Stamiliony dotací prověří ti, kdo je mizerně rozdělili

Petr Holub
18. 7. 2011 6:00
Stát pověřil kontrolou politiky a úředníky zodpovědné za problémy s přísunem evropských peněz
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Evropská unie zastavila peníze na regionální projekty Ústeckého a Karlovarského kraje, dokud Česká republika nevyvrátí podezření, že se ztrácejí v neprůhledných korupčních obchodech.

Český stát přitom pověřil kontrolou politiky a úředníky, kteří jsou zodpovědní za to, že Brusel odmítá dotace pro region Severozápad posílat.

Audit ústeckých a karlovarských projektů se totiž uskuteční podle plánu, který má předložit tamní regionální rada.

A v jejím řídícím výboru zasedají například ústečtí radní Jiří Šulc (ODS) a Petr Benda (ČSSD), kteří se osobně podepsali pod půlmiliardovou zakázku na předražený nákup přístrojů v Krajské zdravotní.

Šulc v roli hejtmana připravil výběrové řízení pro předem určeného zájemce a Benda jako šéf nemocnice předražené přístroje odebral. U zmíněného projektu je přitom už jisté, že ho Evropská komise neproplatí.

Šulcovým a Bendovým kolegou v řídícím výboru je pak karlovarský sociální demokrat Jakub Pánik. Zároveň je spolumajitelem firmy Prefa-Beton, která získala stomilionovou zakázku na přestavbu Becherovy vily v soutěži, kde byla jediným účastníkem.

Pytláci v roli hajných

Informace Aktuálně.cz, že právě tito lidé se budou na kontrole podílet, potvrdil náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun, který má metodický dohled nad všemi evropskými dotacemi.

Petr Benda.
Petr Benda. | Foto: Ludvík Hradilek

"Výběr projektů, které se zkontrolují, bude v gesci regionální rady," popsal náměstek očekávaný přínos Šulce, Bendy, Pánika a dalších krajských politiků.

Samotný audit udělá ministerstvo financí. Také jeho úředníci projekty ze Severozápadu průběžně a bezvýsledně kontrolovali už v minulých letech.

Šéf ministerského auditu Václav Štraser dokonce zasedá v regionální radě Severozápad jako člen monitorovacího výboru.

JIří Šulc.
JIří Šulc. | Foto: ODS

Podezřelí jsou skoro všichni

Ze seznamu projektů přidělených regionální radou Severozápad vyplývá, že naprostá většina evropských peněz byla na Ústecku a Karlovarsku rozdělena neprůhledným způsobem.

Kontrola se jim však vyhne, pokud je neoznačí právě ti, kteří peníze rozdělovali.

Aktuálně.cz prověřilo 30 nejdražších projektů. Evropská komise na ně má přispět 6,5 miliardami korun, tedy třetinou částky, kterou má severozápadní region v letech 2007 až 2013 k dispozici.

Když byly z tohoto seznamu vyřazeny projekty na nákup přístrojů ústeckou Krajskou zdravotní a Karlovarskou krajskou nemocnicí, které už dnes vyšetřuje protikorupční policie, zůstaly v žebříčku pouze stavební projekty na rekonstrukci silnic, revitalizaci veřejných budov a výstavbu sportovních či kulturních zařízení.

Významné potíže při evropské kontrole jdou předem vyloučit pouze u dvou z nich.

Předem známý vítěz

Evropský účetní dvůr zakázal už v květnu proplatit projekt zdvihacího železničního mostu v Kolíně s odůvodněním, že neproběhla spravedlivá soutěž. Zadávací dokumentace připustila jen dva zájemce a jeden z nich přitom sloužil jako tzv. křoví.

U dvaceti ze třiceti největších zakázek Severozápadu bylo předem určeno pět firem, které se smějí soutěže účastnit. Pokud se jich přihlásilo víc, byli přebyteční zájemci vyloučeni tzv. "losovačkou".

Tento model důsledně využívá Ústecký kraj s ústeckým a chomutovským magistrátem, které vedle karlovarského kraje vypsaly nejvíc soutěží.

Ústecké a chomutovské zakázky také dostával stále stejný okruh stavebních společností, které jsou personálně propojeny. Firmy EDS holding, Silnice Group, AZ Sanace, Insky, Joel, Stavby holding nebo Metall Quatro spolu tradičně spolupracují, některé mají anonymní akcie na doručitele a některé prokazatelné vazby na místní politiky.

Dvě bílé vrány

Dohodám mezi stavebními firmami a politiky nasvědčují samotné výsledky soutěží. V osmnácti ze třiceti "vysoutěžily" krajské úřady, resp. magistráty vyšší cenu, než původně požadovaly. V osmnácti případech také zaplatily stavebníkům tzv. vícepráce. Z dvanácti, kde žádné vícepráce nejsou, se šest teprve začalo stavět.

Samotné vícepráce mohou být pro Evropskou komisi dalším důvodem, proč nezaplatit celý projekt. Tento verdikt Evropského účetního dvora dnes hrozí některým stavbám ministerstva dopravy, například obchvatu Nymburka.

Z celkové bilance třiceti největších projektů severozápadních Čech vyplývá, že úplně bez problémů jsou jen dva projekty. O desítky procent se podařilo snížit cenu při stavbě karlovarského plaveckého bazénu a přestavby knihovny v děčínském paláci Atlantik. V obou případech se mohl do soutěže přihlásit každý.

Pokud nechá regionální rada zkontrolovat ze třiceti největších projektů právě tyto dva, bude s výsledkem auditu zřejmě spokojena i Evropská komise.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy