reklama
 
 

STAN má nově v Senátu nejsilnější klub, vedení horní komory ale měnit nechce

2. 5. 2019 10:48
Senátní klub Starostů a nezávislých nebude usilovat o novou volbu nejvyšších orgánů horní komory, i když je po dubnových doplňovacích volbách v Senátu nejpočetnější. Předseda klubu Petr Holeček novinářům řekl, že klub respektuje stav z listopadu minulého roku, kdy byl do čela Senátu zvolen občanský demokrat Jaroslav Kubera. O tom, že bude hnutí STAN usilovat o tuto vysokou ústavní funkci, hovořil krátce před doplňovacími volbami v Praze 9 nový předseda STAN Vít Rakušan.

Holeček chce s Kuberou víc diskutovat, usilovat o změnu v čele komory podle něj ale není na programu dne. "Nebudeme to zpochybňovat. Myslím, že bude dobré tam současného předsedu zanechat, budeme s ním hovořit," uvedl. Doddal, že bude rád, když bude hlas STAN v Senátu znít daleko víc než doposud. Klub měl před doplňovacími volbami stejně jako klub ODS po loňských senátních volbách 18 členů.

Rakušan před doplňovacími volbami uvedl, že věří v zisk největšího senátního klubu a následně i pozice předsedy Senátu. Později doplnil, že se tak ale zřejmě nestane hned. Hnutí by podle něj mělo být protiváhou politice Hradu.

Novým senátorem se v doplňovacích volbách stal scenárista a zastupitel pražské Vinoře David Smoljak. Dostal 59,5 procenta hlasů, zatímco poražený starosta Prahy 9 Jan Jarolím z ODS získal 40,49 procenta. Dnes zahájená schůze horní komory bude pro něj první. V Senátu nahradil Zuzanu Baudyšovou (za ANO), která na mandát rezignovala ze zdravotních důvodů koncem ledna. Senátorem bude Smojlak do října příštího roku, kdy by vypršelo řádné funkční období Baudyšové.

autor: ČTK | 2. 5. 2019 10:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama