Stal se Mužem roku, chvíli poté si zranil páteř

ČTK Jitka Gráfová, ČTK
29. 8. 2009 19:25
Vrchlabí - Při závodech ve skocích na lyžích do vody ve Vrchlabí na Trutnovsku se dnes odpoledne těžce zranil mladý muž.

Zraněným je student z Vrchlabí Martin Zach, který v pátek večer v Náchodě získal titul Muž roku. Soutěž Muž roku je obdobou ženských soutěží krásy.

Soutěžící podle policisty skákal na lyžích z věže do rybníku Kačák. Ke skokům se podle svědků nechal vyhecovat. Jeho první skoky prý dopadly dobře, napotřetí ale zamířil do mělké vody.

Zraněného třiadvacetiletého mladíka záchranáři převezli vrtulníkem do hradecké fakultní nemocnice. Další okolnosti mladíkova úrazu policie vyšetřuje.

Zástupce ředitel Záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek potvrdil, že na urgentní příjem fakultní nemocnice byl vrtulníkem přivezen mladík s podezřením na poranění páteře. "Údajně dopadl na mělčinu hlavou do bahna," uvedl Mašek.

"Mluvil jsem s jeho tatínkem a Martinův stav je kritický: Nyní je na operačním sále," uvedl pořadatel Muže roku David Novotný. Mladíkovi prý hrozí ochrnutí půlky těla a údajně má porušenou míchu.

"Všichni jsme tou zprávou zdrceni. Martin vyhrál právem a všichni jsme mu to přáli, doufáme, že bude v pořádku," dodává.

Mladík dříve vrcholově sportoval. "Před půl rokem jsem skončil s během na lyžích. Teď dělám většinu sportů jen rekreačně," uvedl při soutěži Muž roku. V říjnu se měl zúčastnit soutěže Muž desetiletí, při které se utkají vítězové všech dosavadních deseti klání o titulu Muže roku.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy