Stáhněte žalobu na vrhače, přemlouval Pecina Topolánka

Domácí Domácí
9. 9. 2009 9:45
Ministr vnitra se prý u šéfa ODS přimlouval za útočníky z Hustopečí
Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen
Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen | Foto: ODS

Praha - Kauza hustopečského házení kamenů na předsedu ODS Mirka Topolánka se po týdnech ticha opět přihlásila ke slovu.

Ministr vnitra Martin Pecina údajně Topolánka telefonicky přemlouval, aby stáhl trestní oznámení na čtveřici mužů, kteří ho při předvolební akci na koupališti trefili do obličeje kamenem. Informovaly o tom Lidové noviny.

Pecina prý argumentoval tím, že by se tak situace uklidnila. Incident by policie posoudila jen jako přestupek a jeho vyšetřování by odložila.

Topolánek ale Pecinův návrh odmítl, napsal deník. Trestní oznámení navíc nepodával on, ale šéf akce Léto s Topolem Zdeněk Mokrý.

Pecina odmítá, že by svou žádostí jakkoli zasahoval do policejního vyšetřování. "Já jsem se jen bavil s panem Topolánkem," řekl ministr vnitra novinám.

V reakci na článek Lidových novin dopoledne Pecina poslal do médií prohlášení, ve kterém tvrdí, že setkání ohledně útoků inicioval sám předseda ODS. "Předseda Topolánek se na mne sám obrátil v souvislosti s incidentem v Hustopečích, aby celou záležitost konzultoval a aby mne mimo jiné požádal o zajištění ochrany mítinků ODS," uvedl ministr.

V rámci rozhovoru pak prý Topolánkovi sdělil svůj osobní názor, podle něhož by "na jeho místě celou záležitost řešil v zájmu hladkého průběhu volební kampaně stažením trestního oznámení a v přestupkovém řízení".

Policie stále mlčí

I kdyby Pecina se svým apelem uspěl a Mokrý své trestní oznámení stáhnul, policisté by stejně museli vyšetřovat dál. Práce na banálním případu trvá už tři týdny. A zatím se nechýlí ke konci.

"Ještě stále běží některé úkony, ani do konce tohoto týdne zřejmě nemohu slíbit žádné výstupy," řekla Aktuálně.cz mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Podle okresní státní zástupkyně Anežky Forstové policisté ještě vyhodnocují některé důkazy. Potřebují si udělat jasno v některých rozporech - například čím přesně se házelo. Jasněji by mohlo být, až kriminalisté analyzují videozáznamy a fotografie z hustopečského koupaliště.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy