Ručníky, luxusní pera i med. Staněk v úřadu utrácel statisíce za vánoční dárky

Domácí Domácí
27. 11. 2019 11:31
Bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) utratil během svého ročního působení výrazně víc peněz z reprezentačního fondu než jeho předchůdci. Na dary, květiny a pohoštění padlo téměř milion korun. Informoval o tom Deník N. Staněk přitom při svém odchodu z ministerstva tvrdil, že peníze využíval efektivně.
Bývalý ministr kultury Antonín Staněk.
Bývalý ministr kultury Antonín Staněk. | Foto: ČTK

Více než 700 tisíc korun z reprezentačního fondu se Staňkovi podařilo utratit už během prvního půlroku v úřadu mezi červnem a prosincem 2018. Dalších asi 200 tisíc pak na potřeby reprezentace padlo po zbytek jeho vedení v první polovině letošního roku.

V předchozích letech za působení ministrů Daniela Hermana (KDU-ČSL) a Ilji Šmída (za ANO) se přitom rozpočet fondu pohyboval mezi 160 a 315 tisíci korun za celý rok. Značné navýšení rozpočtu Staněk v roce 2018 podle Deníku N odůvodnil tím, že úřad přebíral na podzim, kdy "si ministerstvo vyměňuje drobné dárky s řediteli kulturních institucí, starosty či velvyslanci".

Staněk přitom při svém odchodu z úřadu uvedl, že s rozpočtem jednal zodpovědně a že si z kultury nelze dělat bankomat.

Statisíce za flešky, pera i ručníky

Vůbec nejvíce peněz z fondu padlo za 1200 flash disků a zhruba stovku deštníků, které ministerstvu za více než 350 tisíc korun zprostředkovala firma REpoint mark. Vysokou částku ministerstvo zaplatilo také společnosti Vibard za zakázku na 160 per značky Parker, přičemž každé stálo více než 600 korun, raznici a dva tisíce pečetí. Tento nákup vyšel celkem na 132 tisíc korun.

Obě firmy přitom mají se Staňkem společnou minulost. V roce 2017 mu za jeho působení v křesle olomouckého primátora podle serveru Hlídač státu dodávaly reprezentační předměty k akcím spojeným s titulem Evropského města sportu.

Zbytek peněz pak podle Deníku N padl mimo jiné na tři sta ručníků, dvě rakouské peněženky z luxusní kůže, dvě stovky sirupů, čtyři cestovní kufry nebo neznámý počet balení medu.

Kde tisíce dárkových předmětů skončily, se ale s jistotou neví. Staněk Deníku N řekl, že ručníky a medy darovalo ministerstvo svým zaměstnancům jako vánoční dárky, k ostatním položkám na seznamu se ale nevyjádřil. Podle mluvčí ministerstva Michaely Lagronové zůstalo k dnešnímu dni na ministerstvu pouze čtyřicet flash disků. Komu je ministerstvo rozdalo, si nepamatuje ani bývalý šéf Staňkova kabinetu Bohumil Šíp.

Lepší platy pro náměstky

Podle Deníku N Staněk kromě rozpočtu v reprezentačním fondu zvýšil také platy svým vysoce postaveným úředníkům. Bohumil Šíp a náměstci Alois Mačák a Jiří Vzientek si za prvních pět měsíců ve funkci měli přijít měsíčně průměrně na 97 tisíc korun, v letošních sedmi měsících to ale už mělo být měsíčně 124 tisíc. "V průběhu roku 2019 došlo ke zvýšení příplatku za vedení, v jednom případě také k jeho snížení," komentovalo ministerstvo zvýšení platů pro Deník. N.

Staňkův nástupce Lubomír Zaorálek nechtěl Staňkovo jednání komentovat, Lagronová pouze uvedla, že bude ministr z fondu čerpat s rozvahou. "Pan ministr se k působení pana Staňka vyjadřoval už v minulosti. Nemá smysl se k tomu znovu vracet. Můžeme vás ovšem ujistit, že 'reprefond' je nyní a bude i do budoucna čerpán rozumně," řekla Deníku N.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy