Stamilionové zakázky a schůzky na pumpách a v garáži. Kouzelný notebook vybíral vítěze losovaček

Radek Nohl Radek Nohl
5. 2. 2016 5:30
Policisté vyšetřující případ údajně zmanipulovaných losovaček měli podezření na to, že skupina chtěla ovlivnit přes čtyřicet soutěží. V nich podle dohody měly vždy uspět jen předem domluvené firmy. Ty se podle žaloby poté domluvily, kdo zakázku dostane. Detektivové během vyšetřování zabavili celkem pět notebooků, které podle státní zástupkyně Daniely Smetanové umožnily vylosovat konkrétní společnost. Aby se aktéři před policií skryli, setkávali se v garáži, na parkovištích nebo čerpacích stanicích.
Program, který umožnil, aby byly vybrány předem dohodnuté firmy, byl nahrán v několika noteboocích.
Program, který umožnil, aby byly vybrány předem dohodnuté firmy, byl nahrán v několika noteboocích. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Případ stamilionových veřejných zakázek, které byly podle žaloby ovlivňovány za pomoci zmanipulovaných losovacích zařízení, má mnohem větší rozsah, než se dosud vědělo. Vyšetřovatelé měli podezření na to, že organizovaná skupina chtěla nechat vyhrát předem domluvenou stavební firmu ve více než čtyřiceti soutěžích.

Vyšetřovatelům se podařilo získat důkazy k jedenácti zmanipulovaným zakázkám, které nakonec detailně popsali v žalobě. A kauzou, v níž bylo obžalováno patnáct lidí, se tento týden začal zabývat Městský soud v Praze.  

Ovlivňování veřejných soutěží na stavební práce se mělo odehrát v roce 2011. Deník Aktuálně.cz zjistil, že detektivové během vyšetřování zabavili celkem pět notebooků (o jeden více, než se píše v žalobě), které podle státní zástupkyně Daniely Smetanové umožnily vylosovat konkrétní společnost. Podle žaloby stačilo k výběru domluvené firmy zmáčknout jen jediné tlačítko. Po losování program automaticky a nevratně odstranil veškerá data, takže přítomný notář neměl šanci odhalit porušení zákona.

Bylo to jako ve filmu, řekl obžalovaný

Prvním z podezřelých soutěží byl tendr na rekonstrukci silnic Jihočeského kraje. O zakázku mělo zájem celkem 16 firem. Když se losem snížil počet na polovinu, přišla si přímo do místnosti pro notebook s upraveným programem zhruba desítka policistů. "Byl jsem silně překvapen. Myslel jsem si, že jsem v nějakém filmu," prohlásil u soudu Tomáš Kraus, majitel firmy Tercier, která zakázky organizovala.

Kraus tvrdí, že o žádných programech, které v noteboocích umožňovaly zmanipulování soutěží, nic nevěděl.

Stihneš sehnat další notebook? zaznamenala policie

Žaloba ale Krausovi nevěří. Z odposlechů, které státní zástupkyně Smetanová citovala u soudu, vyplývá, že Kraus žádal o kontakt na autora programu. Navíc v den, kdy policie zabavila první losovací zařízení, psal večer Kraus podle státní zástupkyně SMS dalšímu obviněnému. Ve zprávě se ho dotazoval, jestli stihne zajistit další notebook.

Druhý den se mělo uskutečnit další losování. A opět šlo o zakázku za stamiliony na opravu silnic v jižních Čechách. Nejnižší nabídku u jedné zakázky nabídlo sdružení firem Swietelsky stavební a Eurovia, druhou soutěž měla vyhrát společnost Strabag.

Nikdo z těchto firem obviněn nebyl. Policisté měli podezření, že některý z obžalovaných mohl fungovat jako prostředník a vítězství předem dohodl. Ani jedna ze společností však nakonec rekonstrukci silnic nedělala, protože Jihočeský kraj soutěž zrušil.  

Poté, co skupina zjistila, že se o ni policie zajímá, začali být její členové opatrnější. Tomáš Kraus se s dalšími obžalovanými Jaroslavem Švecem a Ivanou Salačovou - figuruje také v kauze exhejtmana Davida Ratha - setkával na místech, která nejsou pro obchodní schůzky zas tak běžná. Třeba v garáži, na benzinových stanicích nebo parkovištích. Všechny schůzky ovšem monitorovala policie.

U soudu Kraus vysvětloval, že setkání na čerpacích stanicích bylo nejjednodušší. A proč jednali v garáži? "Nevím, proč jsme se tam sešli, já jsem šel nakoupit," vzpomínal Kraus. Později při jednom hovoru Kraus dalšímu aktérovi kauzy řekl, že mu radši zavolá z pevné linky, aby bylo pro policii složitější hovor monitorovat. "Obecně jsem se obával, že odposlechy budou vysvětlovány jinak, než tomu skutečně bylo. Což se také stalo," tvrdil Kraus.

Firma přišla o zakázky

Salačová zřejmě na jednom z těchto setkání poradila Krausovi, aby jeho firma zajistila také losování na opravu společenského zařízení obce Cítov. Zakázku poté získala firma FISA, která patřila Ivaně Salačové. A podle vyšetřovatelů byla stavba o zhruba čtyři miliony předražena. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," uvedla Salačová.

V roce 2011, kdy začala policie kauzu prověřovat, měla firma Tercier na starosti přes čtyřicet zakázek. V dalších letech ale o ně přišla. "Dneska jsem zůstal ve firmě sám, ostatní lidi jsem musel propustit," řekl Kraus, který viní z pádu své firmy policii. "Skutečně jsem o ničem nevěděl. Dozvěděl jsem se to až ze spisu poté, co bylo zahájeno trestní stíhání," dodal Kraus.  

Jenže s policií začal spolupracovat i jeden obviněný - Jiří Pilský, jehož firma zadání veřejných zakázek zařizovala. Před soudem uvedl, že o podvodu předem nevěděl a prý byl sám překvapen, když skutečně byly vylosovány ty firmy, které mu označili další obvinění Petr Pohl a Pavel Herout.

"Nic jsem neoznačoval. Necítím se vinný, co k tomu více dodat," odmítá tvrzení Pohl, majitel stavební firmy POHL CZ. Ta se podle žaloby podílela na jedné ze zmanipulovaných soutěží. Firma zrekonstruovala koryto Vltavy za zhruba čtyřicet milionů korun.

Petr Čtvrtníček si jako hosta pro premiéru svého nového pořadu na Aktuálně.TV vybral nepravomocně odsouzeného MUDr. Davida Ratha a během rozhovoru překvapivě oznámil, že na jeho podporu udělal petici. | Video: Petr Čtvrtníček
 

Právě se děje

Další zprávy