STAN má nově v Senátu nejsilnější klub, vedení horní komory ale měnit nechce

ČTK ČTK
2. 5. 2019 10:48
Senátní klub Starostů a nezávislých nebude usilovat o novou volbu nejvyšších orgánů horní komory, i když je po dubnových doplňovacích volbách v Senátu nejpočetnější. Předseda klubu Petr Holeček novinářům řekl, že klub respektuje stav z listopadu minulého roku, kdy byl do čela Senátu zvolen občanský demokrat Jaroslav Kubera. O tom, že bude hnutí STAN usilovat o tuto vysokou ústavní funkci, hovořil krátce před doplňovacími volbami v Praze 9 nový předseda STAN Vít Rakušan.
Nová dvojice v čele STAN, předseda Vít Rakušan a první místopředseda Jan Farský
Nová dvojice v čele STAN, předseda Vít Rakušan a první místopředseda Jan Farský | Foto: Radek Bartoníček

Holeček chce s Kuberou víc diskutovat, usilovat o změnu v čele komory podle něj ale není na programu dne. "Nebudeme to zpochybňovat. Myslím, že bude dobré tam současného předsedu zanechat, budeme s ním hovořit," uvedl. Doddal, že bude rád, když bude hlas STAN v Senátu znít daleko víc než doposud. Klub měl před doplňovacími volbami stejně jako klub ODS po loňských senátních volbách 18 členů.

Rakušan před doplňovacími volbami uvedl, že věří v zisk největšího senátního klubu a následně i pozice předsedy Senátu. Později doplnil, že se tak ale zřejmě nestane hned. Hnutí by podle něj mělo být protiváhou politice Hradu.

Novým senátorem se v doplňovacích volbách stal scenárista a zastupitel pražské Vinoře David Smoljak. Dostal 59,5 procenta hlasů, zatímco poražený starosta Prahy 9 Jan Jarolím z ODS získal 40,49 procenta. Dnes zahájená schůze horní komory bude pro něj první. V Senátu nahradil Zuzanu Baudyšovou (za ANO), která na mandát rezignovala ze zdravotních důvodů koncem ledna. Senátorem bude Smojlak do října příštího roku, kdy by vypršelo řádné funkční období Baudyšové.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy