čtyři cestovní kufry nebo neznámý počet balení medu.

Kde tisíce dárkových předmětů skončily, se ale s jistotou neví. Staněk Deníku N řekl, že ručníky a medy darovalo ministerstvo svým zaměstnancům jako vánoční dárky, k ostatním položkám na seznamu se ale nevyjádřil. Podle mluvčí ministerstva Michaely Lagronové zůstalo k dnešnímu dni na ministerstvu pouze čtyřicet flash disků. Komu je ministerstvo rozdalo, si nepamatuje ani bývalý šéf Staňkova kabinetu Bohumil Šíp.

Lepší platy pro náměstky

Podle Deníku N Staněk kromě rozpočtu v reprezentačním fondu zvýšil také platy svým vysoce postaveným úředníkům. Bohumil Šíp a náměstci Alois Mačák a Jiří Vzientek si za prvních pět měsíců ve funkci měli přijít měsíčně průměrně na 97 tisíc korun, v letošních sedmi měsících to ale už mělo být měsíčně 124 tisíc. "V průběhu roku 2019 došlo ke zvýšení příplatku za vedení, v jednom případě také k jeho snížení," komentovalo ministerstvo zvýšení platů pro Deník. N.

Staňkův nástupce Lubomír Zaorálek nechtěl Staňkovo jednání komentovat, Lagronová pouze uvedla, že bude ministr z fondu čerpat s rozvahou. "Pan ministr se k působení pana Staňka vyjadřoval už v minulosti. Nemá smysl se k tomu znovu vracet. Můžeme vás ovšem ujistit, že 'reprefond' je nyní a bude i do budoucna čerpán rozumně," řekla Deníku N.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy