STAN navrhuje na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu, jasno bude do prázdnin

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2024 19:39
Hnutí Starostové a nezávislí navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. Rozhodlo o tom širší vedení Starostů, řekl novinářům vicepremiér a předseda STAN Vít Rakušan.
Foto: Honza Mudra

Rakušan o rozhodnutí informoval premiéra Petra Fialu (ODS), kterému podle něj dvojice kvalitních a různorodých kandidátů poskytne dostatečný prostor při vyjednávání. "Za stěžejní považujeme, aby Česko získalo zajímavé, užitečné, důležité a viditelné portfolio," dodal. Starostové podle Rakušana vyhověli přání stávající šéfky komise Ursuly von der Leyenové, aby kandidáti byli dva, muž a žena.

O nominaci českého eurokomisaře by měl mít kabinet jasno nejpozději do vládních, případně parlamentních prázdnin, uvedl premiér. Ty vládní obvykle nastávají v prvních srpnových týdnech, parlamentní v polovině července.

Starostové také rozhodli, že jejich dva europoslanci budou patřit do Evropské lidové strany (EPP). "Rozhodli jsme se, že tam dokážeme nejlépe prosazovat zájmy českých občanů, jde o konstituovaný a silný proevropský subjekt," řekl zvolený europoslanec Jan Farský. V neprospěch druhé alternativy, Renew Europe, podle Farského rozhodlo, že do něj patří opoziční hnutí ANO, které popírá vše, čím Renew je. "V takové frakci jsme si neuměli představit, že bychom mohli být," dodal.

Ekonomka Nerudová (45) loni v lednu kandidovala na funkci prezidentky republiky, ve volbě skončila v prvním kole třetí za později zvoleným prezidentem Petrem Pavlem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Od února 2018 do ledna 2022 byla rektorkou Mendelovy univerzity, v lednu 2018 se stala předsedkyní tehdejší vládní komise pro spravedlivé důchody.

Síkela před nástupem do vlády přes 30 let působil v bankovnictví ve střední a východní Evropě. V letech 2010 až 2015 byl generálním ředitelem Slovenské spořitelny, později se stal členem představenstva Erste Group. Představenstvo opustil v roce 2019, poté do konce roku 2020 pro skupinu pracoval jako externí poradce.

Nástup Nerudové do komise by kvůli neslučitelnosti funkcí znamenal, že by ji v roli europoslance nahradil právník Andrej Poleščuk, který se díky preferenčním hlasům posunul na kandidátce STAN o pět míst vzhůru na třetí pozici. Úspěch Síkely by pak znamenal nutnost hledat nového ministra. "Co se týká potenciálního nového ministra, pracujeme s nejrůznějšími variantami. Vnitřně diskutováno to máme, ale teď nebudeme vysílat nějaké vlaštovky," uvedl Rakušan.

Šéf Starostů nechává na Fialovi, kdy bude kabinet o nominaci jednat. Za ideální by považoval, kdyby i vláda schválila dvojici jmen. "Myslím si, že nominantům Starostů by slušely regiony, protože je to hnutí, které vzniklo v regionech," řekla Nerudová k otázce možného portfolia, na které by mohla cílit. Zmínila také témata konkurenceschopnosti EU nebo Zelené dohody pro Evropu (Green Deal).

Síkela míní, že by Česko díky úspěšnému předsednictví EU mělo mít ambici říct si o některé z nejsilnějších portfolií. Rád by navázal na práci v ministerských radách, kde působil. "To se týká konkurence, vnitřního trhu, průmyslu, energetiky," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy