Stal se Mužem roku, chvíli poté si zranil páteř

ČTK Jitka Gráfová, ČTK
29. 8. 2009 19:25
Vrchlabí - Při závodech ve skocích na lyžích do vody ve Vrchlabí na Trutnovsku se dnes odpoledne těžce zranil mladý muž.

Zraněným je student z Vrchlabí Martin Zach, který v pátek večer v Náchodě získal titul Muž roku. Soutěž Muž roku je obdobou ženských soutěží krásy.

Soutěžící podle policisty skákal na lyžích z věže do rybníku Kačák. Ke skokům se podle svědků nechal vyhecovat. Jeho první skoky prý dopadly dobře, napotřetí ale zamířil do mělké vody.

Zraněného třiadvacetiletého mladíka záchranáři převezli vrtulníkem do hradecké fakultní nemocnice. Další okolnosti mladíkova úrazu policie vyšetřuje.

Zástupce ředitel Záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek potvrdil, že na urgentní příjem fakultní nemocnice byl vrtulníkem přivezen mladík s podezřením na poranění páteře. "Údajně dopadl na mělčinu hlavou do bahna," uvedl Mašek.

"Mluvil jsem s jeho tatínkem a Martinův stav je kritický: Nyní je na operačním sále," uvedl pořadatel Muže roku David Novotný. Mladíkovi prý hrozí ochrnutí půlky těla a údajně má porušenou míchu.

"Všichni jsme tou zprávou zdrceni. Martin vyhrál právem a všichni jsme mu to přáli, doufáme, že bude v pořádku," dodává.

Mladík dříve vrcholově sportoval. "Před půl rokem jsem skončil s během na lyžích. Teď dělám většinu sportů jen rekreačně," uvedl při soutěži Muž roku. V říjnu se měl zúčastnit soutěže Muž desetiletí, při které se utkají vítězové všech dosavadních deseti klání o titulu Muže roku.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy