Stáhněte plakáty o proletářích, žádá Kodetová Gazdíka

ČTK ČTK
7. 10. 2013 16:23
Kandidát STAN hodlá plakáty s Kodetovým jménem a jeho větou z Pelíšků odstranit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Manželka herce Jiřího Kodeta, Soňa, vyzvala lídra kandidátky TOP 09 ve Zlínském kraji Petra Gazdíka (STAN), aby nepoužíval jméno jejího manžela v předvolební kampani.

Gazdík totiž na plakátech využil Kodetovu citaci z filmu Pelíšky. K tomu přidal nápis "Souhlasím s Jiřím Kodetem". Gazdík se obhájil tím, že získal souhlas autorů filmu Pelíšky. Kodetové se omluví a nechá plakáty stáhnout.

Kodetová kandiduje v hlavním městě za ODS.

Gazdík má na plakátech neúplnou Kodetovu citaci: "Proletáři všech zemí...", která ve filmu pokračovala "...vyližte si p***l". Kodetova postava se takto rozčilovala nad tehdejšími poměry v komunistickém Československu.

"Nemáte souhlas ani mého manžela, ani nikoho z jeho blízkých. Troufám si tvrdit, že jediný, kdo má právo při své kandidatuře použít jeho jméno, je osoba, která s ním prožila téměř čtyřicet let v dobrém i zlém. Nemyslím si, že touto osobou jste vy," napsala Kodetová v otevřeném dopise.

Gazdíka vyzvala, aby jméno jejího manžela, který zemřel v roce 2005, z propagačních materiálů odstranil.

Gazdík řekl, že tak učiní. "Snažil jsem se zajistit si souhlas Jana Hřebejka (režiséra filmu Pelíšky) a mám jeho písemné svolení. Pokud se to ale paní Kodetové dotýká, dopisem se jí omluvím a plakáty stáhnu," řekl bývalý poslanec Gazdík.

Citáty ze známých filmů využívají v letošní kampani i další strany. Například blok Hlavu vzhůru si nechal složit hymnu, v které používá slovní spojení "metelesku blesku" z filmu Marečku, podejte mi pero.

Jeho spoluautor Zdeněk Svěrák uvedl, že je připraven se o autorství soudit.

 

Právě se děje

Další zprávy