reklama
 
 

Stáčení elektroměru bude trestný čin, navrhl ministr

19. 2. 2010 13:25
Na nejasnosti v zákoně víc dopláceli odběratelé, shodl se ministr s experty

Praha - Skandál kolem komanda NTZ nejspíš skončí změnou zákona. Zpřesní se jím práva distributorů a odběratelů energií. Český trestní řád zároveň obohatí o nový trestný čin - přetáčení elektroměru.

Shodli se na tom účastníci pracovní schůzky svolané dnes ministrem průmyslu Vladimírem Tošovským.

"Dnešní legislativa problematiku netechnických ztrát řeší. Praxe ale ukázala, že postupy v ní nejsou stanoveny jednoznačně a že mohou být zneužívány," prohlásil na brífinku po schůzce předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.

Kancelář ombudsmana: Odpojení od proudu sloužilo k vydírání

Také zástupkyně kanceláře ombudsmana Barbora Kubíková připustila, že současný energetický zákon staví při podezření na černý odběr do slabší pozice odběratele.

"Odběratel je ve velmi problematické pozici, když dojde k tvrzení, že manipuloval s elektroměrem. Elektroměr je mu pak odebrán, aby se zjistilo, jestli odběr nastal nebo ne. V tu chvíli dochází k přerušení dodávky proudu, což my bychom nechtěli," řekla Kubíková.

"Odpojení od proudu by nemělo mít formu nátlaku, vydírání nebo sankce," shrnula hlavní nedostatek současného energetického zákona.

Součástí nové normy, na které ministerstvo pracuje, by měly být i jednotné standardy pro stanovování ceny k náhradě škod, které při prokázaných krádežích proudu distributorům vzniknou. Podle Tošovského by se měla škoda stanovovat z diagramů obvyklé spotřeby domácnosti.

Spotřebitelům by měla novela také usnadnit řešení sporů s energetickým regulačním úřadem. Dosud totiž byli lidé podezřelí z černého odběru z celé republiky často předvoláváni do jeho centrály v Jihlavě. Ministr by rád, aby se velká část komunikace odběratelů s ERÚ vyřídila přes internet.

Vnitro a policie se nedostavily

Norma má vyjasnit nejen co si může a nesmí dovolit distributor. Zpřísnit má i sankce za nezákonné jednání odběratelů. "Navrhneme, aby se tak zvané stáčení elektroměru stalo trestným činem, podobně jako je tomu u stáčení tachometrů v Německu," řekl Tošovský.

Podle předsedy Fiřta vznikne "v řádu týdnů až měsíců" etický kodex distribučních společností, který bude definovat jejich přístup ke spotřebitelům.

Schůzky se také zúčastnil Petr Holoubek za Státní energetickou inspekci. Původně měl přijít i zástupce ministerstva vnitra a policie. Podle ministra Tošovského neměli čas, nevyloučil ale, že se na téma černých odběrů setkají separátně.

autor: Karel Toman | 19. 2. 2010 13:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama